FITweb

ZPĚT

Očkování proti klíšťatům

Imunita a laktobacily, nepříjemné metličky, nepravidelný cyklus a děti, trápí mě ječná zrna, očkování proti klíšťatům, jak moc staré je mé tělo

IMUNITA A LAKTOBACILY

Během roku bývám často nemocná – chřipky, angíny, virózy. Mohla bych nějak podpořit či posílit svou imunitu a nepolykat přitom další léky?

MUDR. SOŇA ŠULÁKOVÁ ŘÍKÁ: Pro zdraví (a zvláště pak imunitu) člověka má velký význam mikrofl óra, která běžně osídluje tlusté střevo. Ta působí jako bariéra bránící usazení patogenních bakterií a podporuje i tvorbu protilátek, tzv. imunoglobulinů typu A. Proto je vhodné střevní mikrofloru a tím pádem i imunitu podporovat konzumací probiotik. Probiotika jsou živé bakterie, dodávané organismu jako potravinové doplňky. Nejznámější jsou laktobacily a bifidobakterie, ve velké míře obsažené v jogurtu, jogurtových nápojích a jiných potravinách. Tyto bakteriální druhy jsou nepatogenní a netoxikogenní, přežívají v potravinách a vydrží průchod prostředím žaludku a tenkého střeva. Jejich podíl je zvláště vysoký ve střevní mikroflóře kojených dětí (až 95 % všech vykultivovaných bakterií), u nichž také mají mimořádně velký význam pro ochranu před střevními infekcemi. U dospělých je těchto bakterií ve střevě podstatně méně, ale jejich úloha je stejně významná. Proto je žádoucí tyto bifidobakterie dodávat do střeva v potravě, a to jak u dětí, tak u dospělých.


NEPŘÍJEMNÉ METLIČKY

Na stehnech a lýtkách se mi dělají mapičky červených a modrých žilek, prý se jim říká metličky, které nejsou moc hezké. Chtěla bych se zeptat, jestli nesvědčí o nějaké nemoci, a také, jak bych se jich mohla zbavit. Děkuji

MUDR. SMUTKOVÁ ŘÍKÁ: Drobné žilky červené, červenofialové či modré barvy, kterým se říká „metličky“, mohou svědčit o onemocnění žilního systému na nohou. Při jejich tvorbě se často uplatňuje více faktorů. Zejména rodinná dispozice, změna váhy, dlouhé stání či sezení během dne a velmi důležitou úlohu hraje i hladina hormonů, a to jak hormonální antikoncepce, tak případné těhotenství. Doporučila bych vám vyšetření žilního systému dolních končetin, respektive jeho funkce, nejlépe cévním odborníkem. Jedná se o neinvazivní vyšetření ultrazvukem, kdy se sleduje průchodnost a funkce povrchového a hlubokého žilního systému nohou. Pokud bude vše v pořádku, dá se doporučit ošetření „metliček“ a menších cévek na nohou pomocí sklerotizace a cévních laserů. Pokud by byly na UZ vyšetření nějaké změny, bylo by nutné nejprve se obrátit na cévního chirurga a teprve pak by následovalo odstranění drobných cévek.


NEPRAVIDELNÝ CYKLUS A DĚTI

Dobrý den, celých deset let jsem brala antikoncepci (Triquilar), kterou mi gynekoložka nasadila kvůli nepravidelnému cyklu. Teď jsem prášky vysadila, ale přestala jsem menstruovat. Je mi 29 a brzy bych chtěla mít děti. Bojím se, jestli to bude možné, když sama od sebe menstruaci nemám. Je možné, že jsem neplodná?

MUDR. JENÍČEK ŘÍKÁ: Vysazením antikoncepce se organismus může dostat do situace, ve které byl před nasazením, zvláště v mladém věku. Organismus však za 10 let vyspěl a může již menstruovat pravidelně. Bohužel se někdy stane, že po vysazení antikoncepce nemusí menstruace ihned naskočit a být pravidelná. Proto je důležité vyšetření – gynekologické a ultrazvukové – a eventuálně se pokusit menstruaci vyvolat. Pak jsou i léky, které menstruaci udrží, a můžete se snažit otěhotnět. Pokud tyto postupy zklamou, jsou k dispozici další možnosti.


TRÁPÍ MĚ JEČNÁ ZRNA

Dobrý den, poslední dobou mám potíže s očima. Mívám pocit, jako bych v nich měla písek a kromě toho trpím na ječná zrna. Stačí, abych byla chvíli v průvanu, například v metru, a z větru mi začnou slzet oči a udělá se mi bulka na oku. Je sice malinká a vždy zase rychle zmizí sama, ale je to i tak nepříjemné. Čím by to mohlo být?

MUDR. SCHWARZOVÁ ŘÍKÁ: Vaše obtíže mohou mít několik příčin, jako např. nekorigovaná dioptrická vada, snížená tvorba slz nebo jejich horší kvalita. Častá ječná zrna mohou souviset i s celkovým zdravotním stavem – např. při cukrovce. Ječné zrno se zpravidla objevuje, jste-li vyčerpaní nebo unavení, a proto obzvlášť náchylní k infekcím. Obvykle nepatří k vážným problémům. Způsobuje je infekce v mazové žlázce oční řasy. Chronický zánět víčkových okrajů je třeba řešit toaletou víčkových okrajů a jejich pravidelnou masáží. Ječné zrno není nakažlivé. Zvyšujte si imunitu vůči infekci pravidelným cvičením, zdravou výživou, přísunem vitaminů a zvládáním stresových situací. Opakující se ječné zrno je možné si nechat odborně chirurgicky odstranit na očním pracovišti.


OČKOVÁNÍ PROTI KLÍŠŤATŮM

Dobrý den, dočetla jsem se, že klíšťová encefalitida se projevuje bolestmi hlavy, ale mě hlava bolí často. Jak poznám, že to je „ta“ bolest? Chtěla bych se také zeptat, kdy se mám nechat očkovat, abych byla chráněná, až zase budou klíšťata, a také, jestli ochrana je pak stoprocentní.

MUDR. CHMELÍK ŘÍKÁ: Bolest hlavy je jedním z nejčastějších onemocnění u člověka. V případě encefalitidy jde ale o soubor příznaků akutně vzniklých s horečkou a posouzení, že jde o zánět nervstva, je na lékaři, který zhodnotí pacientovy stesky a objektivní nález. Očkování je nejlepší zahájit v podzimních a zimních měsících. Druhou dávku očkovací látky dostanete zjara a na začátku sezony již budete dobře chráněna.


JAK MOC STARÉ JE MÉ TĚLO

Dočetla jsem se, že mé tělo může být ve skutečnosti mnohem starší, než jsem já. Je to pravda, a pokud ano, jak je to možné? Jak to mohu zjistit?

MUDR. GOLKOVÁ ŘÍKÁ: Máte pravdu. Ve skutečnosti můžeme rozlišovat dva druhy našeho věku – chronologický – kalendářní věk, který bohužel změnit nemůžeme, a věk biologický, který odpovídá stavu našich buněk, tkání a orgánů. Tento věk závisí na mnoha faktorech – genetice, životosprávě, vlivech zevního prostředí – a dobrá zpráva je, že ho můžeme sami ovlivnit a dokonce ho snížit až o desítky let. Pokud si chcete změřit biologický věk orgánů, doporučuji podstoupit Bio-Aging vyšetření. Jedná se o vyšetření, kde na základě nejrůznějších testů, trvajících asi 2–3 hodiny, vyšetřujeme vnitřní orgány těla, např. mozek, srdce, plíce, sluch, zrak, ale také šlachy, klouby a svaly. Tento test zachytí biologický věk našich orgánů a zároveň již možné počínající onemocnění. Nejlepší na testu ale je, že je prvopočátkem procesu, jak ovlivnit vlastní zdraví a omládnout zevnitř.


Odborníci DIETY

MUDr. Jaroslav Jeníček Jeníček, gynekolog, Lékařský dům Praha 7
MUDr. Hana Smutková, Smutková vedoucí lékařka oddělení dermatologie a laserové medicíny, Asklepion – Klinika a institut estetické medicíny
MUDr. Soňa Šuláková, Šuláková vedoucí lékařka fyziologického oddělení novorozenců a dětská lékařka Fakultní nemocnice Olomouc Odborníci DIETY
MUDr. Václav Chmelík, Chmelík primář Infekčního oddělení nemocnice v Českých Budějovicích
MUDr. Hana Schwarzová Schwarzová, lékařka v oboru oftalmologie, Oční klinika Lexum
MUDr. Monika Golková, primářka Golková 1. certifi kované kliniky A2C

3.4.2009 14:53 | aktualizováno 15.12.2009 15:44 | JANA PŘIKRYLOVÁ A PETRA LAMSCHOVÁ,

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.