FITweb

ZPĚT

Strie

Jsou vaše stehna, boky, bříško, prsy nebo snad i horní část paží poznamenané modročervenými, fialovými, růžovými či vybledlými „proužky“? Potom asi víte, jak dokážou strie potrápit... A neuchlácholí vás přitom asi ani fakt, že postihují dokonce i muže.

S trie neboli pajizévka je trhlinka v kůži, která se objevuje při jejím nadměrném napínání způsobeném zvětšením objemu příslušné části těla. Nejčastěji se s nimi potýkají těhotné ženy, ale stačí také přibrat a vaše kůže si s tím „poradí“ po svém: opět striemi. Své o nich podle kožních lékařů vědí ovšem i dospívající, lidé s poruchami štítné žlázy a nadledvin.

Muže nevyjímaje. Každopádně jde o kožní problém, za nímž do jisté míry stojí genetika, životní styl a momentální životní situace. A co je na nich nejhorší? I když se potíže (třeba váha) hromadí delší dobu, strie vzniknou jaksi „znenadání“. Vy máte dlouho pocit, že se nic neděje, a náhle je pozdě na jakoukoli prevenci.

Když nezvládnete dietu

Kromě těhotenství je pro strie nejlepší příležitostí jojo efekt. Možná i vy patříte k těm, které neposlechly naše rady o pomalém, zato trvalém hubnutí, pustila jste se třeba do „osvědčené“ diety Štefana Margity a za pár týdnů poznala, jak chutná jojo efekt, stejně jako o několik měsíců přišly již několikrát zmiňované strie. Rychlá dieta a opětovné přibrání zatíží tělo opravdu se vším všudy, pokožku nevyjímaje.

I hubnutí je o striích

Co vás možná překvapí, je skutečnost, že také rychlé zhubnutí bez následného nabrání nadváhy je živnou půdou pro strie. Kůže opět nestihne včas reagovat, nemá na to dostatečnou elasticitu, takže vy pak můžete možná rychle dosáhnout své vysněné štíhlosti, ale do plavek se místo několika kil navíc budete stydět kvůli svraštělé kůži. A pozor, hodláte-li se uhnízdit na pár týdnů v posilovně a intenzivně na sobě pracovat, i v tomto případě vás musíme varovat: stejně jako přibývání na váze ani rychlý nárůst svalové hmoty vaše pokožka nezvládne bez popraskání a strií.

Jak se bránit?

Jedinou zbraní je prevence. Pomoct vám může aplikace kosmetických přípravků proti striím s obsahem výtažků z rostlin, kolagenu a elastinu, jež kůži zpevňují a zároveň ji udržují pružnou. Zapomínat se nevyplatí ani na pohyb, hlídání hmotnosti, zásady zdravého životního stylu (vidíte, pro co všechno jsou dobré?) a jídelníček bohatý na vitaminy C a E a bílkoviny. Když k tomu přidáte masáže, třeba i svépomocně krouživými pohyby sprchou, pak se strie jen tak neobjeví.

Zamaskujte je

Když už trhlinky na kůži máte, zkuste je alespoň částečně schovat. Smutná zpráva: zcela se jich nezbavíte už nikdy. Ale na to, aby po nich zůstaly sotva viditelné stopy, tu jsou odborníci z kosmetických center a klinik estetické medicíny. Ti vám pomůžou zvolit správný postup při minimalizaci pajizévek.

Nejčastějším řešením je laserové ošetření, které povzbudí energetický metabolismus buňky, jež se pak lépe obnoví (a spolu s ní se zacelí rána na kůži). Viditelnost strií bývá slabší také po liposukci, jejich povrch se dá zjemnit diamantovou dermabrazí nebo galvanickou aplikací L-carnitinu. Cest je spousta, stačí si vybrat tu nejlepší právě pro vás. A pozor, i když vám zůstanou, netrapte se. Vždyť krása je o něčem úplně jiném!


Vědeli jste, že…

…klasický olivový olej vám může posloužit i jako kosmetický přípravek proti striím v těhotenství? Aplikujte ho 2x denně na bříško a stehna.

1.9.2009 12:09 | Alexandra Paulovičová

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.