FITweb

ZPĚT

...připravená na všechno

Ležíte pod vysněným slunečníkem, posloucháte šumění moře a užíváte si zasloužené volno se vším všudy. Jenže, co když vám jej překazí třeba opar, alergie nebo zažívací potíže? Pro takové případy jsme pro vás sestavili „hitparádu“ cestovatelských komplikací i jejich řešení!

OPARY

Stačí pobyt na slunci provázený silnějším větrem, a začne známé svědění, napětí a pálení v oblasti rtů nebo kolem nich. Přibližně za čtyři dny se objeví puchýřky, do 12. dne zaschnou či prasknou a naprostý pokoj vám herpes dá až za tři týdny. Preventivně můžete před dovolenou zvýšit příjem vitaminu B (klidně si i zajděte na injekci) a snažte se příliš nestresovat, protože stres a únava jsou jednou z oparových příčin. Na léčbu pak použijte volně prodejná antivirotika, která zabrzdí množení virů. Z přírodních léčiv si můžete vzít na pomoc extrakt z meduňky nebo tea tree oil, jež mají výborné antiseptické účinky.

ALERGIE

Rýma, zánět spojivek, dýchací potíže… I když je hlavní pylová sezona za námi, alergie vás může potkat kdykoli a kdekoli (ať už lékaři o blahodárných účincích pobytů u moře říkají, co chtějí). Jestliže jste zvyklá s sebou vozit zásobu příslušných antihistaminik a antialergik, je všechno v pořádku. Jen si možná zkontrolujte, jestli vám nedocházejí, a nechte si případně předepsat další.

Anebo zamiřte do lékárny pro volně prodejné léky. I takové už naštěstí existují. Trápí vás specifický druh alergie, alergie sluneční? Dermatologové jí říkají také světelná urtikaria (kopřivka) nebo polymorfní světelná dermatóza a vám může pěkně „zavařit“. Má několik podob (viz Dieta č. 6, článek Se sluncem v zádech) a všechny si jako primární prevenci žádají, abyste se vyhýbala sluníčku. Že se vám to nelíbí? Zkuste před dovolenou navyknout kůži na sluneční paprsky návštěvami solária (s mírou!), užívat antioxidanty (sluneční alergii mají do jisté míry na svědomí volné radikály) a až půjde „do tuhého“ a vy se budete chystat na pláž, zapomeňte na parfémy nebo parfémované osvěžující kapesníčky a jiné potenciální alergizující záškodníky. Samozřejmostí pro vás musí být vhodný vzdušný oděv, klobouk a opalovací prostředky s vysokým faktorem. Jestliže se alergie na slunce projeví s plnou parádou, vezměte si antihistaminika, která zklidní všechny její příznaky.

BODNUTÍ HMYZEM

I obyčejný komár vám může znepříjemnit pobyt. Po jeho bodnutí začne svědění, kůže zarudne (to se vám do ní dostaly toxiny, jichž je hmyz nositelem) a jestliže „potkáte“ třeba včelu nebo vosu, jsou následky ještě výraznější. V extrémních případech může takový hmyzí vpich vyvolat i život ohrožující alergickou reakci, v jejímž případě ihned vyhledejte lékařskou pomoc! Ale zpět ke komárům. Preventivně doporučujeme hlavně večer používat repelenty a dojde-li ke štípnutí, pak sáhněte po levandulovém oleji, krému s obsahem měsíčku lékařského (klidně jimi bodnutí potřete několikrát denně), tea tree oleji, který dezinfikuje, anebo si v lékárně pořiďte některý z chladivých a léčivých gelů.

KLÍŠŤATA

Co se ČR týče, můžete výskyt nebezpečných klíšťat sledovat na adrese www.chmu.cz/meteo/ok/klistata.html, který se aktualizuje každý týden. Pravda je, že klíšťata a jejich přisátí skutečně není radno podceňovat. Preventivně byste se určitě měla nechat očkovat proti klíšťové encefalitidě a na cestu se vybavit nejen krémem na opalování, ale i silnými repelenty. Jestliže si vás klíště vybere jako svou dočasnou domovskou stanici, dbejte na to, ať při vyndávání nezůstane v rance jeho hlavička. Tím byste riskovala zdravotní komplikace infekcí počínaje a lymeskou boreliózou konče. Dobrá zpráva je, že na odstraňování klíšťat můžete v lékárně koupit specializovanou sadu, která vám podobnou „operaci“ usnadní a sníží riziko nákazy.

MYKÓZY

Setkat se s nimi můžete nejčastěji v oblasti chodidel. Jsou to infekce šířící se kontaktem nebo prostřednictvím společně užívaných předmětů a prostor, např. sprch. Mykóza se pak projevuje svěděním, pálením a bolestivostí v místech s bílou, vlhkou kůží. Ta se může časem odloupnout a pod ní zůstanou bolestivé rány v podobě živých ploch. Aby nedošla zbytečně daleko, aplikujte na mykózu od počátku masti či gely s obsahem antimykotik (stačí dvakrát denně). Dbejte také na dezinfekci obuvi i ponožek a budou-li se potíže vracet, zajděte za lékařem, který vám může nasadit systematickou léčbu, při níž budete užívat anitimykotika v tabletách. Jako žena pak nejspíš znáte také mykózu daleko intimnějšího rázu. Pokud vás trápí opakovaně, konzultujte problém s gynekologem a preventivně dbejte na správnou hygienu.

ZAŽÍVACÍ POTÍŽE

Změnu prostředí nemusí vždy dobře snášet vaše travicí soustava. Průjem a zácpa se tak mnohdy stávají nepříjemnými společníky na cestách, s nimiž je třeba udělat krátký proces, a v ideálním případě je ani nedopustit. Jak? Dodržujte základní hygienická pravidla, nepijte vodu z kohoutku, ale pouze balenou, a několik týdnů před dovolenou posilujte imunitu probiotiky. Právě ona vás mohou mnohých nepříjemností uchránit.

ÚPAL

Jednoduše řečeno jde o přehřátí organismu, k němuž dochází při dlouhodobém pobytu ve vysokých teplotách nad 35 stupňů. Je to vlastně selhání tělesné termoregulace, jež má za následek vysokou horečku, suchou, zčervenalou kůži, bolesti hlavy, závratě, zrychlený dech i tep a může snadno přejít do šoku. Jestliže se dostaví, musíte ihned ze sluníčka, nejlépe do větrané místnosti, a začít se zchlazováním organismu. Chladné nápoje, zábaly, ale vše tak, aby vám to bylo příjemné a pociťovala jste úlevu, ne další šok! A pozor, můžete se ho dočkat i v autě bez klimatizace, stačí se zaseknout v zácpě… Proto se v létě neustále zásobujte tekutinami, ať si tělo snáze s podobnými extrémy poradí.

ÚŽEH

S úpalem má mnoho společného, nicméně na rozdíl od něj si ho můžete „odnést“ skutečně jen z dlouhého pobytu na slunci a tentokrát se nebude jednat o přehřátí organismu, ale mozku (už tušíte, proč všichni doporučují chodit na slunce s pokrývkou hlavy?). Úžeh je každopádně zákeřný tím, že se může projevit až několik hodin po pobytu na slunci a jestliže se vám nepodaří hlavu zchladit přikládáním studených obkladů i doplněním tekutin, vyhledejte raději lékaře, který zhodnotí, jestli další příznaky (závratě, zrychlená činnost srdce a dech) nepotřebují nasazení medikamentů. Preventivně se držte ve stínu, což se vám vyplatí i proto, abyste pak nebojovala s popálenou pokožkou a po dovolené neřešila, proč se zase celá loupete! Nemluvě o tom, kolik bolestí hlavy si ušetříte…

ODŘENINY, OTLAKY, PUCHÝŘE A SPOL.

Nové žabky, páskové sandálky, a máte o puchýř postaráno… Chvilka při plážovém volejbalu, a pro změnu hledáte náplast na odřené koleno… Zkrátka, přiznejte si, že na dovolené dáte své pokožce opravdu pořádně zabrat! Co s tím? Začněte uváženým nákupem pohodlné obuvi (o parádu jde sice až na prvním místě, ale s puchýři na patách se nikomu ani v nejhezčích botách trpět nechce). A pokud už se něco takového stane, podívejte se na protější stránku, jak s otlaky, odřeninami a puchýři bojovat. Pozor, najdete tam i další konkrétní rady, jak zabojovat proti všem letním nešvarům!

27.8.2009 11:12 | Jana Potužníková

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.