FITweb

ZPĚT

Pomoc, já se potím!

Stejně jako milujeme slunečné léto, nesnášíme „daň“, kterou za krásné počasí všichni do jednoho platíme: pocení. Proč si ho pro nás příroda vymyslela, jaké má zákonitosti a čím ho můžete dostat pod kontrolu?

Určitě to znáte. Nastoupíte do autobusu, a nejraději byste hned vystoupila a šla pěšky. Někdo vedle vás se potí tak, že se tam nedá dýchat. Podobně nepříjemné chvíle jsou bohužel běžnou součástí všech prosluněných dní… Pravda, ten někdo mohl použít antiperspirant, ale na rovinu: potíte se i vy a možná právě tak jako dotyčný vám, „nevoníte“ ani vy jemu.

CHLADICÍ SYSTÉM

Pocení (neboli perspiraci) „vymyslela“ příroda, aby se tělo nepřehřívalo. Je naprogramované tak, aby se v okamžiku, kdy se zvýší jeho teplota, spustil regulační systém a vyloučil pot, jenž kůži ochladí. Z 99 % je tvořen vodou, 1 % jsou potom odpadní látky, soli, kyselina mléčná a zbytky léků či vitaminů. V horku ho každý z nás vyloučí až půl litru, a jakmile se dostane na pokožku, setká se s bakteriemi, které ho začnou rozkládat. Výsledkem je pak zmiňovaný zápach. Celý koloběh je řízen hormonálním a nervovým systémem, proto reagují potní žlázy i na emoční vypětí. A při něm dokonce ještě výrazněji. Jen si vzpomeňte, jak před pohovorem s nadřízeným máte vlhké dlaně…

MILIONY POTNÍCH ŽLÁZ

Pot se na povrch pokožky dostává prostřednictvím tzv. potních žláz. Věřila byste, že jich máte až tři miliony? Jsou všude, s výjimkou rtů, očních víček i některých částí pohlavních orgánů, a vědci mezi nimi ještě rozlišují malé a velké potní žlázy, jimž také jinak říkají pachové neboli apokrinní. Druhé jmenované najdete v podpaží, tříslech, na prsních bradavkách a kolem genitálu. I když se to nečte příjemně, vylučují hustší tekutinu obsahující bílkoviny a tuk, jež se stávají živnou půdou pro bakterie či kvasinky na povrchu kůže. Velké potní žlázy se vyvíjejí až v pubertě a do jisté míry určují, jak budete druhým lidem do slova a do písmene vonět. Právě ony jsou totiž produkčními orgány feromonů, jež k vám lákají příslušníky opačného pohlaví! Tyto přírodní chemické látky je každopádně třeba si hýčkat. To neznamená, že se budete potit od rána do večera, jen byste měla používat pouze tolik parfému, aby nepřekryl vaši vlastní vůni. Pánové nás chtějí sice vonící, ale taky tak trochu své…

ZÁKLADNÍ OPATŘENÍ

A co dělat, když vám pocení komplikuje život? Samozřejmostí je hygiena. Práci bakteriím ztížíte také depilací podpaží a třísel (ochlupení pocení podporuje) a kromě toho se zkuste vzdát těžkých jídel, alkoholu či kofeinu, s nimiž se musí tělo vypořádávat s námahou, jež ho opět nutí potit se. Myslet na pitný režim je samozřejmost, a půjde-li to, omezte stres. A pak si vyberte kosmetické pomocníky! Antiperspirant, či deodorant? To záleží na tom, co od nich čekáte.

Antiperspiranty bojují s potem při jeho vzniku, deodoranty pouze překrývají zápach. V obou případech platí: čím nenápadnější parfemaci mají, tím lépe, protože se nebudou „střetávat“ s vaším parfémem. Určitě volte bezalkoholové verze, což zkuste i u parfému (řada značek vyrábí pro léto odlehčené varianty, které zamezují vzniku stop na oblečení a alergickým reakcím, za nimiž stojí setkání alkoholu a slunečních paprsků).

ČEHO JE MOC...

Máte-li kolegu, který neúspěšně bojuje proti pocení, asi víte, jak nepříjemné je s ním pracovat. Ale co když trpí nadměrným pocením (hyperhidrózou)? Při tomto onemocnění člověk vylučuje až pětinásobek potu než ostatní! I pro tyto lidi však existuje řešení. Můžou zajít za lékařem pro vhodné léky. Nebo na injekční aplikaci botulotoxinu do potních žláz, jež problém vyřeší na 8 až 12 měsíců. Nejtěžší případy si ovšem můžou vyžádat až chirurgické odstranění potních žlázek nebo přerušení nervových vláken, která k potním žlázám vedou. Každopádně je dobře, že řešení existuje, a vy tak už tohle léto můžete strávit bez obav, že někoho omráčíte svým potem. A jestliže jím někdo ničí vás, dejte mu přečíst tento článek. Možná si jen neuvědomoval, že se jeho problém stal i vaším….


Kde vám pomůžou s nadměrným pocením?

Klinika GHC Praha, Krakovská 8, Praha 1, www.ghc.cz
Esthé - Klinika estetické medicíny s. r. o., Na Příkopě 17, Praha 1, www.esthe-laser.cz
Laserové léčebné centrum Olomouc, Litovelská 26, www.llc.cz
Body klinika plastické chirurgie, Údolní 8a, Brno, www.bodyestet.cz
Další kontakty na www.plasticka-chirurgie.info

22.9.2009 12:10 | aktualizováno 15.12.2009 15:22 | Darja Zajícová

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.