FITweb

ZPĚT

Nohy jako ze žurnálu

Mají-li vás celý den bez problémů nosit i přitahovat obdivné pohledy mužů, potřebují vaše nohy dokonalou péči. A my ji s vámi krok za krokem projdeme...

Pravda je, že zima nás svádí k lenosti, a tak zanedbáváme prakticky všechno, nohy nevyjímaje. Když se pak ozve jaro, panikaříme a hledáme nejsnazší cestu, jak je zase dostat do formy. Jenže to nejde ze dne na den. A pokud se znovuobjevováním jejich krásy začínáte až teď, těsně před létem, bude to chtít hodně trpělivosti a zvyknout si na fakt, že bez pravidelné pozornosti to už nepůjde.

... KDYŽ VOLAJÍ O POMOC

Jestliže vás nohy tak trochu trestají za zanedbávání péče, začněte si je usmiřovat tím, že jim každý den v létě hned poté, co přijdete domů (na večerní sprchu nečekejte), dopřejete uvolnění. Jak? Omyjete-li je teplou vodou (ne horkou), snížíte svalové napětí, bolesti a křeče. Chladnější voda zpomaluje krevní oběh a stahuje cévy. A asi nejlepší jsou střídavé koupele, jež rozproudí krevní oběh, odstraní únavu a tíhu nohou, navíc jsou dobrou prevencí proti křečovým žilám. Pokud do nich navíc přidáte slabý odvar z dubové kůry, kopřiv nebo levandule, částečně tak omezíte také sklony nohou k nadměrnému pocení. Nakonec stačí přidat masáž aromatickým olejem, např. teatree, a pak už o žádných nepříjemných pocitech nebudete vědět ani vy, ani vaše nohy!

JAKO Z HEDVÁBÍ

Aby nohy vypadaly luxusně, je předpokladem jejich dokonalá hladkost. Pryč tedy s chloupky - ať už zvolíte krátkodobější efekt depilace (tj. odstranění chloupků nad povrchem pokožky, nejčastěji holením), nebo epilaci (kdy se zbavíte chloupků na delší dobu i s kořínky a díky novým technologiím už se nemusíte bát ani bolesti). Až odstraníte chloupky, nezapomeňte nohy pečlivě natřít výživným tělovým mlékem, aby byly sametově hebké. A patříte-li do rodu Sněhurek a máte problém ulovit kousek bronzového opálení, vypomozte si samoopalovacími přípravky. Kdysi sice děsily své uživatelky skvrnami, které napáchaly na kůži i oblečení, ale technologie pokročily, a pokud navíc samooopalovací přípravek smícháte s tělovým mlékem, nemusíte řešit žádné „flekaté problémy“.

PERFEKTNÍ PEDIKÚRA

I když splníte všechny výše uvedené kroky, bez jedné věci se k dokonalosti stejně nikdy nepropracujete: bez pedikúry! Můžete si ji sice dopřávat sama, v klidu domova, ale hodinka u pedikérky, která profesionální péči o chodidla a lýtka zakončí masáží, pro vás bude daleko příjemnější a rozhodně není tak finančně náročná (kolem 200 až 300 Kč), abyste si ji jednou za měsíc nemohla dovolit. Na výběr máte klasickou neboli mokrou pedikúru, která začíná uvolňující koupelí nohou, pokračuje pečlivým odstraněním všech otlaků, ztvrdlé i popraskané kůže a končí nanesením pečujících balzámů, zábalů nebo alespoň vyživujících krémů, které dotáhnou práci pedikérky do zdárného konce. Suchá pedikúra je rychlejší, také se vám postará o hladká chodidla, nicméně nikdy nemůže být tak důkladná, takže v jejím případě musíte počítat s častějším opakováním.

POMOCNÍCI: 1 samohřejivá peelingová kúra Thermo Pedicure, Essence, 75 Kč
2 mechanický odstraňovač ztvrdlé kůže Smooth Out, Alessandro, 320 Kč
3 voskové pásky s výtažky z aloe vera a lotosovým mlékem na suchou pokožku, Veet, 12 ks, 149 Kč
4 výživný krém na suchá a poškozená chodidla, Neutrogena, 199 Kč
5 samoopalovací mléko SunTouch, Nivea, 235 Kč
6 deo sprej proti plísni a pachu nohou, Footcare Sport, Burgit, 130 Kč
7 lak na nehty s vysokým leskem Preference, Dermacol, odstín 3, 129 Kč
8 zkrášlující tělové mléko s olejem, Supreme Velvet Lotion, Dove, 122,90 Kč
9 osvěžující sprej na nohy se zeleným čajem a mátou Foot Works, Avon, 139 Kč
10 relaxační levandulová lázeň na nohy Footcare, Oriflame, 149 Kč
11 uvolňující krém na unavené nohy Arnica & Ginger Leg Relief Cream, Korres, 500 Kč

OZDOBTE JE

Až pedikérka skončí s perfektním opečováváním, může vám nabídnout možnost nalakovat nehty na nohou. Nebojte se ji využít! Vždyť mít v otevřených botkách nalakované nehty je dnes prakticky módní povinnost. Pokud si necháte lakování na doma (a to vůbec není trestné), nezapomeňte na bezbarvý podkladový lak, který zabrání zežloutnutí nehtů, k němuž by došlo, pokud byste sáhla hned třeba po sytě červeném laku. A protože je léto hravé, nebojte se pustit i do krátkodobého tetování henou kolem kotníku - ovšem v jeho případě už se zase obraťte na odborníky v kosmetickém salonu…

TVAROVÁNÍ DEJTE ZELENOU

Jak o nohy pečovat, už víte, ale co si budeme povídat, velmi často nás trápí spíš to, jak je uspokojivě vytvarovat. Odpověď je jediná: odpovídajícím pohybem. Skvělá je jóga, jež pracuje s dlouhými, hluboko uloženými svaly. Nebo vsaďte na chůzi. I ta je pro formování štíhlých lýtek jako stvořená. Věnujte se jí třikrát týdně alespoň hodinu a přidejte k tomu třeba ještě jednoduché cvičení: postavte se špičkami na schod, paty tlačte 30 vteřin dolů, povolte. Stačí cvik opakovat pět minut denně, a výsledky uvidíte už za necelý měsíc.

ZPEVNĚNÍ NAD ZLATO

S tvarováním souvisí také zpevnění, a k tomu tu jsou řady krémů, které byste měla používat ideálně denně hned po sprchování, kdy je pokožka nejlépe připravená absorbovat účinné látky. Kofein, kakao, mátový extrakt podporují prokrvení pokožky. Fenykl nebo L-carnitin brání ukládání tuku a podporují jeho odbourávání. Praktické jsou krémy s obsahem masážních částeček a ideální je jejich péči podpořit také lymfodrenáží, jež se navíc postará o to, aby vám nohy tolik nenatékaly.


KDYŽ MÁTE S NOHAMA TRÁPENÍ, ZKUSTE...

MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ: působí regeneračně, dobře hojí odřeniny, otlaky a puchýře
ŠALVĚJ: snižuje potivost, zlepšuje prokrvení a má hojivý účinek
ŘEPÍK A DUBOVOU KŮRU: stahují ústí potních kanálků, a tím snižují potivost nohou
HEŘMÁNEK: pomáhá hojit
KAŠTAN KOŇSKÝ: blahodárně působí na žíly a cévy, zlepšuje elasticitu vlásečnic, takže napomáhá zmírnit otoky nohou —- O autorovi: Darja Zajícová, Eva Šimáková

27.7.2009 13:50 | aktualizováno 15.12.2009 15:19 | Darja Zajícová

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.