FITweb

ZPĚT

Domácí lékárna

Nastalo období plískanic, tedy i chřipek a nachlazení. Jak na ně vyzrát a podpořit svou imunitu díky přírodním lékům?

Chřipka a nachlazení mají mnoho společného, i když nachlazení je obecně mírnější. Obojí se však projevuje únavou, kýcháním, kašláním, vodnatou rýmou, u chřipky může projevy doprovázet výrazná slabost, vysoké horečky až zimnice, bolesti svalů, kloubů či hlavy. Léčba chřipky trvá asi sedm dní. Během této doby byste měli odpočívat, dobré je se vypotit, pít hodně tekutin, omezit alkohol a kouření. Léky mohou průběh nemoci zmírnit, ovšem pozor na antibiotika, ta na virové onemocnění, jako je chřipka, nezabírají. Zkusit každopádně můžete několik přírodních elixírů, které vám rozhodně udělají dobře.

Kaki persimon

EXOTICKÁ VITAMINOVÁ BOMBA

Přestože tuhle oranžovou pochoutku milují hlavě v Číně a Japonsku, své příznivce už si získává i u nás. Toto ovoce je nekalorické (obsahuje 80 % vody a spoustu vlákniny), plné vitaminů a minerálů. Posiluje imunitní systém, působí proti únavě a bolestem svalů a kloubů. Jeho konzumace se doporučuje dospělým i dětem a skvělé je také jako zdroj blahodárných látek pro těhotné ženy.

Ocet

EXPERT PROTI HOREČCE

Chcete-li se zbavit horečky, bude stačit obyčejný 8% ocet, který se stal tradičním antiseptikem. Do studeného roztoku octa a vody (asi 6 lžic na 0,5 l vody) namočte ponožky. Vyždímejte je a oblékněte. Zabalte nohy do osušky nebo oblékněte ještě jedny suché ponožky. Po 30 minutách vyměňte. Za dvě hodiny může teplota klesnout až o jeden stupeň!

Cibule

OSTRÁ ZELENINA PROTI KAŠLI

Cibule pochází z Asie, kde kdysi rostla planě. Už tehdy se ale přišlo na její široké využití jak v kuchyni, tak v léčitelství. Působí příznivě na trávicí trakt, krevní oběh, ale také třeba při štípnutí hmyzem nebo právě při chřipkách, nachlazeních a angínách. Nejdůležitější blahodárnou látkou kromě vitaminů a minerálů obsažených v cibuli je allicin s antibiotickými účinky. Asi budete znát starý recept na kašel, kterým je šťáva z nakrájené cibule posypané cukrem. Podobný účinek má odvar cibule neboli cibulový čaj.

Hlíva ústřičná

NEOBYČEJNÁ HOUBA NA IMUNITU

Říká se jí elixír věčného mládí, ale tato neobyčejně chutná houba má daleko více skvělých vlastností. Tak například podporuje imunitní systém a regeneraci buněk. A to vše díky vitaminům řady B. Dále pak obsahuje vitamin D, C, K, železo, draslík, fosfor, sodík, zinek, selen, bor, jod a především beta-1,3-D glukany. Užívejte samozřejmě nejlépe v přírodní formě, ale vzhledem k tomu, že doporučené užívání je denně, snazší bude poptat se v lékárně po kapslích.

Šalvěj lékařská

VOŇAVÁ BYLINKA NA DEZINFEKCI

Tato bylinka je známá více než tisíc let. Používá se nejen v kuchyni, ale také lidovém léčitelství. Odvar ze šalvěje skvěle dezinfi kuje ústní dutinu hlavně při angínách, chřipkách, bolestech v krku, ale také zánětech dásní, aftech apod. Čaj ze šalvěje navíc zabírá při stresu a únavě nebo nepravidelné menstruaci.

Zázvor

GENIÁLNÍ ČAJ PRO POVZBUZENÍ

V minulosti byl považován za starobylé koření. V Čechách se vyskytuje od 13. století, buď jako sušený, nebo naložený v cukru. V Anglii se často dává do koláčů a sušenek nebo piva. Z lékařského hlediska má silné antiseptické, protihorečnaté, protizánětlivé účinky. Zmírňuje bolesti hlavy, stavy napětí, je prevencí proti chřipce a skvělý při nachlazení. Vyzkoušejte zázvorový čaj s medem. Špalíček čerstvého zázvoru oloupejte, nakrájejte a zalijte vařící vodou. Nechte chvíli odstát a teprve pak doslaďte lžičkou medu.

Mořská sůl

SPECIÁLNÍ ELIXÍR PRO VOLNÝ DECH

Ozdravně působí na celé tělo. Ve starověku se používala dokonce jako zkrášlovadlo. Daleko zajímavější je ale její léčebné využití. Obsahuje velké množství jodu (příznivě ovlivňuje štítnou žlázu), brom (je dobrý na nervy) či draslík a sodík (podporují přemýšlení i soustředění). Kloktáním mořské soli a vody můžete zmírnit bolesti v krku. Nejlepší je ale inhalace solného roztoku při ucpaném nosu (roztok už seženete i v kapkách).

1.12.2009 16:14 | aktualizováno 15.12.2009 15:00 | Petra Lamschová

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.