FITweb

ZPĚT

Rakovina prsu: Víte, jak se bránit?

„Máte zhoubný nádor,“ řeknou lékaři ročně více než 5500 českých žen, kterým okamžitě proběhne hlavou otázka: „Umřu?“ Boj s rakovinou prsu nemusíte prohrát, a vůbec se této nemoci můžete vyhnout. Má to podmínku – zajít jednou za dva roky na vyšetření.

To číslo vypadá děsivě: 5500 případů rakoviny prsu ročně. Donedávna se často jednalo o velké nádory, teď se díky prevenci statistiky mění a stoupá množství případů podchycených v počátku i počet vyléčených. Čím dříve se na nemoc přijde, tím menší je také pravděpodobnost ztráty prsu. Více než polovina žen s nádorem o něj přijít nemusí. To jsou důvody, proč jednou za dva roky absolvovat vyšetření. Trvá pár minut, nebolí a může zachránit život.

PROBLÉM? VYMĚŇTE DOKTORA!

Prohmatání prsů, které odhalí bulky, by mělo být součástí gynekologické prohlídky, ale ruku na srdce: kolikrát vás lékař viděl bez podprsenky? Zvlášť nepatříte-li do nejrizikovější věkové skupiny po čtyřicítce? Báře nebylo ani pětadvacet, když ji začalo bolet levé rameno a podpaží. Zkusila samovyšetření a v levém prsu objevila cosi tvrdého. „Objednala jsem se na gynekologii, ale lékař mě ujistil, že se svými prsy zbytečně zabývám a že je to normální reakce na to, že si holím podpaží,“ vypráví. Jenže bolest se stupňovala, a tak Bára znovu navštívila gynekologa. Tentokrát byla neodbytná a odcházela s doporučením na ultrazvuk prsu. Odhalil osm ložisek rakovinového nádoru! Následovala ablace prsu, tři fáze chemoterapie. Dnes je Bára zdravá a díky rekonstrukci má znovu obě ňadra. „Pravidelné vyšetření se doporučuje od osmnácti let. Jednou za rok má každá žena nárok na vyšetření gynekologem. Pokud ho neprovádí a diví se, když ho požadujete, doporučuji najít si jiného,“ říká MUDr. Emanuela Kmoníčková z Ústavu radiační onkologie ve Fakultní nemocnici Bulovka v Praze. Možná sázíte na samovyšetření, to ale vyžaduje dobrou znalost vlastního těla i vědomosti o tom, které změny jsou ještě normální. Proto je skutečně lepší navštívit jednou za dva roky specializovanou ordinaci.

VYŠETŘENÍ NEBOLÍ

Rakovina prsu je nejčastějším nádorovým onemocněním. K diagnostice slouží dvě metody: mamografie a ultrasonografie, a přístroje, které se jmenují mamograf a ultrazvuk. Při mamografickém vyšetření stojíte a každý váš prs se musí lehce zmáčknout mezi podložku a kompresní desku. Sonografické vyšetření rovněž funguje na principu snímkování, tady ale ležíte na lůžku a lékař vám přejíždí prsy speciální sondou, kterou zkontroluje i podpaží. Jaké vyšetření absolvujete, záleží na charakteru prsní žlázy, vašem věku a také na tom, zda už za sebou máte porod, případně kojení. „Do 35 let věku přichází na řadu ultrazvuk, protože mladá žláza může být pro hustotu tkáně neprůhledná a mamografem špatně čitelná. Mamografie se provádí až při podezření na patologický nález nebo nejasném obraze na ultrazvuku. Ženy nad 45 let by měly absolvovat nejprve mamografické vyšetření, ultrazvuk až při nejasném nálezu či podezření na patologii,“ říká MUDr. Kmoníčková.

Starším ženám doporučuje vyšetření gynekolog, mladší si musí svá ňadra hlídat samy. Od roku 2002 funguje v České republice tzv. mamografický screening neboli preventivní program zaměřený na odhalování nádorů v prsu. V jeho rámci má každá žena od 45 do 69 let nárok na bezplatné vyšetření. Ostatním pojišťovna prohlídky nehradí a musí si je zaplatit samy, ceny se pohybují od 250 do 500 Kč u ultrazvuku a od 450 do 650 Kč, pokud jde o mamograf. A doporučuje se chodit stále na to samé pracoviště, aby mohli lékaři porovnávat staré i nové výsledky bez obav z odchylek.

STAČÍ TO?

Když čtete příběhy žen s rakovinou prsu, možná máte pocit, že někdy nemoc postupuje tak rychle, že je prohlídka jednou za dva roky málo. Každopádně ženám bez zvýšeného rizika onemocnění takový interval stačí. Rizikovým případům, to jsou například ženy, kterým začala menstruace před dvanáctým rokem, mají rakovinu prsu v rodině nebo po menopauze užívají hormonální léčbu, lékaři doporučují nechat se vyšetřit jednou ročně.

NEVĚŘTE MÝTŮM

Rakovinu prsu provází řada lží, polopravd a mýtů. O jednom se však v poslední době diskutuje obzvlášť: je před ní žena chráněná v době těhotenství a při kojení? „To rozhodně není, nicméně čím více dětí a čím delší dobu kojí, tím skutečně klesá procento rizika výskytu rakoviny prsu,“ říká MUDr. Emanuela Kmoníčková. Ale i kdybyste porodila a odkojila šest dětí, úplně se rizika nezbavíte. Odbornice se ve své praxi často setkává také s mýtem, že rakovinu prsu způsobuje používání antiperspirantů a kuličkových deodorantů, což se nepotvrdilo. „Některé ženy také říkají, že po 70. roce věku už jim nic takového jako rakovina prsu nehrozí, ale to není pravda. Naopak. S věkem ohrožení stoupá,“ uvádí na pravou míru dál. A že rakovina nebolí? Ani to nemusí být fakt. Pacientky se také lékařky ptají: „Proč bych chodila na preventivní prohlídku, když mi nic není?“ No přece právě proto! A aby vám nikdy nic nebylo, trvají lékaři také na dodržování zdravého životního stylu. Měla byste správně jíst, nepít alkohol, pravidelně cvičit i odpočívat. Ani tohle všechno vám sice nedá stoprocentní záruku, že neonemocníte, ale riziko se výrazně sníží.

OBAVY ZE ZTRÁT

Když se rakovina objeví, děsí ženy také možná ztráta ňadra. Pokud k odebrání skutečně dojde, dopady na psychiku jsou jen těžko popsatelné. Jde o vnímání sebe samé, a prsy – to je symbol ženské identity! „Když mi řekli, že budu žít bez ňadra, bylo to strašné. Naštěstí mě tehdy podpořil přítel. Tvrdil, že nechodí s prsem, ale se mnou. Dodal mi tím obrovskou sílu. A přestala jsem mít pocit, že se ze mě stane bezcenný tvor,“ vzpomíná Bára. Pouze díky němu prý tenkrát přijala fakt, že své ženství nemůže odvíjet jen od fyzického těla… Když už jsme u partnera, i jeho ztráty se řada žen obává a ptá se: „Zůstane se mnou?“ Odpověď není vždy samozřejmá, protože muže zasáhne diagnóza rakoviny prsu podobně jako jeho ženu. A často vůbec netuší, jak se k nemoci postavit, aniž by ženu ještě více zranil. Když vyčerpá možnosti, které jej napadnou, přichází vztek, bezmoc – a o těch není jednoduché mluvit. Jenže když dva přestanou komunikovat, hrozí odcizení. Takže aby partnerství takovou zkoušku přežilo, musí oba sdílet společné radosti i starosti a otevřeně o nich hovořit. Říká se, že fungující vztahy nemoc, jako každá krize, posílí, ty skřípající naopak rozloží. A krize vždycky nemusí být jen negativní, může člověka obohatit. Vyhodí jej ze stereotypních kolejí, umožní mu nový pohled na sebe sama… Ne náhodou ženy, které prodělaly rakovinu prsu, o tomhle náročném období často mluví jako o novém životním nasměrování. —-

3 otázky pro MUDr. Emanuelu Kmoníčkovou:

Má na vznik rakoviny prsu vliv velikost ňader?

Nikoli. Velký prs neznamená větší prsní žlázu, ale hodně tuku. A protože nádor nevzniká v tuku, ale v tkáni prsní žlázy, nemá velikost prsu na vznik nádoru vliv.

Jak těžké je odhalit rakovinu prsu u žen, jež mají chirurgicky upravená ňadra?

Chirurgické zmenšení nebo zvětšení prsou bez silikonových výplní nehraje roli. Je-li v prsu silikon, je problém v tom, že nelze provádět mamografii, protože silikon by tlakem mohl prasknout. Z tohoto důvodu je možné vyšetřit prs pouze ultrazvukem, případně magnetickou rezonancí. Toto vyšetření si žena hradí sama, stojí zhruba 8000 Kč.

Od roku 2002 funguje v ČR mamografický screening, preventivní program zaměřený na odhalování nádorů v prsu. Jsou ženy v péči o své zdraví zodpovědnější, než bývaly třeba v 90. letech?

Stoprocentně. Přesto však stále nechodí tolik žen, kolik by bylo třeba.

Další informace:

» Sdružení Mamma Help: on-line poradna a kontakty, www.mammahelp.cz
» Mamografi cký screening, mamografie: www.mamo.cz
» Liga proti rakovině: www.lpr.cz

24.11.2009 12:22 | aktualizováno 15.12.2009 14:57 | Jana Benešovská

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.