FITweb

ZPĚT

Hlava v nesnázích

Bolesti hlavy přicházejí, odcházejí, ale vždycky nám minimálně zkazí náladu, a když je nejhůř, nedovolí nám ani vstát z postele. Ničí nám život a omezují nás v jeho prožívání. Proč a co s nimi?

PTALI JSME SE

MUDr. Jolany Markové, primářky Neurologické kliniky Fakultní Thomayerovy nemocnice a předsedkyně Sekce ČNS pro diagnostiku a léčbu bolesti hlavy, www.ftn.cz

Ve svém okolí znám jen jednoho člověka, kterého hlava nebolívá. U ostatních se více či méně často střídají hlášky typu: „Dneska musím to kafe zrušit, příšerně mi třeští hlava“ nebo výkřiky „Jak mám pracovat, když mne neustále bolí hlava?!“ Někdy se mi zdá, že bolestem hlavy se skutečně vyhne jen zanedbatelné procento lidí. A statistiky mi dávají za pravdu, protože uvádějí, že některým z druhů bolestí hlavy trpí až 93 % mužů a až 99 % žen! Bolest hlavy si už dokonce vysloužila i označení „civilizační choroba“. A já jsem si o ní povídala s primářkou neurologie Fakultní Thomayerovy nemocnice s poliklinikou MUDr. Jolanou Markovou:

Bolest hlavy je problém, se kterým se setká ve svém životě snad každý. Dal by se popsat případ člověka, kterého hlava nemá proč bolet?

Otázka je hezká, leč nelze na ni odpovědět, protože jsou různé důvody pro vznik bolesti hlavy a různé druhy bolestí hlavy. U některých z nich vůbec nezáleží na typu člověka, jeho náladě nebo pracovním zatížení.

Jaké jsou tedy základní typy?

Bolesti dělíme do dvou velkých skupin, na primární, kam patří migréna, tenzní bolesti hlavy či syndrom nakupených bolestí hlavy, a na sekundární bolesti hlavy, které jsou způsobeny konkrétní příčinou, jakou je například vysoký krevní tlak, zánět mozku, cévní onemocnění mozku či bolesti hlavy od krční páteře.

Dá se u bolestí hlavy hovořit o dědičné záležitosti?

Dědičnost je předpokládána u migrény -zdá se, že dědíme určitou změněnou reaktivitu struktur v oblasti mozku, které jsou citlivější ke změnám ve vnitřním prostředí organismu či na vlivy zvenčí.

Často se mluví o tom, že mají psychický základ…

Některé typy bolestí hlavy, zvláště ze skupiny primárních, se častěji vyskytují u lidí, kteří mají současně deprese, obavy či určitou vnitřní tenzi. Vyvolávajícím faktorem záchvatu migrény je také velmi často stres - ať již akutní stresová situace, nebo chronicky stresující děje.

Kdy má bolest hlavy základ naopak ve fyzických problémech?

Toto je případ sekundárních bolestí, kdy třeba u nekontrolovaného vysokého krevního tlaku mohou být doprovodné výrazné bolesti hlavy. Pak je ještě mnoho dalších organických stavů - nádory mozku, cévní příhody mozkové, záněty mozkových plen či mozku, které se projevují narůstajícími bolestmi hlavy. Málokdo také ví, že i nadměrné užívání léků proti bolesti může vyvolat bolesti hlavy z nadužívání medikace.

Jak rozeznám, jestli mě bolí hlava třeba z nedostatku spánku, nebo jde o migrénu?

Pokud jste migrenička, pak to rozeznáte -každý pacient či pacientka s migrénou odliší záchvat migrény od jiného typu bolesti hlavy. Záchvaty se totiž opakují, mají svůj specifický průběh i rozvoj a jsou doprovázeny dalšími projevy, jako je přecitlivělost na světlo, hluk, pachy, dále pak nevolnost nebo zvracení. Bolest při migréně má také svůj charakteristický průběh, většinou se jedná o pulzující či tepající bolest, která nesnesitelně narůstá.

Kdy je třeba vyhledat lékaře?

Vždy, když se náhle objeví silná nebo velmi silná bolest hlavy, jakou jste ještě nezažili. Dále při bolesti hlavy, která není tak silná, ale nemizí nebo narůstá během dnů či týdnů. Také pro každou silnou bolest hlavy, jež je doprovázena horečkou nebo zvracením či nadměrnou spavostí.

Existují cviky či terapie, které působí jako prevence?

Nelze jednoznačně poradit určité cviky či fyzickou aktivitu, protože, jak jsem již řekla, bolesti hlavy jsou různého původu a zhoršují je či uleví od nich různé postupy. Například u tenzní bolesti hlavy často pomůže vycházka nebo příjemně prožité chvíle, u migrény pomáhá fyzický klid, temno a ticho. V případě bolesti hlavy od krční páteře pomáhají cviky „na míru“, je však třeba zdůraznit, že pak zabírá jen dobře zvolený a správně provedený cvik - proto doporučuji instruktáž fyzioterapeutem s kontrolou provedení cviku, a teprve pak začít pravidelně cvičit.

Co dělat, mám-li naplánované cvičení, ale příšerně mě bolí hlava?

Rozhodně necvičit.

Naše čtenářky často píšou, že je bolí hlava, když drží dietu. Dají se jídlem či pitím bolesti hlavy ovlivnit?

Bolest hlavy neodstraní žádná složka potravy a nejsou známé žádné potraviny, které by byly doplňkem diety, aby hlava nebolela. Důležité je dostatečně, ale ne nadměrně pít, ať držíte dietu, nebo ne.

Mnoho lidí při bolesti sahá po kávě. Je to správné?

Někdy ano. Mám pacientky, které si v tomto případě dávají šálek kávy a berou acylpyrin, což jim někdy pomůže se vyhnout i migréně nebo ji zmírnit.

Co dělat, když mě hlava bolí v důsledku hormonálních změn během menstruace?

O tom se musíte poradit se svým lékařem. Záleží také na tom, zda berete hormonální antikoncepci a jaký typ. Tohle se nedá v krátkosti zodpovědět tak, aby to platilo pro většinu žen.

Jak s bolestí hlavy naložit, když nemohu ani usnout?

Zde je možné užít (není-li to často) i lék na usnutí nebo zklidňující bylinkový čaj.

Sedavé zaměstnání, ruch velkoměst, stres… I to jsou rizikové faktory. Jak se proti nim bránit?

Odreagujte se v přírodě, v klidném prostředí, sportem nebo jinou činností, která vám dělá radost. Protože i psychika a pocit spokojenosti hrají velkou roli.

PREVENCE PŘED BOLESTÍ HLAVY:


» Sportujte a vyhledávejte pobyt na čerstvém vzduchu.
» Dodržujte pitný režim.
» Vyhýbejte se těžkým jídlům, alkoholu a cigaretám.
» Vyhýbejte se poklesu hladiny cukru (dodržujte pravidelný jídelníček).
» Dejte si do pořádku zuby.
» Když dlouho pracujete s počítačem, procvičte čas od času krční svalstvo i mimické svalstvo tváře.
» Dopřávejte si masáže.
» Naučte se správně dýchat.
» Omezte stres.
» Dodržujte spánkovou hygienu.

10.12.2009 14:15 | aktualizováno 15.12.2009 14:42 | Alexandra Paulovičová

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.