FITweb

ZPĚT

Shiatsu: masáže plné energie

Když se rozhodnete poznat, co se skrývá pod tajemně znějícím názvem masáží shiatsu, otevře se vám brána dokonalého uvolnění i uzdravování těla a mysli za pomoci příjemných doteků...

V doslovném překladu znamená shiatsu tlak prsty, takže to svádí myslet si, že se od klasické masáže moc neliší. Opak je pravdou. Je totiž mnohem komplexnější! Možná za tím stojí fakt, že vzešlo ze staré čínské medicíny a utvářelo se po celá staletí. Pak se jej „chopili“ japonští mistři a právě ti jej ve 20. letech minulého století přivedli do podoby, v jaké se vlastně shiatsu praktikuje dodnes.

Základem je energie

Shiatsu vychází z kořenů čínské medicíny mimo jiné v tom, že pracuje s energií, která – je-li vše v pořádku – proudí rovnoměrně tělem. Pokud se něco děje, energie zvaná ki nebo také čchi na jednom místě začne chybět, jinde se hromadí, zkrátka se někde objeví blokáda, která tělo vyvede z harmonie do nepohody. Je-li vše v pořádku, proudí ki plynule tzv. meridiány neboli dráhami, kterých je dvanáct hlavních: dráha jater, ledvin, srdce, plic… a každá souvisí nejen přímo s orgánem, po němž je pojmenovaná, ale i s dalšími částmi těla, stejně jako mentálními stavy, pocity… Terapeut, jenž s vámi při ošetření bude pracovat, zjistí, kde je problém, a dotyky vás zablokování zbaví.

Není dotyk jako dotyk

Zatímco při klasické masáži jde o uvolnění svalového napětí, shiatsu se (jak už jsme řekli) soustředí na odblokování energetického napětí. Používá k tomu dlaně, prsty, ale i lokty či kolena. Nejprve vás terapeut uvolní a pak již přichází na řadu odblokování energie. Terapeut se vašeho těla dotýká v místech meridiánů, ale i známých akupresurních bodů, a narazí-li na zablokování, pracuje s ním do uvolnění. To je často tak příjemné, že při něm klienti usínají – konečně totiž dokážou za hlavu hodit všechny problémy, s nimiž přijdou, a jejich tělo mnohdy po velmi dlouhé době po celé ošetření odpočívá a nabírá energii.

S čím vám pomůže?

Přestože je pro něj primární práce s energií, dokáže shiatsu uvolnit ztuhlé svaly, srovnat záda, pomoci vám od problémů s migrénou, ale i stresem, napětím, vztekem, smutkem, únavou, nespavostí, nashromážděnými emocemi, s nimiž se neumíte vyrovnat. Shiatsu zkrátka věří v rovnováhu těla, mysli i duše a bude se vás do ní snažit dostat. Samozřejmě není samospasitelné, takže potýkáte-li se s opravdu závažnými nemocemi, jako je například rakovina, neuzdraví vás. Může vám ovšem pomoci lépe snášet průběh léčby. Jako geniální se nicméně jeví coby prevence: je totiž logicky lepší řešit pouhé napětí ze stresu než čekat, až vás stres semele natolik, že si z něj odnesete komplikované žaludeční vředy. A to je to, o co shiatsu jde: udržet vás v takové kondici, aby vám žádné nemoci, ale ani stresy či smutky a únava nehrozily!

Jak to při masáži vypadá

Shiatsu ošetření trvá 60–90 minut a na jeho počátku si s vámi terapeut popovídá o tom, co vás trápí. A vy byste se neměli bát se mu otevřít. Taková otevřenost samozřejmě předpokládá fakt, že si zvolíte správného terapeuta. Poznáte ho jednoduše: cítíte k němu důvěru, je vám příjemné s ním mluvit a víte, že má patřičné vzdělání. To bývá někdy kamenem úrazu, takže se ujistěte, že absolvoval alespoň tříleté klasické studium, nikoli jen pár víkendových kurzů! Pokud vám nevyhovuje první, na něhož narazíte, hledejte dál. Až najdete toho správného, setkáte se s ním určitě v příjemné místnosti, tlumeně osvětlené, s pohodlným futonem (japonská matrace) na podlaze. Na futonu bude také probíhat samotné ošetření, při němž na sobě budete mít volné tepláky, triko, teplé ponožky, které si řinesete s sebou… Zkrátka něco, v čem vám je dobře. Pak se totiž dokážete také snáze uvolnit než v případě, kdy se před někým neznámým musíte najednou svlékat.

A jdeme dál!

Dobrý shiatsu terapeut vám po skončené masáži řekne, v čem byl problém. A mimo to doporučí, co dál. Je-li třeba upravit jídelníček a jak, jestli by bylo vhodné přijít na shiatsu ještě jednou, dvakrát, i v jakých intervalech. V podstatě vám může pomoct se změnou životního stylu, budete-li o to stát. Protože je třeba si uvědomit, že tu pro vás vždycky bude jenom jako rádce, ten, který vám může ukázat novou cestu plnou zdraví a energie, nikoli vás po ní vést od začátku do konce. S ohledem na tato fakta je vám shiatsu schopné pomoct také jako podpora při hubnutí, protože i nadváha – jak známo – mívá nejrůznější důvody, a ne vždy to je přejídání se či stres.

Zkušenost nad zlato

Sama jsem se se shiatsu setkala před rokem. Byla jsem unavená, potýkala se s přepracovaností a celkovou nespokojeností s vlastním životem. A i když nemůžu říct, že shiatsu mi změnilo život, můžu říct, že mi ho pomohlo změnit. Ono totiž někdy stačí vědět, že je kam jít si pro energii, podporu, sílu, harmonii, protože bez nich vám nikdy nic nepůjde hladce. Já si každopádně od doby, kdy jsem se se shiatsu setkala, užila spoustu změn: přišla nová práce, nový byt, nový partner, začala náprava životního stylu (kde jinde než v Dietě by to mělo jít hladce!:-). Proto bez zaváhání říkám: za zkoušku tahle luxusní v každém případě masáž stojí!


Terapeut by měl pečlivě zvážit, zda vám poskytne shiatsu ošetření, když:

» jste v prvním trimestru těhotenství
» máte chřipku, angínu…
» trpíte osteoporózou
» máte křečové žíly, čerstvé jizvy, ekzémy, zanícené klouby
» bojujete s rakovinou (tam shiatsu může fungovat skutečně spíše jako podpora při zvládání klasické léčby)

Kam se obrátit?

Seznam terapeutů najdete na www.shiatsuasociace.cz či na www.shiatsu.cz. A nezapomínejte, vždy máte právo vědět, zda ten, koho si vyberete, má dostatečné vzdělání! Za jedno 90minutové ošetření počítejte s částkou do 750 Kč, cokoli víc je tak trochu podezřelé.

10.12.2009 14:49 | Jana Potužníková

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.