FITweb

ZPĚT

Uzdravte své dásně

Její příznaky nejsou zpočátku vidět. Jenže pak kousnete do jablka a na něm se objeví kapka krve. „Parodontóza v pětadvaceti? Hloupost! Je to jen podráždění,“ řeknete si a mávnete nad tím rukou. Chyba! Neléčená parodontóza postupně likviduje dásně i zuby a může být příčinou daleko závažnějších problémů.

V dětství a v rané dospělosti přicházíme o zuby často kvůli kazu, po čtyřicítce je hlavní příčinou ztráty parodontóza. Její příznaky se však mohou objevit i mnohem dříve – krvácení dásní při čištění zubů, oteklé nebo zarudlé okraje dásní, zápach z úst. Všechny jsou zpočátku nenápadné, a tak jim většina lidí nepřikládá význam. Přesvědčila jsem se o tom na vlastní kůži. Při čištění zubů jsem sice párkrát zpozorovala krvácení, ale svedla jsem to na špatně vybraný kartáček.

Než jsem si ho stačila vyměnit, navštívila jsem svého zubního lékaře, a ten mi otevřel oči: není to špatným kartáčkem, ale počínajícím zánětem, který je třeba okamžitě léčit. Měla jsem štěstí, že zubaře navštěvuji pravidelně jednou za půl roku. Kdo návštěvu odkládá a zánět neléčí, zadělává si na velké problémy. Onemocnění se může rozvíjet i několik let a příznaky jsou stále viditelnější – podivná chuť v ústech, zápach z úst, dásně jsou přecitlivělé, oteklé, červené a krvácejí, postupně odstávají od zubů a mezi zuby a dásněmi se objevuje hnis, zuby se postupně začínají viklat a v konečném důsledku o ně můžete přijít. Zní to hrozně, že?

JAK TO VŠECHNO ZAČÍNÁ

„Parodontóza je onemocnění v dutině ústní, týkající se zubu a celého jeho závěsného aparátu,“ vysvětluje zubní lékařka MUDr. Šárka Bašková a pokračuje: „Jeho příčinou je přemnožení bakterií žijících v našich ústech. Ty vytvářejí mikrobiální plak, který se usazuje na povrchu zubu.
Následkem toho vzniká obranná reakce čili zánět na povrchu dásní, který pak může postupovat do hloubky a vede k destrukci zubního lůžka.“ Jak rychle se bakterie žijící ve vašich ústech množí, můžete snadno zjistit pohledem do zrcadla. Do šesti až dvanácti hodin po posledním čistění zubů se na jejich povrchu vytvoří různě silná vrstva bílého povlaku – tu způsobují právě bakterie.

Protože jíme mnohdy víc, než bychom měli, naše strava obsahuje hodně sacharidů a zubní hygiena značně pokulhává, bakteriím se v ústech daří. I když jsou hlavní příčinou parodontózy, k tomuto onemocnění přispívá i řada dalších faktorů. „Je to nedostatečná zubní hygiena, zubní kámen, kvalita slin, špatné stomatologické ošetření, ale i různé choroby, užívání léků a někdy věk. Parodontóza proto u každého člověka probíhá jinak,“ vysvětluje Šárka Bašková. Velký vliv na rozvoj parodontózy má i kouření a zvýšená konzumace cukrů, opomenout nesmíme ani genetické dispozice, ačkoli ve většině případů se na ně podle lékařů spíše vymlouváme.

PREVENCE PŘEDEVŠÍM

Základní pravidlo obrany proti parodontóze zní: odstraňovat bakterie pomocí ústní hygieny, tedy jinými slovy důkladně si čistit zuby. Ale pozor – důkladně čistit zuby neznamená dvakrát denně jezdit minutu kartáčkem sem a tam s tím, že máte hotovo.
Spousta lidí nechápe, k čemu jsou v regálech drogerií a lékáren stovky druhů zubních kartáčků – mezizubní, jednosvazkové, na čištění zadních zubů, nitě, ústní vody a mnoho dalšího. Nikdy by si nic takového nekoupili, protože to považují za zbytečné vyhazování peněz – kartáček na zuby přece stačí jeden! Nikoli. Ústní hygiena si skutečně žádá víc. V první řadě byste si měli pořídit jeden klasický zubní kartáček.

Měl by mít relativně malou hlavičku, aby se všude dostal, dostatečně hustě a rovně střižené štětiny. A měl by být měkký, aby nedráždil dásně ani neodíral zubní sklovinu.
Ostatní reklamní tvrzení ohledně tvaru kartáčků nebo štětin jsou hlouposti. A co už asi víte – že zuby by se neměly čistit ježděním sem a tam, ale stíravými pohyby, aby se kartáček dostal i do těžko dostupných míst. Co dalšího by vám nemělo chybět v koupelně?
Určitě jednosvazkový či mezizubní kartáček, případně zubní nit, které vám pomohou odstranit bakterie ze všech míst. A nakonec účinná ústní voda.

Ideální je ta s chlorhexidinem, ale je nutné užívat ji pouze v předepsaných dávkách a jen po určitou dobu. Pak je nezbytné udělat přestávku a pořídit si ústní vodu pouze s éterickými oleji rozpuštěnými v alkoholu, která není tak razantní, a tudíž jí můžete vyplachovat ústa bez omezení.
Abychom nezapomněli – ještě je tu pasta na zuby. V reklamách jich denně vidíte spousty, které dokážou zabránit parodontóze. Ale nenechte sebou manipulovat. „Žádné preventivní zubní pasty neexistují, všechno je v našich rukou,“ říká Šárka Bašková. A dodává, že k ústní hygieně je nutné připočítat i pravidelné kontroly u zubaře – nejlépe jednou za půl roku.

MÁTE ZUBNÍ HYGIENISTKU?

Jenže ono se to řekne, chodit k zubaři! Když už vás nějaký přijme, objednací lhůta je v lepším případě za dva nebo tři měsíce.
Vůbec nemluvě o tom, že v ordinaci na vás má málo času, takže kdepak nějaké vysvětlování postupu při čištění zubů. Nejste-li si jistí, jak by měl vypadat zubní kartáček nebo jak vybrat zubní nit, využijte služeb zubních hygienistů. Za jejich služby sice zaplatíte (návštěva stojí od 300 do 1000 Kč), ale dozvíte se řadu užitečných věcí a naučíte se odstraňovat chyby při hygieně.

LÉČBA KROK ZA KROKEM

Parodontóza se může rozvíjet i několik let. Pokud se však k zubaři neodhodláte zajít včas, může to mít fatální důsledky – zuby se začnou viklat nebo někdy dokonce měnit polohu a v dásni putovat. To už jsou příznaky pokročilého stadia, ve kterém dochází k destrukci kosti, v níž zub drží. Pak záleží na tom, v jaké fázi se dostanete k lékaři. Někdy je možné postup onemocnění ještě zastavit, jindy to končí jako ve známé televizní reklamě, kdy zub „cinkne“ o umyvadlo…

Každopádně nestačí-li domácí hygiena, lékaři doporučí užívat antibiotika či lokálně působící látky ve formě výplachů. „Když ani tato konzervativní léčba výsledky nepřináší, je nutné přistoupit k chirurgické terapii,“ vysvětluje Šárka Bašková. Ta spočívá ve zmenšení prostoru mezi zubem a dásní, kde se množí bakterie a uvnitř se s postupující nemocí hromadí hlen a někdy i hnis, a pak také v částečném znovuvybudování čelistní kosti – takže zuby, jimž hrozilo vypadnutí, je možné ještě na nějaký čas zachránit. Pravidelně a pečlivě čistěné zuby by parodontóze podlehnout neměly. Pokud přece jen odhalíte krvácení dásní, je důležité objednat se co nejdříve k lékaři.
Zvlášť když už jste starší nebo trpíte například cukrovkou. Čím víc je totiž komplikací, tím méně se dá bohužel předpokládat, že léčba bude nakonec úspěšná.


3 otázky pro MUDr. Šárku Baškovou

* Někteří lidé zaměňují zánět dásní a parodontózu. Jak se tato dvě onemocnění liší?

Zánět dásní je doprovázen zduřením dásní, zarudnutím a krvácením. Je jen počátečním stadiem parodontózy. Parodontóza je destruktivní onemocnění celého aparátu zubu, doprovázené úbytkem kosti, cestováním zubů a někdy i jejich vypadáváním.

* Mohu sama rozeznat zánět dásní od parodontózy?

Sama většinou nejste schopná patřičně posoudit situaci, vždycky je proto dobré navštívit svého zubního lékaře.

* Je nutné čistit zuby skutečně po každém jídle, nebo stačí dvakrát denně?

Čištění zubů po každém jídle je ideál, ale bohužel někdy špatně proveditelný. Čistit zuby ráno a večer zhruba dvě až tři minuty je v pořádku. Malá rada, jak poznat dobře vyčištěné zuby, zní: po vyčištění zubů si přejeďte všechny plošky jazykem – měly by být hladké jako sklo.

30.12.2009 13:54 | aktualizováno 5.1.2010 14:08 | JANA BENEŠOVSKÁ,

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.