FITweb

ZPĚT

Detox na celý rok

Dejte vale toxinům a škodlivým látkám a pravidelně pročišťujte svůj organismus očistnými kúrami. Mnohem lépe pak budete čelit zimním mrazům, jarní únavě, letním žárům i podzimním splínům.

Pokud vám občas život znepříjemňují bolesti kloubů chronická únava, deprese, časté virózy či trávicí problémy, nemusíte se za každou cenu ládovat léky, které váš organismus zahltí dalšími cizorodými chemickými látkami. Zkuste někdy opačný postup. Podstupte očistný program, který vám pomůže zbavit se škodlivin, a možná zjistíte, že za část vašich neduhů může nevhodná životospráva a toxiny nastřádané ve vašem těle. Vždyť už naši předkové se odedávna oddávali pravidelným půstům, a to zejména v jarním období. V dnešní době, kdy jsme vystaveni mnoha stresujícím vlivům, bychom na tuto chvályhodnou tradici rozhodně neměli zapomínat. Bonusem těchto malých dietních půstů může být nejen dobrý pocit, že jste udělali něco pro své tělo, ale také pár kilo dole.

Průkopník očisty těla

Mezi nejosvědčenější programy patří očistná kúra doktora Otty Buchingera, která má již více než osmdesátiletou tradici. Sám její autor se její pomocí ve třicátých letech minulého století zbavil problémů s látkovou výměnou. Právě tento německý lékař byl ve své době prvním odborníkem, který přišel s názorem, že se tělo musí pravidelně zbavovat „odpadu“ několikadenním půstem. Jako reklama na zdravý životní styl určitě zapůsobí i fakt, že se díky pravidelným očistám dožil požehnaného věku osmaosmdesáti let.


1. Doplnění vitaminů během zimního spánku

* V zimě se výrazně mění náš životní rytmus a navíc si do mrazivých dnů často odnášíme nadbytečná kila, která jsou nepříjemnou připomínkou vánočního hodování. S obojím nám pomůže umírněnost ve stravování. Protože nám v zimě chybí dostatek vitaminů a minerálů, měli bychom se zaměřit na zeleninové šťávy.

* Popíjení šťávy z červené řepy stimuluje jak pročištění ledvin, tak i jater. Také z ní načerpáte řadu vitaminů, například beta-karoten, a cennou kyselinu listovou. Působí i jako lék proti chřipkovým virózám.

* Za pozornost stojí také neprávem opomíjená šťáva ze syrového zelí. Dobije váš organismus céčkem, které zvýší vaši odolnost vůči nemocem. Má projímavé a očistné účinky, což je někdy vykoupeno zvýšenou plynatostí. Její nespornou výhodou je fakt, že již z koncentrované a nesolené tekutiny získáte více blahodárných látek, než ze samotného zelí.

Doplňková procedura: infrasauna

V zimních mrazech je ideální pročišťování ve vyhřáté sauně. Z hlediska detoxikace je ideálním řešením infrasauna, která povzbuzuje imunitní systém, přispívá k odbourávání toxických látek a k odstranění celulitidy. Tato nová generace saun funguje na odlišném principu, než stará známá „finská klasika“. Je založená na infračerveném záření a občas se jí právem přezdívá „domácí lékař“. Příjemným bonusem je i fakt, že je v infrasauně příjemných 40-65 stupňů, takže si ji mohou dopřát i zarytí odpůrci extrémně vysokých teplot a lidé trpící některými zdravotními problémy, pro něž je klasická sauna nevhodná.


2. Bylinkové jaro

* Většina lidí, kteří zařadili do svého životního stylu detoxikační kúru, si ji naordinují právě v jarním období, kdy je v přírodě dostatek čerstvých bylin, a tak není nutné utrácet peníze za detoxikační kúru v lékárně.

* Odvar z kopřivy podporuje trávení a je močopudný, a proto by neměl chybět v žádném jarním očistném programu. Kromě tradičního odvaru si můžete připravit osvěžující nápoj z hrsti čerstvých lístků. Stačí je jen rozmixovat a rozmíchat ve čtvrt litru studené vody. Když vám zbyde trochu kopřivového čaje, využijte ho k oplachování vlasů. I vaše hříva potřebuje na jaře nový impulz.

* Další typický posel jara, pampeliška, má také močopudné účinky.
Její listy jsou kromě toho nabité vitaminem C, a co do obsahu betakarotenu si příliš nezadají s mrkví. Můžete si jimi ozvláštnit jarní salát. Kořen pampelišky pročišťuje játra. Jednu lžíci sušeného nasekaného kořene povařte ve čtvrtlitru vody a nechte vylouhovat.

Doplňková procedura: relaxační sporty

Odborníci doporučují, abyste během detoxu dočasně vynechali energeticky náročné sporty, jako je squash, aerobik či badminton, protože očista je sama o sobě pro váš organismus náročná. Celé tělo si můžete protáhnout při relaxačních druzích pohybu, jako je jóga nebo tai-či. Na jaře jsou nevhodnější formou pohybu půlhodinové procházky či jogging v jarní přírodě.


3. Úleva v letních parnech

* Náš organismus se během letních měsíců dostává do zvýšené zátěže a mnohdy nám chybí dostatečný pitný režim, který je alfou a omegou každé detoxikace. Navíc si v létě můžeme dopřát letní dovolenou v penzionu či na chalupě, během které máme dost času i energie na cílevědomé pročištění organismu.

* I v létě můžete v přírodě nasbírat řadu zajímavých bylin. Například heřmánek pravý, který ničí škodlivé látky vznikající při látkové výměně a reguluje trávení. Kromě klasického čaje se dá nálev zužitkovat i jako protizánětlivé kloktadlo.

* Využijte také nenáročný měsíček zahradní, který můžete pěstovat na zahrádce po celé jarní a letní období. Přispívá k vylučování žluči a zabírá proti křečím.

* Zajímavým doplňkem klasických bylin je nahořklá šťáva z břízy, s jejíž pomocí urychlíte vyplavování škodlivin. Březový čaj zase odvodní organismus, potlačí akné a vylepší vzhled pokožky.

Doplňková procedura: lymfodrenáž

V létě doplňte dočasný půst lymfodrenáží, která má příznivý vliv hned na dva problémy, které řešíme během nejteplejšího ročního období. Lymfatická masáž jednak snižuje otoky, které nám můžou v letních parnech znepříjemňovat život. A také zlepšuje celulitidu na hýždích a stehnech, což je během koupací sezony nanejvýš aktuální. Působí totiž na mízní systém, který je tvořen mízními cévami a uzlinami. Můžete se rozhodnout mezi přístrojovou či ruční lymfodrenáží a absolvovat minimálně 8-10


4. Stop podzimním depresím

* Podzim je po jaru hned druhým nejčastějším obdobím, kdy lidé podstupují detoxikační programy. Postupný úbytek slunečního záření mívá za následek úbytek endorfinů a následně pocity únavy či lehké deprese. A to jsou symptomy, s nimiž se můžete poprat právě pomocí krátkého detoxu.

* Na podzim klesá počet bylinek, které si můžete odnést přímo z rozkvetlé louky. Právě proto je to ideální období na vyzkoušení různých exotičtějších bylin a preparátů. Sem patří například vilacora, blahodárná rostlina z peruánských And. Působí proti vzniku rakovinového bujení a je osvědčená při detoxikačních programech.

* Za vyzkoušení stojí také psyllium, což je vláknina vyrobená z obalů semen indického jitrocele. Nechte se inspirovat indickou ájurvédskou medicínou a dopřejte si dvakrát denně lžičku či dvě rozpuštěnou v čiré vodě. Ve střevech zvýší mnohonásobně svůj objem a přispěje k jejich pročištění.

* Ze severovýchodu naopak pochází olej ze sibiřské jedle, který se používá jak zevně, tak i vnitřně. Přispěje k pročištění krve.

Doplňková procedura: baňková masáž

Na podzim se objednejte na baňkovou masáž. Kromě úlevy od bolestí zad a pohybového aparátu výrazně podpoří detoxikační kúru. Spočívá v přikládání skleněných baněk na pokožku (nejčastěji kolem páteře, ale i na jiných místech) po dobu zhruba deseti minut. Díky tomu dochází k lepšímu prokrvení pokožky a k následnému vyplavování toxinů. Ihned po masáži se tak dostavují silné pocity úlevy a euforie.

22.1.2010 11:13 | aktualizováno 22.1.2010 12:01 | Ilona Laužanská

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.