FITweb

ZPĚT

Experti radí

Pět našich odborníků vám radí s vašimi problémy...

VYHLAZENÍ PLETI

V mládí jsem měla problémy s pletí, na tvářích, bradě a krku mi zůstaly jizvy. Teď bych si je dala ráda vyhladit. Chtěla bych se zeptat, jestli doporučujete vyhlazení pleti kyselinou hyaluronovou nebo odstranění pomocí laseru.
Martina

Prim. MUDr. Pavel Zloský, Esthé – Klinika estetické mediciny, www.esthe-laser.cz:
„Nerovnosti pleti a jizvy po akné jsou indikací pro léčbu frakčím CO 2 laserem. Skenovacím paprskem, sestávajícím z mnoha desítek mikrozáblesků, dojde k prohřátí a následné remodelaci vaziva kůže obličeje. Hojení ve formě intenzivního zarudnutí trvá 1–2 týdny. Výsledkem je zpevnění a vyhlazení pleti. Zlepšují se hlavně drobné jizvy a nerovnosti. Zákrok se provádí po aplikaci anestetického krému. Další možností ve speciálních případech je vyplňování nerovností jizev tzv. implantáty – kyselinou hyaluronovou. Tato metoda má ale zejména u jizev svá omezení. Adekvátní způsob ošetření musí vždy předem určit lékař.“


TUKOVÉ ZÁSOBY PO LIPOSUKCI

Říká se, že na místě, kde byla provedena liposukce, se již další tuk neusazuje. Není s tím ale spojeno zvýšené riziko, že si tělo tukové zásoby začne vytvářet na jiném místě? S tím souvisí i to, zda je nutná změna a úprava stravovacích návyků, cvičení, životního stylu nebo případná jiná dietetická opatření po provedení zákroku.
Andrea

MUDr. Karel Urban , operatér soukromé Kliniky plastické chirurgie Esthé www.esthe.cz: „Liposukce funguje tím způsobem, že v určité oblasti zmenšíme počet tukových buněk. Jelikož se tukové buňky v dospělosti obvykle již nemnoží a zbylé buňky mají omezenou schopnost se zvětšovat, výsledek je dlouhodobý. V případě, že si klient udržuje svoji váhu, je výsledek trvalý. Je nutno zdůraznit, že liposukce je metoda pro dotvarování těla a odstranění určitých nadbytků. Není to metoda určená ke snížení váhy. V případě, že klient přibere, zvětší se objem nejen v té odsáté lokalitě, ale i v okolí. Přičemž výsledná linie zůstává stále rovná, nikoli vypouklá jako původně. Po liposukci nejsou nutná zvláštní dietní opatření.


CHCI PORAZIT RÝMU

Trápí mě rýma. Navzdory tomu, že téměř od prosince nosím čepici a šálu, jsem skoro stále nachlazená. Alergická reakce to není, absolvovala jsem imunologické testy, ale na nic mi nepřišli.
Slyšela jsem o roztocích z mořské soli. Chtěla bych se zeptat, o co jde a zda to lékaři doporučují.
Jana

Doc. MUDr. Ludmila Vyhnánková, CSc.ORL specialista:
„V první řadě byste měla navštívit otolaryngologa, který vyšetřením může odhalit a léčit příčinu vašich obtíží. Výplachy nosních dutin solí či solnými roztoky byly užívány odedávna. Dnes máme na trhu roztoky mořské vody ve spreji, které se snadno aplikují do nosu, pomáhají při rýmách akutních i chronických a jsou vhodné i pro nosní hygienu. Velmi osvědčený je fyziologický roztok mořské vody – Stérimar. Jde o přírodní produkt bez konzervačních látek, působí dezinfekčně a protizánětlivě. Nosní sliznici opláchne a zvhlčí, brání tvoření krust (strupů) a přispívá k regeneraci nosní sliznice a tím k plnění jejích funkcí. Tento sprej lze používat dlouhodobě – i celoročně. Pro období akutní rýmy je určen Stérimar Cu – jde o přípravek obohacený mědí. Měď má protizánětlivé účinky, je nezbytná pro některé enzymatické pochody v těle a důležitá pro obranyschopnost. Doba podávání Stérimaru Cu je 14 dnů, pak lze opět přejít na Stérimar. Uvedené přípravky jsou účinné a jsou velmi dobře snášeny.“


ANTIREFLEXNÍ SKLA

Denně strávím za monitorem počítače i 12 hodin. Občas mě pálí oči, mám je suché, červené se žilkami. Používám kapky… Nicméně se zrakem problémy nemám. Kamarádka má dioptrické brýle s antireflexními skly… Myslíte, že by mi mohla antireflexní skla, jenom bez dioptrií, pomoci?
Saša

Mgr. Radek Anderle, optometrista a oční optik www.lexum.cz:
„Antireflexní úprava skel řeší neduhy vlastní brýlové čočky. Při průchodu paprsků přes čočku největší část světla projde, část se odrazí a část pohltí. To, proč se dává na čočky antireflexní úprava, je právě kvůli jejich odrazivosti. Člověk, který se dívá přes čočku bez antireflexu, obvykle vnímá parazitní obrazy, které jsou důsledkem zrcadlení paprsků přicházejících „zpozadu“. Jednoduše řečeno, každá čočka bez antireflexu funguje částečně jako zrcadlo. Proto byste antireflexem řešila pouze potíže způsobené vlastní brýlovou čočkou. Určitý význam plastové čočky s antireflexem by byl v případě, že používáte CRT monitor (klasická „bedna“). Taková čočka dokáže do určité míry odfiltrovat negativní elektromagnetické záření. Pokud ale máte LCD monitor, pak ztrácí smysl. Ve vašem případě zřejmě půjde buď o skrytou refrakční vadu, nebo nedostatečnou adaptabilitu na celodenní dívání se na střední vzdálenost. Lidské oko není přizpůsobeno na dlouhodobé koukání na vzdálenost plus minus 1 meter. Rešením by byly úlevové brýle na počítač s dioptriemi. Tak či onak vám doporučuji se obrátit na očního lékaře či optika s optometristou, aby vám vyšetřili zrak. Tuto odpověď berte jako vodítko, na dálku není možné váš problém vyřešit.“


DENTÁLNÍ HYGIENA DĚTÍ

Chtěla bych se zeptat, odkdy by děti měly navštěvovat dentální hygienistku. Já sama chodím pravidelně jednou za rok a přemýšlím, jestli by neměla chodit i má dcera (12 let).
Monika

Ilona Pavelková, Dis. dentální hygienistka Asklepion – Klinika a institut estetické medicíny www.asklepion.cz:
O správné péči o mléčné zoubky by měli být rodiče informováni ještě před prořezáním prvního zoubku, a to buď pediatrem, stomatologem, či dentální hygienistkou. Ordinaci dentální hygienistky navštěvují spolu s rodiči již děti v předškolním věku, kdy se zpravidla zábavnou formou seznamují s prostředím ordinace, vhodnými pomůckami a správnou technikou čištění zubů. Formou hry s obrázky a modely poznávají základní anatomii zubů a jejich onemocnění.
Rodičům jsou poskytnuty informace o výživě a fluoridaci zubů. Vřele doporučuji, aby i vaše dcera již navštívila dentální hygienistku, jelikož ve dvanácti letech by měla znát základní informace týkající se prevence a profylaxe onemocnění dutiny ústní (zubní kaz, zánět dásní, parodontitida). Důležité je, aby správně ovládala techniku čištění zubů a byla instruována o vhodném používání dentální nitě a mezizubních kartáčků.“

2.2.2010 15:57 | aktualizováno 2.2.2010 15:57 | Jana Potužníková

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.