FITweb

ZPĚT

Teď to chce relax

Lyžujete, snowboardujete, jezdíte na běžkách? Pak sami nejlépe víte, jaký relax je svištět dolů svahem, vychutnávat si přírodní scenerii a večer si s přáteli či rodinou dát horký čaj u krbu ve vaší oblíbené chatě nebo se se svou láskou zabořit do peřin. Ale svou dovolenou si můžete užít ještě víc..

Oddych a regenerace patří ke každému sportu, nevyjímaje ani ty zimní. Stačí si uvědomit fakt, že jste na svahu od rána a lyžování patří k náročným sportovním aktivitám.
A za tenhle pohyb si zaslouží váš organismus odměnu.

Sauna

Nejtradičnější procedurou, kterou lyžaři podstupují po náročném dni na lyžích, je sauna. A dělají opravdu dobře. Nic totiž neuleví namáhaným svalům víc než pobyt v horkém prostředí. Tělo se v sauně prohřeje a vypotí.

Navíc kombinace horkého prostředí s prudkým ochlazením ve vodě nebo na čerstvém vzduchu má i vynikající léčebně-preventivní otužovací efekt. Sauna se tradičně používá k odstranění fyzické a psychické únavy. Tím, že se saunujete, nejen prokrvujete kůži a svalstvo, ale zabraňujete i nechtěné „svalové horečce“. Celkově také posilujete svůj organismus vůči nepříznivým vlivům zimního období.

Když vám nedělají dobře vysoké teploty tradiční sauny (ve finské sauně se teplota může vyšplhat na 85-100 °C), pak vyzkoušejte tepidárium - místnost s teplým vzduchem, ve které teplo sálá z vyhřívaných zdí, podlahy a lavic.

Teplota 36-40 °C uvolní organismus, tělo se vám šetrně prohřeje a odpočinete si v příjemném prostředí.

Kneippova lázeň

Příjemným relaxem pro unavené nohy s celkovým příznivým účinkem na zdraví má i Kneippova lázeň. Odstraňuje třeba syndrom studených nohou. Jedná se o masáž chodidel střídáním horké a studené vody, obvykle procházkou po oblázkovém povrchu. Když vás po lyžování pobolívají klouby nebo vás bolí kotníky, tak vám Kneippova lázeň od bolesti uleví. A uděláte dobře i pro celkovou regeneraci organismu.

Bazén s termální vodou

Blahodárné účinky termálních vod, minerální vody s teplotou nad 20 °C, sahají až do období staré římské kultury. Jejich působení závisí na druhu minerálu, který obsahují, ale všechny mají nádherné relaxační účinky na tělo i mysl. Jsou ideálním místem na načerpání ztracené energie, a jejich výhodou je, že se v nich můžete koupat i v zimě, když je všude kolem sněhová přikrývka. Jestli budete v termálních vodách plavat nebo si jen příjemně prohřejete svaly, nemůžete udělat po namáhavém dni lépe.

Masáž

Vyhledávají ji profesionální sportovci, tak proč se jim i v tomhle nesnažit podobat - sportovní masáž dopřeje vašim namáhaným svalům vynikající podporu, uvolní a upokojí je a naladí na další skvělé výkony. Jestli patříte k lyžařům, kteří před lyžováním podceňují sportovní přípravu a po prvních dnech jste unaveni tak, že si myslíte, že se další den na lyže už nepostavíte, je masáž pro vás ideálním řešením. Nenecháte si přece pokazit svou vytouženou zimní dovolenou.

Výborně vám padne i lázeň ve vířivé vaně. Whirlpooly, podobně jako sauna či nabídka různých masáží, jsou dnes součástí téměř každého hotelu a byl by přímo hřích nedat tečku po skvělém lyžovaní v podobě bublinkové lázně.

Hydromasážní trysky jemně masírují svalstvo unavené po sportovních výkonech. Ve většině zařízení se do vody přidávají různé ingredience, například mořská sůl, účinky lázně jsou pak intenzivnější. Vany jsou určeny pro 5-6 osob, takže se můžete objednat najednou s celou rodinou či partou.

Tělové zábaly

Nejen na boj s celulitidou jsou výborným pomocníkem nejrůznější tělové zábaly. Jestli se během lyžování nacházíte ve středisku, kde tyto procedury nabízejí, určitě se nechte zlákat a objednejte se. Minerály, vzácné oleje, voňavé balzámy, to znamená relax, posílení zdraví, odstranění bolesti a naladění do pohody. Svalové napětí nejlépe odstraní zábaly z bahna nebo z medu. Bonus v podobě krásné pokožky potěší každou ženu.

Relax v českých horách

Krkonoše: když se během lyžovačky ubytujete v hotelu Gendorf ve Vrchlabí, můžete po večerech využívat Wellness Centrum s mnohými relaxačními procedurami od sauny, bylinné parní lázně, vířivky, infrasauny až po různé druhy masáží a kosmetických procedur. Více na www.gendorf.cz

Šumava: třeba lyžování na Lipně láká k návštěvě vodního ráje Aquaworld Lipno, kde si můžete dopřát vířivku s výhledem na Lipenské jezero, bazény, sauny i masáže. A pozor! Pro hosty ubytované v ubytovacích zařízeních na Lipensku platí sleva 10 % na vstupné do bazénu a vodních atrakcí. Více na www.lipnoservis.cz

Jizerské hory: Chcete lyžovat v Jizerských horách? Pak pouvažujte o wellness hotelu VN ebi, v kterém si po celodenní lyžovačce můžete dopřát privátní venkovní whirlpool, saunu, ale i mnohé další relaxační procedury. Více na www.vnebi.cz

Jeseníky: lyžařské pobyty ve Wellness hotelu Diana zahrnují skipas na lyžování v ski areálu Kareš nebo Přemyslov a báječné večerní procedury i vstupy do bazénu, whirlpoolu, fitness, sauny, nebo třeba na stolní tenis. Více na www.diana-losiny.cz

Krušné hory: ve SKI ARE A Mariánské Lázně se můžete ubytovat v hotelu San Remo, který nabízí různorodé lyžařské pobyty spojené s lázeňskými relaxačními a léčebnými procedurami - v ceně je skipas a každý den nějaká procedura podle vašeho výběru. Více na www.skiarea.cz

18.2.2010 12:10 | aktualizováno 18.2.2010 12:04 | Alexandra Paulovičová

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 1. KatyL

  KatyL Chystám se na hory, lyže, běžky a v chatě sauna, tak se nemůžu dočkat:) a je mi na chvíli jedno, jestli se tam hubne, jedu čistě relaxovat a vypnout...je něco pravdy na tom, že se hubne pomaleji, když se na to člověk urputně soustředí???

  Čtvrtek 12:20

 2. Ajka14

  Ajka14 nevím-já se na to soustředím hodně a hubnu :-))

  Čtvrtek 12:28

 3. sonyska

  sonyska je pravda, že když se soustředíš tak, že si třeba vyčítáš nějaký i malý prohřešek, budeš spíš přibírat. vypni a užij si to bez jakýchkoliv výčitek a bude ti hej.

  Čtvrtek 12:47

 4. Kytina

  Kytina já se tu v tom jaksi nevyznám.....

  Čtvrtek 16:04

 5. Levandule

  Levandule Zdravím všechny, hlavně Kiky20

  Čtvrtek 16:36

 6. sonyska

  sonyska :-D prostě buď v klidu a neřeš dietu nějak vážně. Dokonce se říká, nejlepší dieta, žádná dieta. Já kvůli tomu, že jsem nehubla a řešila to, jsem se dostávala do stavů, kdy jsem téměř nic nejedla a co jsem snědla, dokonce i vypila, tak to jsem si vyčítala. Brala jsem pak antidepresiva. Stojí to za to?

  Čtvrtek 16:38

 7. jaroslava votrubová

  jaroslava votrubová drahé děvčata včera odpoledne jsem natolik zhřešila že na to ani kolonky nejsou měla jsem vážnou hádku skoro vdě hodiny která mě opět dostala na samí začátek tak tady hamba mě !!!!!!!!

  Pátek 06:52

 8. Ludmila25

  Ludmila25 Já si taky často vyčítala kdejaký prohřešek, ale teď co víc cvičim, tak si už nic nevyčítám a o víkendech si i dopřeju nějakou tu sladkost, říkám si, že když je to jednou za čas, že to nevadí. A když mám přecejen špatný pocit, tak se projedu na rotopedu a je to:-)Mmimochodem taky vám ten program chodí tak pomalu, nebo je to mým počítačem? Zdravim všechny a přeju hodně úspěchu.

  Pátek 08:04

 9. džegrovka

  džegrovka tak to já mám pocit, žehřeším pořád ,ale také , že cvičím pořád. Proto jsem na tom asi pořád jak jsem váha se ani nehne. Můžu cvičit jak chci, všechno je to v tom jídle

  Pátek 11:58

 10. sonyska

  sonyska a nebo o tom, že pořád držíme nějaký pitomý diety, místo, abychom se naučily mít se rády. Chlapi to nedělaj. tak proč my?

  Pátek 12:43

 11. Ajka14

  Ajka14 jídlo je 50% uspěchu-ale bez pohybu to nejde.nabírají se svaly-a víc se spaluje.musíme hubnout jenom kvůli sobě-když budete hubnout kvůli někomu,nebude vás to bavit nikdy-ani se mit rády....:-)

  Pátek 13:08

 12. Evik Jablíčko

  Evik Jablíčko KatyL: závídím!!! :) a držím pěsti při dietě.

  Sobota 19:06

 13. evisa

  evisa netreba si vraviet , že držíme diétu)) treba si preluskať, čo treba jesť , čo je zdravé a z toho si vybrať čo nám chutí, ja som to teraz začala praktizovať..a ak aj poruším nič sa nedeje a nestresujem sa a vlastne si dovolím sem-tam aj sladké, aby som nedostala absťák a vaha ide pomaly ale isto dole..už mám dole skoro 4 kg

  Neděle 13:17

 14. Ludmila25

  Ludmila25 To evisa: Přesně tak, taky to tak vidím a snažim se i realizovat.

  Pondělí 06:18

 15. gabrusaz

  gabrusaz Já myslela,že chceš hubnout né přibírat :-D

  Pátek 12:31

 16. evisa

  evisa vsak ja chudnem...uz som dala dole za 6 tyzdňnov takmer 5 kg, dobré nie? Tak ma pochválte :-!

  Pátek 13:47

 17. džegrovka

  džegrovka chválím 8-) :-)a dodávám jen tak dál

  Pátek 13:50

 18. evcavoj

  evcavoj jsi šikulka,držím Ti palečky ;-) 8-)

  Sobota 20:52

 19. hawkens

  hawkens prostě jsem na tebe pyšnej :'( :'(

  Úterý 09:27

 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.