FITweb

ZPĚT

Když padáte únavou

Mnozí lidé žijí se syndromem chronické únavy, aniž by o tom vůbec věděli. Svou únavu si odůvodňují tím, že prostě mají hodně práce. Nebo argumentují tím, že s únavou se beztak nic dělat nedá. Omyl. Ať už se jedná o krátkodobou, nebo dlouhodobou únavu, řešení tu je.

ptali jsme se MUDr. Martina Nouzy, CSc., internisty a klinického imunologa, Centrum klinické imunologie, www.imunologie.cz

Zná to snad každý. Nikdy nekončící povinnosti, přesčasy, termíny, uzávěrky, deadliny… „Až to zvládnu, tak si konečně oddechnu,“ říkáme si. Pokud vám pak stačí zajít třeba do fitka a odreagovat se, pak je všechno v nejlepším pořádku. Ovšem jestli vám pak nezůstává síla na nic a nepomáhá vám ani ten vytoužený spánek, je možné, že máte diagnózu CFS neboli chronický únavový syndrom.

Sporná diagnóza

„Již téměř dvacet let uplynulo od chvíle, kdy v USA zasedli specialisté z federálních zdravotnických institucí a vyslali do celého světa zprávu o nové chorobné jednotce, pracovně nazvané chronický únavový syndrom,“ uvádí nás do problematiky imunolog Martin Nouza.

Přestože je CFS stále jen pracovní diagnóza, zaobírají se jí v současné době mnohé lékařské obory - od imunologie, neurologie a revmatologie až po endokrinologii, gynekologii, psychologii a psychiatrii. Navíc je toto téma aktuální. Schválně, kolik lidí si vám dneska stěžovalo, že i když spali víc než 8 hodin, jsou unaveni a bez energie?

Není chřipka jako chřipka

Jak zjistím, že moje únava není jen běžné vyčerpání, nachlazení nebo například dojezd chřipky?
„Na začátku CFS bývá horečnaté onemocnění. Později podivné, vlekoucí se virózy, následně se objeví únava dosud nezvyklého trvání a intenzity,“ říká imunolog Martin Nouza a pokračuje: „O diagnóze CFS můžeme začít uvažovat, když trvá únava víc než šest měsíců a spánek vás neosvěžuje. Objevují se neurologické či psychické potíže.

Také vás trápí neschopnost koncentrovat se a máte stavy jako při chřipce (opakované bolesti hlavy, krku, svalů a kloubů).“ Možná se na první pohled zdá, že bude jednoduché dát si předepsat léčbu, ale realita je jinde. Jestli se u vás objeví podezření na CFS, počítejte s četnými vyšetřeními a laboratorními testy. Únava je totiž základní podmínkou onemocnění, proto musí být některé stavy a choroby vyloučeny.

Ohrožený druh? Příliš ambiciózní lidé

Po pečlivém vyšetření, když jsou vyloučeny nejrůznější choroby, je pacient s CFS dlouhodobě sledovaný imunologem. Zvenku se může zdát, že se jedná o zdravého člověka, proto se takovým lidem stává, že nenaleznou podporu svého okolí a jsou pokládáni za simulanty. „Ženy jsou postiženy častěji, stáří je 25-45 let. Převažují jedinci s velkým smyslem pro povinnost a odpovědnost, tedy lidé, kteří jsou zvyklí podávat maximální výkon a často přepínají své síly. Většinou se jedná o velmi pracovité a ambiciózní lidi,“ říká Martin Nouza.

Čas na léčbu

„V první radě se snažíme navrátit psychickou rovnováhu, odstraňovat únavu, léčit poruchy spánku, tlumit bolesti a zažívací potíže,“ říká imunolog o způsobu léčby. Důležitý je zde individuální přístup. Jednomu pacientovi je naordinovaná farmakoterapie, jinému i psychoterapie. „Nemocným velmi pomáhá vědomí, že nejsou se svými problémy osamoceni.

Je pro ně důležité, že mají při sobě blízkého člověka, který jim rozumí, chápe jejich situaci a je připraven jim kdykoli pomoci. Není nic horšího než situace nemocného člověka opuštěného od partnera a přátel, nepochopeného dětmi a zrazeného třeba i svými lékaři,“ říká na závěr imunolog Martin Nouza.

A ještě zajímavost

Věděli jste, že k dalším chronickým únavovým stavům patří choroba tzv. nemocných interiérů? Vlivem suchého, nevětraného interiéru moderních staveb, případně v nich přítomných škodlivých látek si postižení stěžují na snadnou unavitelnost, sníženou pracovní výkonnost, nedostatečně působící odpočinek, bolesti hlavy, podráždění sliznic dýchacích cest s chronickou rýmou, bolestmi v krku a zahleněním.


Speciální dietní režim při únavě

* užitečná je podpůrná léčba zinkem, hořčíkem a selenem

* je třeba doplnit vitaminy, zvláště skupiny B, a též vitaminy E a C

* rozhodující přínos při chronických únavových stavech může přinést koenzym Q10, karnitin, GLA

* zapotřebí je do jídelníčku zařadit omega-3 a omega-6 mastné kyseliny obsažené v rybím, pupalkovém nebo brutnákovém oleji

* dobré zkušenosti byly získány i při použití přípravků obsahujících ženšen, třapatku nachovou (Echinacea purpurea) nebo australský čajovník tea tree

* poruchy paměti mohou být vhodně upraveny pomocí lecitinu nebo ginkgo biloby

* únava a vyčerpání, hlavní příznaky CFS, mohou být odstraněny nebo zmírněny i užíváním extraktu z plodů jihoamerické liány Další informace: www.unavovysyndrom.cz www.imunologie.cz

13.1.2011 11:09 | Alexandra Paulovičová

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.