FITweb

ZPĚT

Tajemství ženského cyklu

Od nepaměti ji ženy znají. Pro některé je jen trápením, kterého je potřeba se zbavit, pro jiné zase darem od Boha, díky kterému mají možnost mít děti. O čem je řeč? O menstruaci.

ptali jsme se MUDr. Tomáše Faita, Ph. D., gynekologa Gynekologicko-porodnická klinika 1. LF UK a VFN Praha

Co je menstruace a jaké má fáze?

Menstruace je opakující se krvácení ze spádu hormonálních hladin. Je to vlastně odplavení sliznice děložní, která narostla, aby byla připravena přijmout případné oplozené vajíčko. První menstruace se dostavuje kolem 12–14 let a označuje se jako menarche. Poslední – menopauza – nastupuje ve 49–50 letech.

Menstruační cyklus má fázi folikulární a luteální. Folikulární fázi cyklu dominuje hormon estrogen, který se uvolňuje z rostoucího folikulu.

V menstruačním cyklu roste folikul obsahující vajíčko, v půlce cyklu folikul praskne a vajíčko uvolní. Z prasklého folikulu vznikne žluté tělísko (corpus luteum), které produkuje progesteron. Druhé fázi cyklu – luteální – tedy dominuje progesteron. Nedojde-li k oplození vajíčka, zaniká žluté tělísko a klesá produkce progesterou.

Následně začne s novým růstem folikulů narůstat hladina estrogenu. Celý cyklus je řízen složitým zpětnovazebným mechanismem mezi mozkem, podvěskem mozkovým a vaječníkem. Změny hladin hormonů se neprojevují jen menstruačním krvácením, ale také změnou prostupnosti hlenu v hrdle děložním či změnou napětí a citlivosti prsů. Jaké problémy mohou ženu potkat při menstruaci?

Kromě nepravidelností časování ve smyslu dřívější menstruace nebo zpoždění a síly menstruace jsou nejčastější bolesti před nebo při menstruaci či takzvaný premenstruační syndrom (PMS).

Jak život ženy ovlivňuje PMS a jak proti němu bojovat?

Premenstruační syndrom se vyskytuje podle různých zdrojů asi u 20 % žen. Může se jednat o pouhý fyzický diskomfort s pocity otoků a nadýmání až po psychické stavy popudlivosti či depresí. Nejjednodušším a nejúčinnějším lékem je kombinovaná hormonální antikoncepce.

Proč při menstruaci ženě otékají nohy, nafoukne se jí břicho nebo se cítí „mimo“?

To je dáno změnou hormonálních hladin v průběhu menstruačního cyklu. Estrogeny dokážou aktivovat systém, který vede ovlivněním funkce ledvin k zadržování tekutin.

Může ztrátu menstruace ovlivnit podváha nebo fyzická aktivita?

Při nízké hmotnosti, respektive velkém úbytku kilogramů, dochází i ke ztrátě menstruace. Fyzická aktivita a snížení hmotnosti naruší centrální řízení menstruačního cyklu, tedy změní pulzy gonadoliberinů z kůry mozkové. Stejně tak nadměrná fyzická aktivita například u vrcholových sportovkyň může být spojena s vymizením menstruace.

Jaké jsou možnosti menstruační hygieny?

Kvalitní vložky a tampony jsou stále standardem. Pro zapřisáhlé ekologické aktivistky byl vyvinut menstruační kalíšek, ale nemám s ním zkušenosti u svých pacientek.

Je pravda, že tampony nejsou pro ženy příliš zdravou pomůckou?

Při správném používání je to nesmysl. Ženu může syndrom toxického šoku ohrozit pouze tehdy, pokud by zapomněla tampon v pochvě několik dní. Syndrom toxického šoku se pak projevuje vysokými teplotami a poté šokem, tedy oběhovým kolapsem organismu.

Může se s věkem průběh menstruace horšit?

Menstruace se může horšit i lepšit. Organismus není stroj. Tedy jeho výkony i hormonální produkce kolísají s věkem, nemocemi, zevními vlivy. Hormonální antikoncepce vyřadí vlastní funkci vaječníků a nahradí ji její napodobeninou s trvalými hladinami.

Co doporučujete při bolestivé menstruaci?

Léky, klid a prevenci pomocí antikoncepce či jiných léků. Dále bohužel neznám přírodní doplňky stravy, které by mohly pozitivně ovlivňovat menstruaci. Ale jistě se v alternativní medicíně ve smyslu homeopatie či přírodní medicíny najdou. Nicméně účinnost bude velmi individuální.

Co dělat při extrémní bolesti?

Akutní bolestivá menstruace se léčí léky proti bolestem – analgetiky a léky zmírňujícími křeče hladkého svalstva – spasmolytiky. Velmi silné potíže vedoucí až k mdlobám vyžadují hospitalizaci, kdy jsou tyto léky podávány nitrožilně. Hormonální léčba ve smyslu hormonální antikoncepce je prevencí, nikoli léčbou těchto potíží.

Může průběh menstruace zklidnit hormonální antikoncepce?

Významně. Hormonální antikoncepce snižuje růst sliznice děložní, a tím je menstruace slabší a kratší. To je spojeno i s poklesem hladiny působků, které způsobují dysmenoreu, tedy bolest při menses.

Jaký vliv má endometrióza?

Endometrióza je choroba charakterizovaná přítomností sliznice děložní mimo dělohu. Ta se pak cyklicky mění, jako by byla normálně lokalizována, a to je spojeno s bolestí v malé pánvi a tvorbou cyst. Je několik teorií vniku této nemoci, nejjednodušší hovoří o vycestování buněk sliznice děložní cestou vejcovodů. Tato nemoc je spojena i s poruchou schopnosti otěhotnět, lze tedy očekávat složitější mechanismus s významnou imunitní složkou.

Je menstruace vnímána jako omezení?

Omezení při sportování záleží na míře intenzity menstruace a subjektivních potížích při ní.

Bylinková pomoc

Intenzita, průběh a pravidelnost menstruace se dá prý upravovat i bylinkami. Díky Dietě to můžete vyzkoušet i vy a pak nám o tom třeba napsat.

Meduňka: Upravuje nepravidelnost menstruačního cyklu, redukuje menstruační bolesti a koupele v meduňce mohou vyvolat menstruaci při zpoždění. Společně s mátou si můžete udělat skvělý nápoj, který tlumí potíže. Nepije se ale na noc.

Měsíček zahradní: Redukuje silnou bolest, upravuje nepravidelný menstruační cyklus. Můžete jej pít ve formě čaje.

Šalvěj: Je podobná ženským hormonům – estragonu, zabraňuje pocitům horkosti, zeslabuje krvácení, doporučuje se při nástupu menopauzy nebo u děvčat, která začala menstruovat, protože tlumí negativní projevy menstruace, jako je bolest nebo nadměrné krvácení.

Kopřiva: Prý zastavuje krvácení, a to jak z dásní a nosu, tak také krvácení menstruační.

Lékořice: Upravuje nepravidelnost periody.

Sporýš lékařský: Tiší migrény způsobené premenstruačním syndromem a zároveň zlepšuje funkci vaječníků.

Zázvor: Zklidňuje menstruační křeče způsobené prochlazením.

Heřmánek: Zmírňuje bolest i premenstruační potíže.

Extra tip Čaj na bolestivou menstruaci podle bylináře Pavla Váni: 10 g heřmánku, 10 g listu máty, 10 g kořene kozlíku a 20 g kokošky pastuší tobolky smícháme, tři lžíce směsi přelijeme půl litrem vařící vody, po 20 minutách přecedíme a pijeme 3x denně.

18.2.2011 10:54 | Jana Šimoňáková,

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 1. Renata M.

  Renata M. to všecho známe :'( :'(

  Pátek 12:20

 2. bludicka☺☺☺

  bludicka☺☺☺ :-\já to neznala, když jsem brala HA, tak jsem menstruaci neměla......a díky genetickým dispozicím a HA jsem málem zemřela...nevím, že všichni ty pilulky tak chválí, jak to pomáhá na kde co :-\...to je sice možný, ale doktoři je asi předepisují jak na běžícím páse, bez nějakého vyšetření :-\je to tak?

  Pátek 13:39

 3. bludicka☺☺☺

  bludicka☺☺☺ třeba je to už jinak, ale mě gynekolog na žádné vyšetření neposlal a pak jsem zkončila v nemocici s plicní embolií...prokázala se u mě Leidenská mutace, což je geneticky větší srážlivost krve a s HA to je dost nebezepčný =-O....a ženy co kouří, by ty pilulky taky neměly brát :-(....možná jsem odbočila trošku od článku, ale nějak mě to tak napadlo :-S

  Pátek 13:42

 4. iloon

  iloon já se teda bez antikoncepce cítím mnohem líp... vysadila jsem ji sama, bez konzultace s doktorkou.... od tý doby co ji neberu mě přeslalo při cyklu bolet břicho a přestala jsem mít tak úporný migrény.... takže k chemii se jen tak nevrátím ;-)

  Pátek 14:11

 5. Jana Heri (už ne těhule)

  Jana Heri (už ne těhule) Hlavne je podle me i chyba, ze uz se automaticky nedelaji kontrolni jaterni testy, ktere drive pojistovna proplacela a nyni uz ne. Driv to byvalo standardnem, kdyz zena brala antikoncepci. Asi hodne zalezi na lekari, minimalne by mel znat dobre rodinnou anamnezu, nez predepise HA a pokud je v rodine nejaky zdravotni problem, tak nejdrive udelat alespon krevni testy.......

  Pátek 16:17

 6. kostil87

  kostil87 Co se tyce jaternich testu, tak na ty me moje doktorka posila vzdycky na pravidelny kontrole a zaroven mi kontroluje i takovy veci jako je cholesterol, tuky apod. Vsechno dela sama automaticky. :-)

  Pátek 17:18

 7. frederik

  frederik :-$hada :'(

  Pátek 20:13

 8. terda

  terda to kostil87: to uz se snad ani nedela?

  Neděle 13:38

 9. Meru

  Meru Kalíšek není jen pro zapřisáhlé ekologické aktivistky, je to pro všechny. A není to jen ekologické, ale navíc se ušetří i šílené prachy za vložky a tampony. :-*

  Čtvrtek 08:09

 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.