FITweb

ZPĚT

Hubnutí podle Měsíce

Pro naše předky byl Měsíc životním průvodcem. Podle jeho aktuální fáze zasívali obilí i léčili. Je mu přičítán velký vliv. A prý jej má i na hubnutí!

ptali jsme se

Žofie Kanyzové autorky Lunárního kalendáře a zakladatelky vydavatelství Krásná paní, www.krasnapani.cz

Pro začátek je dobré vědět, že Měsíc je tu s naší Zemí od vzniku sluneční soustavy, který se datuje na dobu před 4,56 miliard let. Protože lidé mohli samozřejmě odjakživa pozorovat také jeho jednotlivé fáze, brzy se střídání fází Měsíce stalo první časovou jednotkou lidstva. Potřebujete připomenout, jak nám Měsíc vlastně putuje po obloze? Není nic snazšího: čtyři základní měsíční fáze se mění v periodě přibližně jednou za 29,5 dne. První fází je nov, pak přichází první čtvrt, na přelomu 14. a 15. dne úplněk a v závěru poslední čtvrt. Na základě jejich „koloběhu“ vznikl lunární kalendář.

Měsíční lidé

„Vliv Měsíce na člověka je prokazatelný,“ říká Žofie Kanyzová, autorka Lunárního kalendáře, která se astrologií a Měsícem jako takovým zabývá už několik desetiletí. „Je to naše jediná oběžnice, je tu proto, aby Zemi chránila před nejrůznějšími tělesy z vesmíru, a působí na každého z nás. Problémem je, že na moderního člověka působí už tolik vlivů, že ten měsíční vnímají jen osoby citlivější.

Nicméně stejně jako má vliv na odliv a příliv, ovlivňuje i každého z nás,“ konstatuje Žofie Kanyzová.
Toho si mimo jiné už velmi dávno všimla tradiční čínská medicína.
Máme v sobě totiž jakési orgánové hodiny, podle nichž jsou čínští léčitelé schopni určit například to, kdy je nejvhodnější doba pro operaci daného orgánu! To všechno jen díky tomu, že si naši předci dali práci a pečlivě zkoumali vliv Měsíce na celou planetu i nás samotné…

Magie a tajemno

Každá jednotlivá fáze Měsíce je svým způsobem čarovná. Ale nejvíce těchto vlastností se přičítá úplňku. Tak třeba léčitelé a bylinkáři sbírají bylinky v plné síle Měsíce, protože obsahují maximum prospěšných látek.

Úplněk kromě jiného působí na naše nálady (jsme citlivější, emotivnější), ovlivňuje naše zdraví (mnohé z nás při úplňku bolí hlava nebo nespíme), podepisuje se podle některých statistik na vyšším počtu nehod, sebevražd (ačkoli američtí vědci uskutečnili studii „Měsíc byl v úplňku – a nic se nestalo“) a má také vliv na vyšší intenzitu při prožívání sexu (orgány celého těla jsou pod vlivem úplňku prokrvenější).

Kromě toho ti, kteří podle Měsíce žijí, přísahají, že se podle Měsíce dá i krásně hubnout a detoxikovat tělo. Zvláště právě v úplňku! Ale jak upřesňuje Žofie Kanyzová: „Pro udržení váhy nebo její snížení je vhodné věnovat pozornost každé fázi Měsíce a v den, kdy do ní Měsíc vstupuje, držet rozumný půst, respektive odlehčit stravu.“ Pak naprosto přirozeně a v souladu s přírodou najdete nejvhodnější dny pro cestu k příjemnější váze!

Přibývání a ubývání

Obecně se dá ale jednoduše říct, že když Měsíc dorůstá, roste lehce i naše váha. A když couvá, neboli ubývá, ztenčují se i naše tukové zásoby. Tělo jednoduše reaguje na nárůst či pokles energií kolem sebe a samo je buď také hromadí, nebo se jich zbavuje. Když na chvíli odbočíme – přibýváním a ubýváním někteří doporučují řídit se i v jiných oblastech života.

Například nákupy (přibývání) by se vám měly dařit lépe a i za lepší peníze, když Měsíc dorůstá, starých věcí je snazší zbavit se, když Měsíc ubývá. Nicméně zpět k hubnutí. Opravdu významnými dny jsou pro ty, kteří chtějí začít s hubnutím nebo podstoupit krátkodobý, ale velmi účinný detox, právě úplněk i další tři zbývající fáze Měsíce. Při úplňkové vyšší citlivosti těla se ani není proč divit, že ti, kteří jednodenní půst v těchto dnech vyzkoušeli, přísahají, že zhubli až o tři kila!

Nemluvě o tom, kolika nečistot a odpadních látek se po jednom dni zacíleném pouze na pitný režim a lehkou stravu jejich tělo asi zbavilo… A když vezmeme v potaz, že si takový den dopřávají nejen v úplňku, ale každý týden, právě když Měsíc postupuje do další fáze, dá se předpokládat, že své tělo udržují ve větší kondici a „čistotě“ než ostatní. Nezní to špatně, co říkáte? A možná by vážně stálo za to zkusit to…

Lunární kalendář

Pokud o tom byť jen uvažujete, udělejte si radost a kupte si Lunární kalendář Krásné paní, který už patnáct let sestavuje právě Žofie Kanyzová. V něm vám o Měsíci podá daleko více informací. My z něj pro vás máme v boxu pouze malou ochutnávku. Třeba kdy jít ke kadeřníkovi, který den cvičit, i to, kdy vám prospěje sauna nebo procházka.

Zní to tak trochu jako pohádka. A na závěr pro vás mám ještě jedno doporučení od Žofie Kanyzové, která je přesvědčená, že je důležité, aby každý den byl pokud možno prožitý podle našich představ. „Měla jsem tu čest znát pana Horníčka a jeho ženu Bělu, a tak vím, že měli na úplněk krásný rituál – pili šampaňské.“ A takových rituálů bychom měli mít spoustu!

Víte že …tradiční čínská medicína tvrdí, že pro každý orgán v těle každých 12 hodin probíhají přílivy a odlivy? Znamenají buď jejich aktivní činnost, nebo útlum.

11.2.2011 10:04 | Jana Potužníková,

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 1. Pifule

  Pifule Souhlasím, funguje to skvěle... :-)

  Pátek 16:00

 2. Martina232

  Martina232 Tak s tím souhlasím.Mám to sama ověřené :-) Na nov,úplněk nebo i čtvrtě se snažím mít odlehčovací dny.Buď piji jen čaje s vodou.Nebo jen velmi lehká jídla.A ono to funguje.Takže aspoň něco malého pro své tělo !! :-[

  Pátek 21:09

 3. Jejna

  Jejna musím se připojit, kalendář mám doma a je tam spoustu vychytávek ;-)

  Sobota 09:50

 4. ˇApa

  ˇApa chtěla bych začít s dělenou stravou,ale nevím si rady,můžete mi prosím poradi :-\ t?

  Sobota 17:09

 5. ababo

  ababo Zdravím! Tím, že to funguje, máte na mysli úbytek váhy? :-)

  Neděle 10:06

 6. ^Consinka-Katka^

  ^Consinka-Katka^ Dělila jsem, zhubla jsem. Přestala jsem dělit a dostavil se jojo efekt i s bonusem. Jestli jste se rozhodla dělit, tak už pak musíte takto jíst celý život. Já dělila rok.

  Neděle 21:49

 7. Evelína21

  Evelína21 Mrkněte se na www.kgdolu.estranky.cz tak je mnho inspirativních fotek českých žen ;-)

  Pondělí 23:56

 8. Martina232

  Martina232 Taky bych se připojila do debaty o dělané stravě.Taky jsem ji v mládí držela a hodně dlouho. :-) Podařilo se mi zhubnout 10 kg,ale bohužel jak napsala Consinka-Katka i já pak po přejití na normální starvu nabrala zpět to co zhubla a to i s kily navíc. :'( Takže dělená strava je na celý život !!! :-(

  Úterý 05:02

 9. theruska

  theruska jsou nějaké stránky, kde jsou informace o jednotlivých dnech 2011 dle měsíce, aniž bych si musela kupovat lunární kalendář? :)

  Středa 00:03

 10. ababo

  ababo Zkuste to tady http://www.lunarni-kalendar-2011.cz/

  Středa 16:18

 11. theruska

  theruska děkuji :)

  Středa 16:29

 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.