FITweb

ZPĚT

Vaši experti radí

Mám problémy se spánkem, a to hlavně asi kvůli problémům s dýcháním. Často se tak během jedné noci probudím. Přemýšlela jsem proto, že bych se nechala vyšetřit ve spánkové laboratoři. Můžete mi říci, jak takové vyšetření probíhá?

Poruchy spánku

Mám problémy se spánkem, a to hlavně asi kvůli problémům s dýcháním. Často se tak během jedné noci probudím. Přemýšlela jsem proto, že bych se nechala vyšetřit ve spánkové laboratoři. Můžete mi říci, jak takové vyšetření probíhá?

Děkuji, Katka.

MUDr. Jan Chlumský, Ph. D., říká: Vybraná pracoviště řeší především nespavost, poruchy spánku a bdění a parasomnie (abnormální projevy doprovázející usínání, spánek či probouzení). Doménou spánkové laboratoře jsou poruchy dýchání vázané na spánek. Poruchy dýchání ve spánku vedou dále ke snížení kvality spánku s častými probouzecími reakcemi. Dalším důsledkem je zhoršené okysličování krve kyslíkem s rizikem vývoje plicní hypertenze (zvýšení tlaku v plicním cévním řečišti). Nejčastějším typem této poruchy je syndrom obstrukční spánkové apnoe.

Pacient je přes těsnou (nosní či obličejovou) masku napojen na přístroj, který pod určitým tlakem vhání vzduch do jeho dýchacích cest a udržuje je otevřené. Obvykle to tedy znamená, že pacient musí ve spánkové laboratoři strávit několik nocí, první je obvykle diagnostická, další 2–3 noci se provádí nastavení přístroje (tlakové hladiny proudícího vzduchu) k léčbě poruchy dýchání ve spánku.

Součástí vyšetřovacího programu je i ORL vyšetření, které je nezbytné ke zjištění průchodnosti nosu či jiných abnormalit v oblasti horních dýchacích cest. Je důležité si uvědomit, že výskyt poruch dýchání ve spánku, zejména obstrukční spánkové apnoe (krátkodobé přerušení pravidelného dýchání) nebo hypopnoe (mělké dýchání), dosahuje 20 % u mužů a 9 % u žen. Tyto poruchy mohou být také spojeny s řadou interních onemocnění, jejichž prognózu zhoršují. Mají tedy, jinými slovy, nesmírný zdravotní i společenský dopad.

Neplodnost a nízká váha

Je mi 29 let a už dva roky se snažím o miminko. Bohužel stále neúspěšně. Chtěla jsem se zeptat, zda by s mou neplodností mohla souviset i má nízká váha. Na 168 cm vážím jen 45 kg. Nijak moc jsem se váhou nezaobírala, jím zdravě, pravidelně a aktivně sportuji.

Kateřina

MUDr. Ivana Kučerová říká: Stav výživy je vymezen podle různých kritérií, nejrozšířenější metodou je stanovení tzv. body mass indexu (BMI), tedy jde o poměr mezi hmotností a výškou. Ve vašem případě je BMI 15, a to se jedná již o tzv. podváhu. Abnormální BMI může vést k poruchám metabolismu hormonů, a tedy i poruchám funkce pohlavních orgánů, zejména vaječníků, které ve svém důsledku mohou být příčinou neplodnosti. Pochopitelně se ale jako příčina sterility může uplatňovat řada jiných faktorů včetně poruch ze strany partnera. Oba parneři by měli být vyšetřeni. Pokud se ženě při pravidelném nechráněném styku nepodaří otěhotnět do jednoho roku, je čas navštívit gynekologa.
Příčinami a léčbou neplodnosti se zabývají specializovaná pracoviště – centra asistované reprodukce, kde se zvolí optimální způsob léčby podle zjištěných výsledků.

Bezbolestná liposukce

Zajímalo by mě, jaký je rozdíl mezi bezbolestnými liposukcemi. Zvláště pak mezi ultrazvukem a radiofrekvencí.

čtenářka Hanka z Ostravy

Petra Řehořková říká: Radiofrekvenční vlna je zcela bezpečná pro vaše orgány a kosti, což už se nedá říci o vlně ultrazvukové. Z doposud dostupných zdrojů ve světě je radiofrekvence (tedy s jistotou přístroj Accent) nejbezpečnější a nejúčinnější metoda lipolýzy, tedy rozpuštění tukové tkáně a její následné vyloučení.

Navíc dochází k aktivaci kolagenního vlákna, a tak k omlazení ošetřovaného místa. Je vynikající na celulitidu, špíčky kdekoli na těle, i na omlazení a vypnutí obličeje. Samotné jedno ošetření je dražší, ale zase jich potřebujete méně a s jistým efektem a bez následků na zdraví. Také je důležitá doba ošetření a ta je u každého klienta jiná, stejně tak, jako je jiné jeho tělo. Toto nám hlídá laserový teploměr a my každé ošetření přizpůsobíme.


Terapeutka Petra Řehořková, Majitelka studia Petra Clinic, www.bezbolestnaliposukce. cz

Lékař plicní JIP MUDr. Jan Chlumský, Ph. D., vedoucí lékař Spánkové laboratoře Fakultní Thomayerovy nemocnice, www.ftn.cz

Gynekoložka MUDr. Ivana Kučerová, GynPorScan, Praha 5, www.gynporscan.cz

30.6.2011 8:39 | Jana Šimoňáková a Petra Lamschová,

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.