FITweb

ZPĚT

Kila navíc kvůli vodě?

Jak je možné, že ač se snažíte sebevíc, pořád máte pár kilo nahoře a nemůžete je shodit? Někdy za to může nadměrné zadržování vody v těle. jak se přebytečné vody můžete zbavit?

Voda tvoří v těle 50 až 60 % celkové tělesné hmotnosti člověka a v lidském organismu plní nenahraditelnou funkci. Vodu v našem organismu můžeme rozdělit na intracelulární, což je voda uvnitř buněk, a extracelulární včetně plodové vody a krve, která tvoří až 90 % přírůstku hmotnosti ženy v těhotenství.

Vody v těle má být tak „akorát“ – říká se tomu homeostáza. Podle vědeckých výzkumů se už mírná dehydratace, tedy úbytek tělesné hmotnosti v důsledku ztráty tekutin nižší než dvě procenta, může projevit sníženou schopností koncentrace, prodloužením reakčního času a omezenou čilostí. Vyšší než dvouprocentní dehydratace pak může zpomalit veškeré mozkové procesy, ohrožuje krátkodobou paměť, může zhoršovat koordinaci a schopnost rozhodování.

Důsledky dehydratace mohou být ještě závažnější a zdaleka nejde jenom o známé ledvinové kameny. Podle odhadů Světové zdravotnické organice je špatný pitný režim příčinou až šesti procent všech nemocí lidstva. Kromě dehydratace ale existuje i druhý extrém – takzvané převodnění, kdy se z těla vyplavují důležité minerály, zatěžujete ledviny a cítíte se zbyteně unavená.

Jestli jste dehydrovaná nebo převodněná, poznáte sama na sobě podle několika ukazatelů: dehydrataci signalizuje především malá elasticita pokožky, tmavě žlutá barva moči, převodnění naopak otoky, zvyšování hmotnosti v horizontu dnů a „nafouklé“ bříško – kůže je napnutá a bříško vypadá, jako byste byla na počátku těhotenství.

Jak změřit zavodnění

Než začnete držet dietu nebo pravidelně cvičit, měla byste zjistit, co je vlastně příčinou vašich několika kil navíc. Samotná tělesná hmotnost totiž často není všeříkající – důležité je vědět, jak jste na tom s množstvím tuku, ale také s kvalitou svalové hmoty nebo právě s hospodařením s tělesnými tekutinami. „Míru zavodnění organismu správně určí pouze přístroje typu In Body nebo Bodystat, případně vyšetření dolních končetin, v nichž se voda shromažďuje vlivem gravitace,“ říká Dita Pichlerová.

Různé přístroje však udávají různé hodnoty a ne vždy se tyto hodnoty setkávají s realitou. Ke správnému posouzení, zda se u vás dá mluvit o nadměrném zadržování vody, je tak obvykle zapotřebí znát veškeré hodnoty vyšetření, ne pouze procenta vody a procenta tuku. Tyto hodnoty jsou navíc často ovlivněné i aktuálním stavem člověka. Proto odborníci doporučují vyšetření udělat opakovaně s odstupem několika dnů. Pokud by se prokázalo nadměrné zavodnění, je samozřejmě nutné najít příčinu.

„Zavodnění téměř vždycky způsobuje nějaká nemoc – nejčastěji choroby srdce a ledvin. Obojí se dá vyšetřit u internisty, většinou tato onemocnění provází více příznaků než jen zavodnění. Může se jednat i o choroby žil nebo problémy s lymfatickým systémem,“ vysvětluje Dita Pichlerová a dodává: „Pochopitelně nesmíme zapomenout také na léky, jako jsou kortikoidy, ty mají opravdu velký vliv.“ Proto byste žádné léky (a už vůbec ne ty na hubnutí!) nikdy neměla kupovat po internetu nebo od různých pokoutních prodejců, ale vše konzultovat v lékárně nebo ještě lépe s lékařem.

Správné zavodnění a dieta

Co se týká stravy, podle Dity Pichlerové nejsou známy žádné potraviny, které by vedly vyloženě k nadměrnému zavodňování. „Každopádně je potřeba dát si pozor na nadměrné solení a vysoce mineralizované nápoje. I strava s příliš nízkým množstvím sacharidů může zavodňovat, ale s tím se v praxi tolik nesetkáváme,“ říká odbornice.

Například co se týká soli, lidský organismus jí potřebuje denně asi 3 gramy. Ve stravě však každý den přijímáme v průměru až 20 nebo u některých lidí dokonce až 30 gramů soli a zatěžujeme tím tělo v mnohem větší míře, než si vůbec dovedeme představit. Mnoho soli nejenže člověka unavuje a dělá ho náladovým a podrážděným, ale také poškozuje ledviny. Místo soli proto raději používejte všude, kde je to možné, bylinky.

Na zavodnění se mohou podílet i některé diety – například vysokoproteinová dieta s malým množstvím sacharidů nebo diety spojené s hladovkami vedoucí k nadměrnému zatížení jater a celého lymfatického systému. Řada lidí svádí kila navíc právě na nadměrné zadržování vody, to je ale podle Dity Pichlerové velké zjednodušení. Každopádně pokud tomu tak skutečně je, nestačí jenom začít držet dietu, ale je potřeba se léčit.

Hubnutí na kila

Lidské tělo je uzpůsobeno tak, že správné množství vody v těle – takzvanou homeostázu – a s tím související různé metabolické děje, aby se voda vždycky dostala tam, kam je třeba, si zvládne ohlídat samo. Problém nastává, když tento zaběhnutý systém začneme ničit – nejvíc opakovanými hladovkami, nedostatečným příjmem tekutin a různými očistnými kúrami trvajícími týden nebo čtrnáct dnů, do kterých nás každoročně na jaře tlačí snad všechny časopisy pro ženy.

Veškeré takové snahy vedou k tomu, že tělo s námi přestane spolupracovat – začne pracovat v krizovém režimu, zvýší krevní tlak, změní vylučování kortikoidních hormonů, zkrátka a dobře se snaží udělat všechno pro to, aby vykompenzovalo naše nesmyslné počínání. Jedním z největších ničitelů našeho organismu je snaha zhubnout „na kila“ – každé ráno se zvážíte a podle ručičky na váze pak buď jíte, nebo nejíte, přejídáte se, nebo hladovíte. Takové hubnutí nevypovídá nic o tom, jestli hubnete tuk, nebo vodu. Hubnutí tuku totiž spíš než na váze poznáte na oblečení – zejména v pase.

Nejhorší je podle odborníků obezita typu „jablko“ podmíněná právě nepravidelným stravováním, hladovkami, nedostatkem pohybu a stresy, které se snažíme kompenzovat sladkosti a alkoholem. Jednoduchá pomůcka: pokud vám váha ukazuje méně kilo, ale bříško zůstává skoro stejné nebo hubne nejméně, děláte něco špatně a jojo efekt na sebe nedá dlouho čekat.

Jak správně pít?

Říká se, že člověk by měl denně vypít asi 2,5 litru tekutin, z čehož přibližně půl litru může pocházet z jídla (ovoce, zelenina, polévky a podobně). Tento údaj je ale velmi obecný, potřebné množství tekutin se liší podle váhy, věku, počasí a fyzické námahy. Proto musíte vypít více, pokud se pohybujete v horku, těžce fyzicky pracujete nebo sportujete a samozřejmě pokud jste obézní. V našem prostředí vyloučí dospělý člověk denně asi 2 až 4 litry vody močí, potem, stolicí a při dýchání.

Toto množství musí být bezpodmínečně zase doplněno, jinak hrozí dehydratace. Spousta lidí ve snaze zbavit se přebytečné vody v těle zapomíná pravidelně pít. Může to sice znít nelogicky, ovšem pokud bude vaše tělo dostatečně hydratované, nebude zadržovat každou kapku. „Většina obézních má jenom velmi málo vody v organismu, často i okolo 30 %. Je to způsobeno jednak nadbytkem tukové tkáně a malým množstvím svalů, ale také tím, že obézní často mnoho solí a velmi málo pijí – nezřídka i méně než litr tekutin denně.

Tato informace je pro ně vždycky překvapením – zdá se jim, že jsou oteklí, ale ve skutečnosti se vždycky jedná o tuk,“ upozorňuje Dita Pichlerová s tím, že k pití doporučuje především neperlivou vodu nebo bylinkové čaje. Vodu nikdy nemohou nahradit jiné nápoje – například mléko, které není nápoj, ale potravina! Nejlepší přírodní cestou, jak se zbavit nadměrného zavodnění, je pravidelně jíst a pít, omezovat solení a slazení a nepřetěžovat organismus kávou a alkoholem. Někdy je možné doporučit jako doplňkovou metodu i lymfodrenáž, ovšem zdaleka nejlepší je návštěva lékaře.

12.10.2017 9:00 | Jana Benešovská

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 1. Mirry

  Mirry Já nepiju kávu, nepiju alkohol a stejně si přijdu jako vodní mlýn :-D možná je to tím, že hodně piju, vypiju denně tak 2 litry Aquily, k tomu asi tak půl litru zeleného čaje, do toho nějaké ovocné šťávy a špalda s mlékem a na obědě 2 sklenice mattonky atd atd atd ... ale pitný režim je pitný režim a když mám žízeň tak proč se nenapít?! :-( .. tak nevím no .. ale všechny ty rady kolem na mě nějak neplatěj !!! ;-) <:-)

  Pondělí 13:58

 2. wevetka

  wevetka alespoň budeš mít pěknou pleť :-)

  Pondělí 21:07

 3. Vasantica

  Vasantica Pitný režim máš dobrý,ale musíš to niekde aj vydať.Tým mám na mysli vypotiť ! Iba vtedy to funguje správne ;-)

  Pondělí 21:17

 4. pavlinkachcehubnout

  pavlinkachcehubnout pitny rezim mas az az to mozna aj nekdy i vypijes ne vic taky jak tri litry. to uz je docela dostz. ja sem take jak mlyn ja piju hodne. co je to ta špalda? taky caj? nebo nejaky hubnouci piti?

  Úterý 11:38

 5. Mirry

  Mirry Špalda je špaldová káva. Je to náhražka kávy, něco jako Melta nebo Caro a je to bez kofeinu. Doporučuju, vynikající. S mlékem úplně delikátní. Prodávají to většinou v různých bio koutcích. Mě osobně ta špaldová káva chutná nejvíc, nemusím caro ani to ostatní. Jestli nechcete už pít kofeinovou kávu, tak tohle je dobrá alternativa :-))

  Úterý 11:43

 6. Mirry

  Mirry Ale jestli chcete tedy zhubnout doopravdy, tak byste asi tohle taky měla vynechat, protože to není nic dobrého na dietku. Je to poměrně kalorická na to jaké to je pití. Držte se spíše té obyčejné balené vody a dodržujte ten pitný režim takhle no. 8-)

  Úterý 11:45

 7. yw

  yw co balené - z kohoutku je je ještě lepší

  Úterý 13:07

 8. Mirry

  Mirry Jak pro koho. Já bych tu naší kohoutkovou nepila ani za nic :-( stačilo mi to párkrát, stačí mi že se v tom musíme koupat ... mám suchou kůži a pokaždý po koupání se mi uplně napíná. Ve všem máme vodní kámen.. děs. =-O

  Úterý 15:43

 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.