FITweb

ZPĚT

Užijte si nákupy v New Yorku

Je to relax i dieta v jednom. Poznáte úžasné pulzující město, spoustu skvělých obchodů a nachodíte mnoho kilometrů, díky kterým krásně zhubnete. Zažila jsem to na vlastní kůži.

Vidět New York? Rozhodně ano. Říká se, že si ho buď zamilujete na celý život, anebo už se tam nikdy nemusíte vrátit. Pro mě je to srdeční záležitost, a to se vším všudy – s poznáváním i s nákupy.

DOBRÁ LETENKA = VELKÝ KUFR

Nevázat se na cestovky a vypravit se za oceán na vlastní pěst není nic těžkého a vlastně se to i vyplatí. Stačí si koupit letenky a zarezervovat si ubytování přes internet. Zvlášť pokud chcete nakupovat, vyplatí se pořídit si dobrou, a nikoli, nejlevnější letenku. To, co totiž ušetříte za letenku, pak doplatíte za kufry, nadváhu případně ubytování při čekání na přestup. Já jsem si zvolila British Airways. Zaprvé do Londýna létají pětkrát denně a z Londýna do New Yorku až čtrnáctkrát denně, takže můžete naplánovat spoje tak, abyste v klidu stihli přestup a ještě pohodlně zvládli několikahodinový let s přestávkou.

Zadruhé v základní ekonomické třídě máte odbavení jednoho zavazadla do 23 kilogramů zdarma. A pokud byste chtěli nakupovat opravdu hodně, vyplatí se economy plus, kde jsou zdarma zavazadla dvě. Před cestou bylo ještě potřeba vyřešit ubytování. Mně se vyplatilo hledat na www.booking.com.

PĚŠKY S POZNÁVÁNÍM

S poznáváním můžete začít z Brooklynu, což znamená sednout na metro a dojet na první stanici v Brooklynu. Vylezete z metra a dojdete na Manhattan přes Brooklynský most, což je jeden z nejhezčích mostů v New Yorku.

PAMÁTNÍK A SUPER OBCHOĎÁK

Zastávek od Brooklynského mostu až po Central Park je hned několik a všechny se pojí s nějakou skvělou nákupní příležitostí i místem, které stojí za vidění. První je Ground Zero, kde kdysi stávala slavná dvojčata a kde je dnes památník obětem 11. září. Stojí tu také nákupní dům Century 21, v němž koupíte vše od oblečení až po kosmetiku. Zvlášť pokud umíte dobře hledat, seženete zde kousky od světoznámých návrhářů i značek za minimální ceny. I když někdy je to boj mezi regály.

PO STOPÁCH SEXU VE MĚSTĚ

Kousek výš narazíte na Soho. V malé cukrárně The Magnolia Bakery ochutnejte ty nejlepší cupcakes v Americe. Pak se můžete vydat na Prince Street, kde najdete dům, kde v kultovním seriálu Sex ve městě bydlela slavná Carrie v podání Sarah Jessiky Parker. Narazíte tu také na spoustu obchodů i outletových butiků s luxusními značkami s cenami o polovinu menší než v Česku.

NĚKDE UPROSTŘED

Na rohu Páté avenue a Čtyřiatřicáté street stojí jeden ze symbolů New Yorku a zároveň jedna z nejporozuhodnějších budov světa – Empire State Building.

Nahoru, do 86. poschodí se dostanete za pár minut, ale výhled je famózní, zvláště před setměním. Hned opodál stojí Macy’s, jeden z největších nákupních domů v New Yorku a na jeho návštěvu doporučuji rezervovat si minimálně jeden den. Džíny, šaty, dárky, kosmetika, exkluzivní značky, ale také ty, o kterých jste v životě neslyšeli. Pokud jste cizinec, pak na svůj pas získáte v obchodním domě slevu okolo 10 %, a navíc zde ještě mívají slevy ke všem možným svátkům a příležitostem, které dosahují výše 20 až 70 %.

MEKKA NÁKUPŮ

Od Macy’s se vraťte zpět k Empiru a pak směrem vzhůru nebo vlastně na sever, jak se říká v Americe, po Páté avenue, což je jedna z nejslavnějších nákupních ulic. Čím víc se budete blížit k Central Parku, tím častěji budete míjet obchody s luxusními značkami. Od Tiffanyho po Louise Vuittona, v jehož blízkosti stojí mrakodrap Donalda Trumpa, kde se můžete rychle občerstvit. A to je konec nakupování, ale zdaleka ne poznávání New Yorku. Kolik kroků jste za těch pár dní během poznávání a nákupů ušli? Já minimálně sto tisíc, a to jsem neviděla všechno. Nechám si to na příště.

Tipy pro vás

Letenky: Ceny zpátečních letenek do New Yorku s British Airways jsou již od 12 750 Kč (s kufrem do 23 kg v economy class zdarma + s úžasným občerstvením a plným barem během celé cesty). Více na www.ba.com

Ubytování: Dobré je podívat se na www.booking.com. Cena za dvoulůžkový pokoj na Manhattanu se pohybuje již od 60 dolarů za noc. Záleží ovšem na místě, kde chcete bydlet. Osobně doporučuji hotel Pennsylvania, který leží přímo naproti Madison Square Garden.

Doprava na Manhattan: Z letiště se sem dostanete buď metrem, autobusem nebo taxíkem. Poslední variantu doporučuji – za pevnou cenu asi 60 dolarů plus povinné spropitné vás zaveze kamkoli na Manhattanu. To platí i při cestě zpět a je jedno, zda pojedete ve dne či v noci, nebo když je zácpa.


Článek vyšel v časopise Dieta 5/2015.

Foto: Luciano Mortula / Shutterstock.com

9.6.2015 1:01 | Petra Lamschová

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.