FITweb

ZPĚT

Víme, kde si užijete aktivní dovolenou

Vyměňte letos povalování u moře a popíjení u plážového baru za relax v pohybu. Vybrali jsme pro vás osm míst, kde si odpočinete plejádou aktivit.

Plavání v moři a občasný výlet není jediný způsob trávení dovolené. Vyzkoušejte letos prožít své volno aktivně.

Vybírat dovolenou můžete podle druhu aktivit nebo podle destinace. Řada míst už dnes nabízí mnohem víc možností, než se dá zvládnout, proto je důležité dobře plánovat. V tom vám hodně pomohou reference. Pokud aspoň trochu ovládáte angličtinu, zkuste portál www.tripadvisor.com, kde lidé hodnotí hotely, služby i navštívená místa a za co má a nemá smysl platit.

Na trek do Norska

CO ČEKAT: Putování dramatickou krajinou, kde slunce v létě skoro nezapadá a kde zároveň i v červenci najdete zbytky sněhu. Norsko je skvělá dovolená pro dobrodruhy. Jako jedna z mála zemí v Evropě nabízí možnost stanovat nebo přespat v autě kdekoli, pokud tam není cedule, že je to zakázáno. Stanovat můžete i v národních parcích, což se v tak drahé zemi, jakou Norsko je, nepochybně hodí.

TIP DIETY: Doporučujeme treky v Národním parku Jotunheimen. Hezká túra vede na nejvyšší norský vrchol Galdh piggen. Ještě větším lákadlem je trek po besseggenském hřebenu. Pokud máte strach z výšek, můžete mít na trase jednou či dvakrát nepříjemný pocit, ale dá se to zvládnout. Trek, který je vhodný i pro děti, začíná ostrým, zhruba dvouhodinovým stoupáním, na které však brzy zapomenete pro čím dál famóznější pohledy na norské velikány se zasněženými vršky a modrozelená ledovcová jezera. Jako výchozí bod treku zvolte Memurubu, kam vás doveze loď, a jděte zpět do Gjendesheimu, kde je parkoviště a většina kempů. Pokud půjdete opačně, snadno se vám může stát, že vám poslední loď (kolem čtvrté hodiny) ujede.
Více na www.visitnorway.com

Na kola do Německa

CO ČEKAT: Úchvatnou krajinu i tajemná místa, kde se psala historie. Odpočinout od šlapání do pedálů si můžete při koupání v jezerech nebo v jednom z nejzábavnějších vodních parků světa. Sem tam narazíte na hospůdku s německými delikatesami nebo sesednete z kola a prostě se jen budete kochat. To vše zažijete na cyklostezkách vedoucích z Berlína do Mnichova.

TIP DIETY: Nejoblíbenější cyklotrasu Německa najdete v Berlíně pod názvem Berlin Wall Trail. Na 160 kilometrů dlouhé asfaltové cestě, která vás provede po stopách berlínské zdi až do historie studené války, poznáte centrum města a nejdůležitější muzea a památky německé metropole. Pokud vlastníte iPhone nebo iPad, můžete si do chytrého telefonu stáhnout aplikaci „The Berlin Wall“, která vám prozradí všechny zajímavosti. Mapa znázorňuje umístění zdi, obrázky a odkazy, díky kterým nebudete potřebovat průvodce. Autobus Eurolines vás do Berlína sveze i s kolem už od 600 Kč (jednosměrná jízdenka). Nabízí speciální závěsy, pomocí nichž nemusíte kola nijak skládat.

TIP PRO RODINY: Berlín Dahme Cycle Route je trasa dlouhá 123 kilometrů.
Začíná v Köpenicku, který je považován za „zelené plíce Berlína“. Do batohu si přibalte i plavky, neboť trasa vede kolem Tropical Islands, jednoho z nejvyhlášenějších vodních zábavních parků v Evropě.
Více na www.elines.cz/cz/kam-cestovat-s-kolem

Na kite na Kanáry

CO ČEKAT: Nekonečnou svobodu pohybu a pořádnou dávku adrenalinu na vodní hladině. Kite je takový řiditelný drak (křídlo připomínající padák), který vás táhne po vodní hladině. Celá výbava váží přibližně deset kilogramů a můžete si ji vzít s sebou kamkoli k moři.

Na Kanárech, zejména na ostrově Fuerteventura, je však příznivý vítr, který je pro kiteboarding nezbytný.

Pokud si netroufáte vyrazit na vlastní pěst, obraťte se na cestovní kancelář Canaria Travel, která je schopná zajistit i tematické dovolené, včetně té kitingové.

TIP DIETY: Fuerteventura je ideální destinace, zvlášť pokud s kitingem začínáte. Vítr, který vane v severní části ostrova přímo z oceánu, nemění svou sílu a laguny a zátoky s mělkou vodou a písečným dnem jsou jako stvořené pro výuku.

Dobrou destinací je Corralejo, kde kromě skvělých podmínek pro sport najdete i promenádu s kavárnami a restauracemi. Nejoblíbenější pláž je Flag Beach, neboť je vhodná pro všechny kategorie jezdců. Nejlepší větrné měsíce jsou duben až srpen. Více na www.canariatravel.cz

Na vodu a hory na Logo di Garda

CO ČEKAT: Ideální dovolenou pro milovníky adrenalinu a slunné Itálie.
Na své si přijdou jachtaři, milovníci windsurfingu, vodního lyžování, potápění i rybolovu. Oblast zbožňují také fanoušci horské turistiky. Vysoká skaliska tyčící se do nebes jsou totiž perfektním místem pro horolezce a vyznavače ferratových tras (cesty v náročném horském terénu vybavené jisticími fixními lany, železnými stupačkami a dalšími umělými pomůckami). K tomu připočtěte nespočet možností cyklistiky, italské jídlo, víno a kávu v klasických kavárnách.

TIP DIETY: Na Lago di Garda rozhodně vyzkoušejte jachting a také windsurfing. Využijte toho, že jezero má skvělé povětrnostní podmínky i dobré zázemí, kde vám půjčí vše potřebné. Není to sice moře, ale vítr díky efektu termiky vane pravidelně a také dostatečně silně. Pokud se bojíte vyrazit na vlastní pěst, zkuste CK Garda Travel, která vám k dovolené přidá navíc poukaz a kontakt na instruktora. Ten má základnu v Torbole v severní části ostrova. Za jednodenní windsurfingový kurz včetně vybavení, instruktora a teorie s praxí na vodě zaplatíte 60 eur. V oblasti můžete využít i nekonečné možnosti relaxace v podobě termálů a lázní. Pokud cestujete s dětmi, hodí se vědět o zábavních parcích Gardaland, Movieland a Canevaworld.
Více na www.italie-garda.cz

Na golf do Rakouska

CO ČEKAT: Dobíjející dovolenou.
Zejména Tyrolsko a jeho golfová hřiště pod alpskými velikány patří k nejkrásnějším golfovým destinacím na světě. K tomu ještě připočtěte vyhlášené wellness, rakouskou pohostinnost a tyrolské pochoutky.

TIP DIETY: Dobrá volba je hřiště Wilder Kaiser, které je vedle půvabného tyrolského střediska Ellmau. Přímo na úpatí mohutného horského pásma Wilder Kaiser je zahrada plná jezírek, potůčků, vzrostlého stromoví a 27 jamek na ploše o velikosti 88 hektarů. Fairwaye jsou velkorysé, většinou rovinaté a velmi široké. Tři devítky lze kombinovat, což zaručuje, že se tady ani po týdnu nebudete nudit. V bezprostřední blízkosti se nachází ještě jedno devítijamkové hřiště Kaisergolf, které je skvělé především pro začátečníky.

Ubytovat se můžete ve Sporthotelu Ellmau, který je hned pár kroků od hřiště na kraji stejnojmenného města. Kromě golfu se těšte na turistické stezky, wellness Oázu smyslů s bazény, saunami, aromatickými a solnými jeskyněmi, parní lázní, vířivkou a také několika druhy masáží.
Více na www.sporthotel-ellmau.com

Na loď do Holandska

CO ČEKAT: Splnění dětských snů.
V Holandsku se totiž můžete stát kapitánkou obytné motorové lodi, aniž byste k tomu potřebovala zkoušky. Zemi plnou kanálů, řek a jezer tak poznáte přímo od kapitánského kormidla. Není to nijak drahé, lodě jsou opatřené po všech stranách gumovými odrazníky, aby nešly odřít, zdymadla mají obsluhu a vše je pojištěné. Navíc až si to vyzkoušíte, zjistíte, že díky práci na lodi posilujete celé tělo.

TIP DIETY: Plavit se po holandských kanálech můžete od začátku dubna do konce října. Ceny se pohybují od 500 do 3000 eur za týdenní pronájem lodi (+ myslete také na vratnou kauci). Mezi nejhezčí cíle patří pohodový Amsterodam, moderní Rotterdam nebo historický Utrecht plný památek a navíc považovaný za loďařskou lahůdku. Za poznání stojí ale také vesničky Muiden, Volendam a Marken. Pronájem lodi si můžete zařídit už z Čech – například u Skippers Club by Dutch Masters.

Na cvičných a zkušebních plavbách v Praze tak kormidlo „dostanete do ruky“, získáte s předstihem veškeré informace a dozvíte se o možných plavebních oblastech. Při výběru místa k přenocování lze využít komfortu marín, kde je možné se osprchovat, použít toaletu a „dotankovat“ pitnou vodu. Počítejte s tím, že cena se pohybuje kolem 10 až 30 eur za noc.

Spát však můžete i v centrech měst nebo ve volné přírodě – tady dokonce zadarmo. Loď je pro dvě až patnáct osob a dovolená vychází zhruba na 10 000 Kč na osobu.
Více na www.skippersclub.cz

Na inlajny na Lipno

CO ČEKAT: Domácí dovolenou, na kterou se vydáte, kdykoli si vzpomenete.
Lipensko je v posledních letech jednou z nejvyhlášenějších rekreačních lokalit střední Evropy, a to především díky vodní nádrži Lipno. Kromě Lipna nabízí oblast nádhernou přírodu NP Šumava a taky je odsud blízko do Českého Krumlova i na zámek Hluboká.

TIP DIETY: Na Lipně je široké množství aktivit. Doporučujeme vyzkoušet in-line bruslení, zejména stezku vedoucí z Lipna přes Frymburk do Vřesné. Téměř dvanáct kilometrů dlouhá trať, která funguje i pro cyklisty a pěší, kopíruje levý břeh Lipna a nabízí nádherné výhledy na vodní hladinu. Zatáčky jsou mírné a stoupání opravdu drobná, takže stezka je vhodná i pro začátečníky. Těšit se můžete i na hospůdky a občerstvení podél trati. Navíc část trasy je uměle osvětlená, takže se dá jezdit i večer. Druhou bruslařskou chloubou Lipna je stezka ze Stožce do Nové Pece. Šestnáctikilometrová trasa vede nádhernou krajinou národního parku a je rovněž vhodná pro začátečníky. Ubytovat se můžete v areálu Amenity Resort Lipno. Zdarma dostanete tzv. Lipno Card, se kterou získáte spoustu zajímavých slev.
Více na www.lipno.info

Na jógu do Chorvatska

CO ČEKAT: Relaxační dovolenou, na které nastartujete změnu. V Chorvatsku se postarají o to, abyste z dovolené odjížděla štíhlejší, než jste na ni přijela. Dobrou příležitost nabízí ostrov Vis, kde v centru Dalmatia Retreat nabízejí nejlepší jógové dovolené v Evropě.

TIP DIETY: Na tuto dovolenou nepotřebujete cestovní kancelář. Pokud umíte alespoň trochu anglicky, všechno si dokážete zajistit sami. V ceně jógového balíčku je ubytování na sedm nocí, zdravá vegetariánská, veganská nebo raw strava, služby nutričního i sportovního kouče a spousta aktivit. Jóga se cvičí dvakrát denně. Ráno a odpoledne se můžete zúčastnit meditace a v ceně máte i terapii kreslením, ve které jde především o projevení emocí a touhy.

Ve skupině je osm až deset přihlášených, takže dovolená je rovněž ideální příležitost poznat nové lidi.
Více na www.croatia-retreat.com


Článek vyšel v časopise Dieta 6/2015.

4.8.2015 1:01 | Jana LeBlanc

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.