FITweb

ZPĚT

Moře: Jedeme na sever

Láká vás moře, ale vadí vám přeplněné pláže a vysoké teploty? Vyjeďte místo jihu na sever, třeba do Dánska. Nebudete litovat.

„Proč proboha jedeš do Dánska? Vždyť tam nic není, jen studená voda a vítr,“ reagovali známí, když jsem se před pár lety vydala na dovolenou na sever Evropy. Přitom ať jste v Dánsku kdekoli, k moři to nikdy nemáte dál než padesát kilometrů.

Pobřeží je dlouhé 7000 kilometrů, takže byste na vyjmenování všech pláží potřebovali hodně tlustou knihu; 244 z nich se dokonce pyšní titulem Blue Flag Beach, což znamená, že splňují mezinárodní standardy týkající se životního prostředí. Dobrou zprávou je také to, že na pláže v Dánsku si na rozdíl od spousty těch jižních můžete vzít psa.

NA CO SE PŘIPRAVIT?

Čeká vás tu něco úplně jiného, než co znáte z Chorvatska či Itálie. Začíná to už silnicemi. Z Prahy jsem dojela až k nejsevernějšímu bodu Evropy do Norska bez jediné zácpy nebo čekání. Kdykoli někde zabloudíte a zeptáte se na cestu, odpověď dostanete v bravurní angličtině. A pokud nerozumíte, nakreslí vám mapu. Nikde není přelidněno, a to ani v restauracích či na památkách. Pobřeží tu nelemují obrovské hotelové komplexy, ale pár barevných domků a jinak divočina.

Dánové, ale i Švédové, k nimž to z Dánska není daleko, nechodí na pláž proležet den, ale posedět, přečíst knihu, udělat si piknik, projet se na člunu a přitom se i vykoupat. Nepochybuju už ale o tom, že severské národy jsou otužilejší. Nejvíc Dánů jsem totiž v moři viděla ve chvíli, kdy bylo před deštěm nebo krátce po něm a vzduch se ochladil o několik stupňů. Je pravda, že moře je studenější, ale ne ledové. Teplota vody se pohybuje kolem dvaceti stupňů a teplota vzduchu kolem pětadvaceti. Azurové nebe tu není tak časté jako na jihu, ale vidět se dá. Jedinou nevýhodu představuje silný vítr. Když tu zafouká, cítíte to, ať jste, kde jste, protože Dánsko je rovina. Ale zase je to podle průzkumů jedna z nejšťastnějších zemí světa.

JAK SE VYBAVIT?

Když budeme mluvit o plážích, hodně záleží na tom, do které části Dánska a na kterou pláž se vypravíte.

Každopádně není na škodu udělat si zásoby jídla a pití, protože přístupy na pláž lemují stánky s občerstvením jen výjimečně. Navíc v severských zemích není nejlevněji (1 dánská koruna je zhruba 3,50 Kč), a tak se vyplatí předzásobit se v supermarketu. S tím souvisí také to, že na plážích nenarazíte na žádné „parcelování“ podle hotelů.

Až na pár omezení kvůli soukromým pozemkům se tak můžete vydat prakticky kamkoli a vždycky najdete místo. Ale nenechte se mýlit tím, že když tu není tak horko, nepotřebujete se mazat opalovacím krémem. V tomto je podnebí trochu zrádné. Časté mraky můžou způsobit, že slunce nevnímáte tak silně jako na jihu, opaluje ale přitom stejně intenzivně.

A KTERÉ DÁNSKÉ PLÁŽE STOJÍ ZA NÁVŠTĚVU?

Severní moře: SONDERVIG BEACH Pláž je populární už od 19. století, a to hlavně pro svou šířku a bílý písek. Leží pouhé tři minuty od centra města a je dostupná i pro maminky s kočárky.

Okolí pláže je seversky strohé. Ceny za ubytování v typických dánských domcích (najdete na www.booking.com) začínají od 1500 Kč za noc.

Setkání moří: GRENEN Kdybyste v Dánsku měli navštívit jen jednu pláž, pak si vyberte tu na mysu Grenen, která se zakusuje do vody a odděluje od sebe Severní a Baltské moře. Nabízí jemný písek, typickou severskou krajinu a stále dostatek prostoru, přestože jde o jedno z nejpopulárnějších míst. Nenechte si ujít zdejší západ slunce. Mimochodem, v Dánsku se stmívá o něco později než v Česku, a čím víc na sever pojedete, tím budete mít den na pláži delší.

Severní moře: HORNBAEK Pláž leží necelou hodinu jízdy od hlavního města Kodaně. Jedná se o jednu z nejpopulárnějších pláží na dánské riviéře, takže je zde rušněji a také tu potkáte větší množství lidí.

Zahrát si tady můžete plážový volejbal a východně od přístavu najdete i plně vybavené místo na grilování.

Kam se vydat za mořem v severní Evropě

BALTSKÉ MOŘE: GDAŇSK, SOPOT BEACH (Polsko)

Gdaňsk si zamilujete díky jeho tisícileté historii a výjimečné architektuře. I když město bylo v době druhé světové války skoro zničeno, restaurátorům se podařil husarský kousek a dnešní Gdaňsk má úžasnou atmosféru: úzké domy s vysokými štíty, největší cihlová katedrála na světě, uličky s kamennými předzahrádkami a v nich obchůdky s jantarem.

Pláž v Sopotech leží jen pár minut jízdy vlakem od města. Oblíbené přímořské letovisko, kde se v Lesní opeře v minulosti pořádal písňový festival, na který jezdily i světové hvězdy, má kromě pláže nejdelší molo v Evropě (přes půl kilometru) a procházka po něm při západu slunce za doprovodu všemožných pouličních hudebníků je zážitek.

V Sopotech je řada kvalitních restaurací, ve kterých je za hezkého počasí hodně živo. Velkým plusem je i fakt, že vás tu neotravují prodejci kabelek a diskotékoví naháněči. Na druhou stranu musíte skousnout občas dost silný vítr.

Z Prahy do Gdaňsku je to 650 kilometrů a ubytování se dá sehnat za cenu kolem 1000 Kč na noc.

RUJÁNA (Německo)

Německé souostroví ležící v Baltském moři se skládá zhruba ze 30 poloostrovů a ostrůvků.

Místo sedne nejen milovníkům pláží, ale i všem, kteří chtějí na dovolené něco vidět. Plavání můžete vyměnit za cyklistiku nebo poznávání zajímavých míst. Z jednoho konce na druhý je to slabá hodinka. Moře je čisté a minimálně před sezonou a na začátku července příjemně osvěžující. Poměrně silně zde fouká vítr, který vytváří ideální podmínky pro milovníky kitesurfingu. Doslova povinnost je si na Rujaně vyfotit zářivě bílé křídové útesy a také si odpočinout ve věhlasných plážových koších. Rujana není nejlevnější, ale když nebudete chtít bydlet v centru romantického lázeňského městečka Binz, vyberete si z mnoha cenových nabídek. Rujana je taky skvělý gastronomický zážitek. Místo párku v rohlíku tu mají skvělou rybu v žemli. Rujana leží 620 kilometrů od Prahy.

JURMALA (Lotyšsko)

Lotyšsko je podobným hitem jako před pár lety Norsko, a lotyšské pláže obzvlášť – těch je tu přes 500 kilometrů. Určitě se vypravte na mys Kolka, kde se spojuje Baltské moře a Rižský záliv a podobně jako v Dánsku tu můžete stát každou nohou v jiné vodě. Nejkrásnější pláží je podle hodnocení TripAdvisoru Jurmala, kde je více než 33 kilometrů země pokryto nejjemnějším zlatavým pískem. Vstup do moře je mělký, takže ideální pro rodiny s dětmi. Nevýhodou je jen poměrně silný vítr. Z Prahy na Jurmalu je to zhruba 1300 kilometrů. Letecky vás sem dopraví společnosti airBaltic, ČSA či Lufthansa.

KELTSKÉ MOŘE/SEVERNÍ MOŘE: BRIGHTON (Velká Británie)

V Brightonu sice sami nebudete, ale byla by škoda se sem aspoň jednou za život nepodívat.

Z Londýna se sem vlakem dostanete za třicet minut, takže hlavně o víkendu dáte za pravdu přezdívce „Londýn na pobřeží“.

Zdejší pláže jsou vyhlášené hlavně proto, že je tu nudistická pláž, která představuje v Anglii v takto obydlené oblasti unikát. Život se v Brightonu točí hlavně kolem Brighton Pier, kde se soustředí nejvíc atrakcí – bary, restaurace, a dokonce i horská dráha. Určitě ochutnejte tradiční fish and chips – po nejchutnějších se vyplatí zapátrat v aplikacích, jako je Yelp. Moře tu bývá občas rozbouřené, jindy je zase hladina rovná jako zrcadlo. Vítr fouká často a silně, ale atmosféra je tak podmanivá, že to přírodě snadno prominete. Do Londýna vás dopraví například British Airways (www.ba.com).


Článek vyšel v časopise Dieta 7-8/2015.

8.9.2015 1:01 | Jana LeBlanc

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.