FITweb

ZPĚT

Oblékněte se na podzimní výlet

Vyrážíte na výlety a za dobrodružstvím i na podzim? Vsaďte na správné funkční oblečení. Máme pro vás manuál, jak si dobře vybrat, a rady, kolik vrstev se vám bude hodit.

Nejen styl, ale i pohodlí, technické vychytávky a funkce jsou čím dál tím vyhledávanější sportovci i aktivními rodinami. Funkční oblečení je nezbytné nejen pro běžce, cyklisty, ale také turisty či horolezce. Na podzim je proto dobré rozšířit šatník o oblečení, které nabízí pohodlí, teplo, ochranu proti větru a dešti, je prodyšné a rychleschnoucí a dá se lehce kombinovat a vrstvit. Technologie se v první řadě starají o udržení příjemné tělesné teploty, některé se pak zaměřují zároveň na podporu svalových skupin při klíčových pohybech pro daný sport.

Většina značek vyrábějících funkční oblečení v dnešní době dbá i na přísné ekologické standardy a výrobu šetrnou k životnímu prostředí.

ZÁKLADNÍ STAVEBNÍ KÁMEN

První vrstvou dobře oblečeného sportovce a turisty je funkční prádlo.
Jedná se o podprsenky, legíny, tílka a trika s dlouhými rukávy. Primární funkcí je odvádět pot a vlhkost.

Vynikající volbou je bezešvé prádlo, které nevytváří na těle nepříjemný tlak. Na podzim a v zimě je nejvyhledávanější prádlo z měkké merino vlny, které skvěle udržuje teplotu a zůstává suché.

DRUHÁ VRSTVA

Zahřejí vás mikiny, bundy, kalhoty, vesty, ale i dobře zvolené boty. Stejně jako první vrstva má termoizolační vlastnosti, odvádí pot a vlhkost, ale je teplejší a silnější než prádlo. Když se na podzim chystáte do terénu, nepodceňte tuto vrstvu, díky které vás neofoukne. Důležité však je, aby i spodní vrstva byla z funkčního materiálu. Když si oblečete čistě bavlněné prádlo, vlhkost zůstane na něm a druhá vrstva tak nebude funkční.

NAVZDORY DEŠTI

S příchodem podzimu je dobré vsadit na deštivzdornou třetí vrstvu.
Nejčastěji se setkáte s goretexovými, softshellovými nebo péřovými bundami. Při nákupu se dívejte, jaký má bunda vodní sloupec (to znamená, kolik vody snese) a prodyšnost (jak odvádí pot). Pokud chcete sportovat, kupte si bundu s vyšším vodním sloupcem i vysokou prodyšností. Jestli plánujete jen lehkou turistiku nebo procházky a víte, že se při pohybu nezapotíte, zvolte nižší prodyšnost, aby vám v ní nebyla zbytečně zima.

OBUJTE SE DO TOHO

Pro výlety, na kterých vás může zastihnout déšť, se hodí trekingová obuv s goretexovou membránou, která je vysoce voděodolná a přitom prodyšná – bota nenasákne vodu a není zbytečně těžká. Důležitá je i podrážka, která dobře sedí na suchém i mokrém povrchu. Častá je i gumová ochrana prstů proti nárazům, anatomická stélka, odpružení boty a antibakteriální úprava.

Při nákupu myslete také na to, že dámská bota není pánská. Ženský styl chůze je totiž dán širší pánví a dámské outdoorové boty to na rozdíl od pánských respektují. Když si budete kupovat boty do hor, zkoušejte je raději po obědě, kdy jsou vaše nohy trochu opuchlé.


Článek vyšel v časopise Dieta 9/2015.

12.11.2015 1:01 |

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.