FITweb

ZPĚT

Tipy na last minute dovolenou na horách

Máme pro vás přehled těch nejlepších míst pro lyžaře u nás i v zahraničí, a to jak pro začátečníky, tak pro milovníky adrenalinu.

Česká republika

PLUSY

+ snadná dostupnost, a tím pádem ideální na jednodenní nebo víkendové lyžování
+ menší kopce skvělé pro začátečníky
+ cena

SKIAREÁL LIPNO

Většina lidí má Lipno spojené s létem. Lipensko ale patří k regionům, které rozhodně nespí zimním spánkem. Těžit z toho mohou hlavně lyžaři začátečníci. Skiareál je ideální jak pro ně, tak pro rodiny s dětmi. Sjezdovky jsou mírné a střední obtížnosti s celkovou délkou 8,3 kilometru. Navíc je odsud kousek do rakouského Sternsteinu a výborně vybaveného Hochfichtu.

Další výhodou je, že tu sjezdovky můžete snadno vyměnit za běžky. V nejbližším okolí zamrzlé hladiny jezera upravují nadšenci kolem 40 kilometrů tratí. Nejkrásnější je mezi Frymburkem a Přední Výtoní. Na jezeře si pak užijí i milovníci klasických bruslí. Zamrzlé jezero nabízí hned dvě přírodní dráhy s délkou přes dvacet kilometrů.

www.lipno-sternstein-hochficht.cz

EXTRA TIP DIETY:

Ubytujte se v novém čtyřhvězdičkovém hotelu Amenity Resorts, který je jen pár kroků od zamrzlého jezera a zastávky skibusu. www.amenity.cz

BÍLÁ

Bílá v Beskydech se právem řadí k jednomu z nejlepších míst na lyžování v Česku, co se týká velikosti areálu, kompletní škály obtížností i vybavenosti. Z Ostravy sem cesta trvá zhruba půl hodiny.
O víkendu tady bývá poměrně rušno, ale zalyžovat si můžete i večer pod umělým osvětlením. V srdci Beskyd máte na výběr z deseti sjezdovek, a to tří červených, šesti modrých a jedna je i zelená, takže ideální místo pro začátečníky.

Areál myslí i na děti, které můžete přihlásit do lyžařské školičky. V Bílé je také půjčovna zimního vybavení, několik bufetů a pod sjezdovkami hotelová restaurace, kde se dá koupit menu v ceně kolem 120 korun.

www.skibila.cz

HORNÍ DOMKY, ROKYTNICE NAD JIZEROU

Skiareál Horní Domky na jižních svazích Lysé hory nabízí dvě lanovky, šest vleků a přes čtrnáct kilometrů sjezdovek všech obtížností. Je tu také nejdelší sjezdovka v Česku, která měří přes tři kilometry a vede z vrcholu Lysé hory (1315 metrů). Sjezdovky tady místy dosahují šířky až sto metrů, což je ideální pro vyznavače carvingu a snowboardingu.

V areálu je k dispozici velké zázemí pro děti. Skiresort obsluhují dvě čtyřsedačkové lanovky. Druhá s názvem Lysá hora je výjimečná v tom, že jako jediná v Česku vede do první zóny Krkonošského národního parku a její konečná stanice je nástupním místem na běžeckou Krkonošskou lyžařskou magistrálu.

www.skiareal-rokytnice.cz

Slovensko

PLUSY

+ stále se zvyšující kvalita lyžařských středisek
+ možnost návštěvy termálních koupališť
+ absence jazykové bariéry

SKIAREÁL JASNÁ – CHOPOK

Když se zeptáte, kam jet u našich sousedů, odpovědi se hodně liší. Na čem se však všichni shodnou, je lyžování na Chopku. Chopok je zřejmě nejlepším středoevropským střediskem mimo Alpy. V posledních několika letech se do něj investovalo tolik peněz, že je to znát na každém kroku. Starý duch pomalu mizí a návštěvnost roste. Není divu.

Vezměme to telegraficky: pětačtyřicet kilometrů sjezdovek všech obtížností, freeridový terén, nové moderní lanovky, noční lyžování, vynikající restaurace a ubytování plus mamutí termální aquapark Tatralandia v nedalekém Liptovském Mikuláši. Přičtěte k tomu fakt, že se tady bez problémů domluvíte, a máte další důvod absolvovat sem, pravda, z Čech ne úplně nejkratší cestu. Celkově však není Chopku co vytknout. Snad jenom lidí by tady mohlo být méně.

www.jasna.sk

Francie

PLUSY

+ sjezdovky jsou výjimečné z hlediska délky, šířky, propojení a hlavně vzdálenosti od hotelů (lyže si můžete obout prakticky v recepci hotelu)

+ vysoká kvalita lanovek i umělého zasněžování

+ vynikající gastronomie

ALPE D’HUEZ

Lyžařské zájezdy do Alpe d’Huez patří v českých cestovkách mezi nejprodávanější. Důvodů k tomu je víc, než může pojmout náš článek.

V první řadě je to počasí – Alpe d’Huez leží na místě, kterému se říká Sluneční ostrov, a slunečních paprsků se tady lidé dočkají údajně až 300 dnů v roce.

Druhý důvod – čísla. Středisko nabízí téměř 250 kilometrů sjezdovek, 50 kilometrů běžeckých tratí a 84 lanovek a vleků. Navíc si můžete pořídit speciální permanentky, které v sobě zahrnují kombinace lyžování a návštěvu sportovního centra (26 aktivit), dvou bazénů, kluziště, noční lyžování nebo koncert klasické hudby. Velmi atraktivní je nejdelší černá sjezdovka Evropy Sarenne měřící šestnáct kilometrů.
Na sjezdovce Le Tunnel zase projedete 200 metrů dlouhým osvětleným tunelem vyhloubeným ve skále.

Skvělé podmínky tu mají i snowboardisté. Díky vysoké nadmořské výšce a ledovci Sarenne se tu lyžuje od podzimu až do pozdního jara. A jestli máte rádi adrenalin, vyzkoušejte paragliding, lety helikoptérou nebo jízdu na sněžném skútru. Voila!

www.alpedhuez.com

Itálie

PLUSY

+ perfektně „vyžehlené“ sjezdovky, což je skvělé pro začátečníky
+ lyžování, ubytování a další služby za nepřemrštěné ceny (italské Alpy mohou být dokonce levnější než české hory)
+ výhodné podmínky pro rodinné lyžování

PASSO TONALE

Po lyžování v průsmyku Passo Tonale stoupá poptávka už několik let. Ubytování je sice co do kvality chudší než v Rakousku, lyže tu ale můžete nazout doslova u dveří a za pár vteřin jste na vleku. Letovisko je propojené se sousedním Ponte di Legno, takže lyžovat můžete na sto kilometrech plně propojených sjezdovek. Zatímco jižní svah v Tonale je ideální pro začátečníky, v Ponte a dále v Temu si přijdou na své milovníci těžších tratí.

Pro letošek oblast přichystala dvě novinky, které vám umožní lyžování v nadmořské výšce až 3000 metrů, a to lanovky Casola a Paradiso, které vedou z Ponte di Legno až na ledovec Presena. Městečko Ponte di Legno nabízí i příjemný relax.

www.passotonale.it

Rakousko

PLUSY

+ alpské kopce
+ vysoký komfort lyžování, ubytování, stravování, relaxace a jiných doprovodných služeb

BAD KLEINKIRCHHEIM

Tohle sice není lyžovačka za hubičku, ale! Málokde se budete mít tak skvěle jako v tomto středisku v blízkosti korutanského Národního parku Nockberge. Lázeňské město je na mapě zapsané nejen díky špičkovým podmínkám na sjezdovkách, ale také pro báječnou relaxaci hned ve dvou lázeňských zařízeních – Římských lázních a Lázních svaté Kateřiny.

Více než sto kilometrů sjezdovek a na 800 sněhových děl zasněžujících drtivou většinu tratí plus nadmořská výška 2055 metrů garantují bílou pokrývku až do začátku dubna. Velká je i nabídka pro milovníky klasického lyžování. V okolí je pětačtyřicet kilometrů tratí plus jedna čtyřkilometrová vysokohorská na vrcholu Nockalm ve výšce 1870 metrů.

www.badkleinkirchheim.at

EXTRA TIP DIETY:

Lyžování v Bad Kleinkirchheimu není nejlevnější, ale letos můžete ušetřit. Oblast totiž připravila lákavou nabídku pro rodiny s dětmi. V rámci speciálních týdenních pobytových balíčků mohou děti do dvanácti let lyžovat v doprovodu svých rodičů na více než sto kilometrech sjezdovek za pouhé jedno euro na den.

Plus od 5. března jsou skipasy pro rodinu zahrnuty v ceně za ubytování a vstup do termálních lázní je zlevněn o 50 %.

ISCHGL

Do Ischglu je to z Prahy přes šest hodin. To sice není úplně málo, jenže tohle je Ischgl! A do toho jak se jednou zamilujete, už nebudete chtít jinam. Zatímco jiné skiareály kolabují pod náporem sportovců, na sjezdovkách v Ischglu je přijatelně volno. Je jich tady více než 235 kilometrů, většina červené náročnosti.

Nejatraktivnější je jedenáctikilometrový sjezd z hraniční hory Greitspitz (2872 metrů) až do švýcarského Samnaunu, kde si můžete v bezcelní zóně koupit třeba fantastickou horkou čokoládu.

Těžko ale říct, co je v Ischglu to nejlepší. Jestli sjezdovky, výhledy na zdejší kopce, supermoderní lanovky vyhřívající zadní partie tak dokonale, že se vám z nich nebude chtít vstát, nebo jedno z nejlepších apr s ski neboli možnost zábavy, tancování a drinku po lyžování v celém Rakousku.

Ačkoli je areál vybaven i pro rodiny s dětmi, za nás je to po osobní zkušenosti zábava spíše pro mladší.
Mimochodem, když do Ischglu vyjedete 1. května, čeká vás velkolepé zakončení lyžařské sezony v podobě koncertu pod širým nebem. V minulosti tady zpívali třeba Elton John, Sting nebo zpěvačky Tina Turner a Pink.

www.ischgl.com

ZILLERTAL

Tady potkáte na sjezdovce spoustu Čechů. Není se čemu divit, Zillertal je pro nás pravděpodobně nejrychleji dosažitelná část Tyrolska. Jezdí se sem hlavně na ledovec Hintertux. To důležité, co by vás mělo lákat, je areál nad městečkem Mayrhofen – jeho slogan „Action and Fun“ (Akce a zábava) nemůže být výstižnější.

Tohle je totiž ráj pro milovníky pořádné jízdy. Mayrhofen nabízí sjezdovky, kde podíváte-li se dolů, řeknete si: A zatraceně! Sjezdovek je tady 133 kilometrů od modré až po slavnou černou nazvanou Harakiri. Svah se sklonem 78 % je nestrmější sjezdovka v Rakousku. Když ji zvládnete, určitě si nezapomeňte zajít do místního obchodu pro triko s nápisem „I survived Harakiri“ neboli „Přežil jsem Harakiri“. A pak už můžete rovnou na apr s ski. Vyhlášený je klub Brück’n Stadl Mayrhofen, který má otevřeno až do dvou do noci.

www.zillertal.at


Článek vyšel v časopise Dieta.

17.1.2019 7:30 | Jana LeBlanc

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
  1. JohankaDl

    JohankaDl Akorát hlavně na hory doporučuji kvalitní pojištění. Konkrétně na lyže třeba tady http://www.ervpojistovna.cz/cs/pojisteni-na-lyze :)

    Neděle 19:49

 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.