FITweb

ZPĚT

Jaký je váš biorytmus?

Jsme zvyklí mít své tempo pod kontrolou. Víte ale, že existují faktory, které nikdy nezměníte, tak jako v případě orgánových hodin? Naučte se je respektovat a využijte je ve svůj prospěch.

Pokud se nezajímáte o čínskou medicínu, nejspíš jste o orgánových hodinách nikdy neslyšeli. Fungují ale v každém z nás. Je to něco jako systém, pořadník a plán v jednom, který říká, co v těle v daný čas funguje nejvíce, a jaký orgán naopak potřebuje největší klid. Jde o 24hodinový koloběh, který nevychýlí ani změna času. Jede pořád a dává nám tak jednoduchou možnost, jak pochopit své tělo a také z toho vytěžit maximum pro svůj prospěch v práci, doma, ale hlavně v oblasti zdraví a vitality, o kterou se čínská medicína zajímá nejvíce.

JAKO NA HOUPAČCE

Učit se o činnosti jednotlivých orgánů je přínosem pro tělo, ale i velkou školou života. Když zjistíte, že například játra nebo ledviny pracují naplno jenom dvě až tři hodiny denně, je vidět, jak jsme pošetilí, když se snažíme celý den fungovat neustále na sto procent. Nic v našem těle nefunguje nonstop,
ani srdce, ani mozek, ani plíce. Každý z orgánů má své „chvíle slávy“, kdy jede na plné obrátky, a chvíle útlumu, které by bylo ideální respektovat, aby se daný orgán mohl dostatečně zregenerovat.

Jenže my máme porady, děti, velké domy, hladové partnery a hlavně málo času na to, být sami se sebou a své orgánové hodiny začít alespoň trošku vnímat. A tak jedeme celý život tak, jak nás naučili
fungovat: naplno. Přitom je normální být jednou dole a jednou nahoře, tedy celý náš život je jako na houpačce. Tak proč to nedokážeme akceptovat i v přímém vztahu k vlastnímu biorytmu?

V TEMPU ŽIVOTA

Skvěle jsou na tom v tomto směru děti, lidé spojení s přírodou nebo tzv. přírodní národy. Ti všichni vnímají své tělo i rytmy, jakými žijí a uprostřed kterých žijí. Biorytmy totiž nejsou jediným „tempem“ našeho života. Už samotný fakt, že se rok střídá s rokem po 365 a čtvrt dne je základem nějakého tempa. Jsou tu i roční období, fáze Měsíce a měsíční osmadvacetidenní cyklus a jsou tu i naprosto miniaturní cykly, třeba ten vteřinový, ve kterém bije naše srdce.

Umět jim naslouchat pro nás dřív bývalo naprosto přirozené, i proto možná bývaly starověké národy tak vyspělé. My se v tom dnes bohužel ztrácíme. Ale můžete to samozřejmě zase začít měnit ve svůj prospěch. Zaposlouchat se do svého biorytmu, znovu si uvědomit rytmy přírody, souvislosti mezi tím vším a tím, jak se cítíte, který den nebo tu kterou jeho fázi, a pomalu začít rozumět, jak to všechno může fungovat v harmonii.

LÉČBA JÍDLEM

Čínská medicína například dokáže odvodit, že když se hodně budíte kolem třetí hodiny ráno, v čase, který patří maximálnímu výkonu plic, je to znamením, že vaše plíce nemohou dostatečně odpočívat, protože s nimi něco není v pořádku. A skutečně se ukázalo, že lidé, kteří se budívají v tomto čase, patří mezi astmatiky, lidi s nemocnými průduškami nebo kuřáky. I o tom jsou biorytmy – když něco v těle nefunguje, dají vám to vědět. A vy se podle toho můžete zařídit, respektive začít se léčit.

A pozor, i to léčení může, respektive by mělo probíhat v souladu s biorytmy . Čínská medicína přitom nepřemýšlí o lécích, ani tak moc o bylinkách, ale o jídle. Je to první, po čem léčitelé podle čínské medicíny sáhnou, když chtějí v těle něco spravit, změnit, uzdravit.

A samozřejmě toto jídlo podávají s ohledem na orgánové hodiny a přisuzují mu sílu upravit tok životodárné energie čchi, která během onemocnění „drhne“ a zastavuje dění v daných orgánech, což vede k projevům nemoci navenek, kterými může být třeba to, že vás ve tři hodiny ráno probudí kašel.

MODERNĚJŠÍ POJETÍ

Blíže našemu uvažování se dostali chronobiologové. Chronobiologie jako věda o orgánových hodinách a biorytmech vznikla až ve 20. století, ale i tak už má za sebou kus práce.

I ona se zaměřila na sledování toho, jak lze orgánové hodiny využít v léčbě a přišla například se zjištěním, že pokud potřebujete tlumit bolest, zaberou léky nejlépe ráno a pak v poledne. Také to je potřeba, protože v tuto dobu bolest vnímáme nejintenzivněji (a tělo je tak chytré, že je nastavené na to, bolest zkrotit). Jestliže potřebujete k zubaři, máte si podle chronobiologů naplánovat ošetření na 14. hodinu. Lokální umrtvení působí déle a bolest je menší.

Zřejmě i proto, že celé tělo je v poobědovém útlumu a schopnost reagovat na cokoli je snížená. Podobně se dá z orgánových hodin vyvodit, že léky na vysoký tlak není vhodné brát po 18. hodině, anebo to, že astmatici mají nejvhodnější čas k užití kortikoidových sprejů zase v dopoledních hodinách. Mohli bychom toho vyjmenovávat ještě spoustu, ale důležitější je zorientovat se v orgánových hodinách jako takových – a hned nám bude mnoho věcí z našeho každodenního (ne)fungování jasnějších.

Orgánové hodiny vs. jídlo a hubnutí

Orgánové hodiny vám můžou pomoci i při dietě. Je například prokázáno, že tělo snáze zpracovává sacharidy v první části dne, protože mezi sedmou a devátou hodinou je čas maximální činnosti žaludku. Snědené kilojouly se na vaší postavě projeví méně, než když stejné množství zkonzumujete večer, kdy žaludek zhruba od sedmé hodiny odpočívá. Orgánové hodiny pro každého

23.00–1.00 hodina

Tělo jako celek je ve velkém útlumu a z orgánů jsou nejvíc na koni játra, která pracují na obnově jaterní krve. Proto je ideální jít spát už hodinu před půlnocí, abyste ve dvanáct spali hlubokým spánkem, jenž je pro obnovu této krve podstatný. Pokud játrům chcete práci ještě ulehčit, nejezte před spaním nic těžkého, nepijte alkohol.

Ona se vám pak postarají o detox, vyplaví z těla toxiny. Kolem půlnoci navíc tělo začíná pálit tukové zásoby, a naopak v největším útlumu je žlučník, který, pokud byste ho před spaním hodně zatížili, vás může probudit velmi intenzivní bolestí.

2.00 hodina

V těle jede vše na minimum. Krevní tlak klesá, dech je mělký. Pokud musí v tuto chvíli pracovat mozek, je tu riziko, že nevyprodukuje nic užitečného. Zapomeňte i na kávu a jiné povzbuzovače. Tělo byste spíš šokovali, než povzbudili k výkonu.

3.00–4.00 hodina

Tohle je čas, kdy prý lidé nejčastěji umírají, pokud umírají ve spánku. V téhle chvíli by měla být na vrcholu snad jen aktivita plic. A pokud se právě v tuto dobu budíte, je to jasný signál, že s nimi není něco v pořádku. Ke slovu se už hlásí váš sluch.Vy ještě spíte, on však začíná registrovat hluk z okolí. Snadno vás tedy probudí i auto projíždějící pod okny.

5.00 hodina

Nejlínějším orgánem jsou ledviny, které v tuto dobu nepracují. Tělo se ale už probouzí, a díky aktuálnímu nastavení orgánových hodin jsou tzv. ranní ptáčata aktivnějšími z naší populace.

6.00 hodina

Tlak se zvyšuje, srdce bije rychleji, krev pulzuje v žilách. Pokud vás čeká těžká zkouška, je to ideální čas na zopakování látky, protože mozek je v tuto dobu až nepochopitelně vstřícný k zapamatování si důležitých věcí.

7.00 hodina

Už od páté hodiny je na vzestupu činnost tlustého střeva, takže vás hned po probuzení žene na toaletu. Tělo se vyprázdní a bude připravené na příjem nové energie v podobě jídla. Pokud máte s vyprazdňováním potíže, jsou jednoznačným signálem a prosbou těla o pomoc a změnu životního stylu. Kolem sedmé je na vrcholu i vaše imunita.

8.00–9.00 hodina

Ke spánku se ukládají játra, s definitivní platností se probouzí žaludek. Podle čínské medicíny byste nicméně neměli jíst hned, jak se probudíte. Důležitější je doplnit tekutiny, které dodají tělu sílu po noci plné očisty, na níž pracovala játra. Pozor, na jídlo by mělo dojít hodinu až dvě po probuzení.

Kromě jídla jsou tyto dvě hodiny také velmi příhodné k sexu! Nejspís díky nabuzenému krevnímu oběhu, který teď šlape na plné obrátky.

10.00–11.00 hodina

Začíná první vrchol dne. Do jedenácté mozek pracuje, krev koluje, tělo podává skvělé sportovní výkony i výkony na pracovní poradě. Co teď stihnete za hodinu, byste v jiné části dne dělali dvojnásobně dlouho. Začínáte-li mít hlad, pošlete tělu trochu cukru – ideální je ovoce, které nezatíží slinivku. Čínská medicína zmiňuje i polévku jako zdroj výživných látek, jež nadopují tělo pro další fungování. Ale jen malé porce.

12.00–13.00 hodina

Dobrá zpráva je, že do pravého poledne máte ještě možnost využít dopolední síly, proto posuňte oběd až na třináctou hodinu, kdy začíná fungovat tenké střevo a tolik nehrozí, že vás vydatnější teplé jídlo „uspí“. I tak vás po obědě samozřejmě čeká pokles výkonnosti, žaludek tráví, vy byste měli odpočívat anebo se aspoň na chvilku projít.

14.00 hodina

Křivka energie klesá. Pokud musíte pracovat, zvolte raději jednoduché manuální činnosti.
Vnímání bolesti je teď na minimu, takže v tuto dobu hravě zvládnete i zubaře. Na kávu raději zapomeňte, výrazně tak snížíte riziko hrozícího infarktu.

15.00–17.00 hodina

Klid končí a vy se dostáváte do druhé nejplodnější části dne. Smysly jedou, mozek si dobře pamatuje, a zvlášť dlouhodobá paměť funguje bezvadně.

Pokud potřebujete vyřídit něco složitějšího, zvládnete to. Po páté hodině se můžete vydat cvičit a na rozdíl od ranního tréninku zapracovat na výkonnosti. Vyplatí se v této době také hodně pít – kolem páté hodiny totiž pracuje močový měchýř, a to co mu síly stačí, tak toho využijte.

18.00–19.00 hodina

V tuto dobu nastává útlum. Pokud jste docvičili, zajděte do sauny. Svaly i mysl teď potřebují relaxovat. Jestliže se směrem k sedmé hodině cítíte více podráždění, i to je normální. U mnohých nastupují také bolesti hlavy a hlad. Zvolte ale raději něco lehčího, a čím dříve, tím lépe.

Proč? Protože čím později se najíte, tím hůře tělo přijatou potravu zpracuje (například tenké střevo půjde za chvíli úplně spát!), a tím více se z ní uloží také do tukových zásob. Mimo jiné, i vaše váha je právě směrem k 19. až 20. hodině nejvyšší z celého dne.

20.00–21.00 hodina

Díky činnosti tzv. osrdečníku jsme nejvíce přístupní příjemné zábavě – být s rodinou, číst si s dětmi, jít do divadla. Vnímání se zaměřuje na prožitek. Chcete-li si dát skleničku, užijte si ji – játra to ponesou s podivuhodným klidem. A máte-li před sebou nějaké učení, nezaškodí ho vytáhnout na světlo, dokud je krevní tlak ještě docela na výši.

22.00–23.00 hodina

Teď už byste neměli mít na práci nic jiného než přípravu k spánku. Vypněte počítač, odložte náročnou literaturu a dejte si sprchu. Prohřeje tělo, které pomalu ztrácí teplotu (protože klesá krevní tlak), a pokud užíváte nějaké bylinky nebo doplňky stravy, naordinujte si je. Tělo je nejlépe využije. *

Věděli jste že…

…východní učení má speciální cvičení na harmonizaci orgánové sestavy, kdy neposilujete svaly, ale uvolňujete energické dráhy?

Pravidelným cvičením předcházíte únavě i nemocem. Své o tom vědí buddhističtí mniši a jogíni, kteří k prvnímu cvičení vstávají ve čtyři hodiny! To, co vypadá, že vás „zabije“, má opodstatnění právě z hlediska orgánových hodin. Ve čtyři hodiny jsou totiž na maximu plíce, pomocí plic do těla proudí životodárná energie čchi a rozlévá se do celého těla. I proto toto první ranní cvičení nebývá silové, ale spíše meditační.


Článek vyšel v časopise Dieta 01/2016.

8.3.2016 7:30 | Jana Potužníková

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.