FITweb

Reklama

ZPĚT

Reese Witherspoon: chytrá blondýnka

V komedii Pravá blondýnka cupitala v růžovém kostýmku s nevkusnou kabelkou a psíkem v ruce a přihlouple se culila do kamery. Ve skutečnosti je to inteligentní holka do nepohody, která každý den ráno uběhne pět kilometrů. A potkáte ji spíš v knihkupectví než v módním butiku.

„Mám celulitidu i strie. Luxusní spodní prádlo mi nahání strach. Celý Hollywood je jen závodem, na jehož konci není žádná cílová páska. Nikdy tuhle soutěž krásy nemůžete vyhrát. Proto chci být prostě tou nejlepší verzí sebe samé.“ Takovou filozofi í se řídí jedna z nejinteligentnějších žen Hollywoodu, která nemá zapotřebí předstírat, že je dokonalá. Namísto bláznivých diet vyznává rozumnou stravu a splínů se zbavuje v teplákové soupravě a běžeckých botách.

CÍLEVĚDOMÁ DÍVENKA

Ke zdravému životnímu stylu měla blízko od dětství. Oba její rodiče pracovali ve zdravotnictví – matka jako sestra na dětském oddělení v nemocnici a otec coby vojenský chirurg. Reese také odjakživa milovala sport: sedm let dělala gymnastiku a nechyběla ani v místním oddílu roztleskávaček. Další její vášní bylo divadlo, ke kterému cílevědomě směřovala už od první třídy. Od sedmi pózovala pro časopisy jako dětská modelka a zároveň chodila do hereckého kroužku, který jí ovšem brzy přestal stačit. V devíti proto začala svou hereckou techniku vybrušovat v kurzu mezi dospělými. A pokračovala v tom také během studia na střední dívčí škole. „Studovat se samými dívkami má své výhody. Můžete přijít do školy s natáčkami nebo pleťovou maskou a nikomu to nevadí,“ vzpomíná na dobu strávenou ve škamnech a skromně opomíjí fakt, že už tehdy se začala objevovat na stříbrném plátně po boku slavných herců, například Dannyho DeVita.

NEČEKANÉ MATEŘSTVÍ

Se svým manželem Ryanem Phillipem se seznámila při natáčení filmu s příznačným názvem – Velmi nebezpečné známosti. Záhy, ve třiadvaceti letech, neplánovaně otěhotněla, a tím zahájila trend mladých matek v Hollywoodu. Nenechala se odradit strachem, že se těhotenství podepíše na její postavě, ani obavami o svou kariéru, a nečekanou situaci pojala jako životní výzvu. Mateřství se jí zalíbilo natolik, že své dceři Avě po třech letech pořídila bratříčka Deacona. Netají se tím, že je v jejich výchově konzervativní a jasně jim stanovuje určité mantinely.

SKROMNOST NADE VŠE

Reese pochází ze skromných poměrů. „Vyrůstala jsem v Tennessee, a tam jsme prakticky neznali žádné značkové obchody. Šaty na maturitní ples jsem si musela vybrat z katalogu,“ vzpomíná. A asi i proto se jen těžko ztotožňuje s rolí sexy idolu: „Všichni by mě rádi viděli jako ženu, s níž se může identifi kovat většina Američanek – jako líbivou dívku z komedie. A to je pro mě těžké. Necítím se jako typ, který zaujme každého. Nikdy jsem taková nebyla, a to se těžko změní.“ Naštěstí nespadla do škatulky „hezká a prostoduchá blondýna“. S přehledem zvládla role v mnoha snímcích různých žánrů: komediemi počínaje a horory konče. Filmové kritiky asi nejvíce zaujala před třemi lety v životopisném dramatu Walk the Line, za nějž získala Zlatý glóbus i sošku Oscara.

INTELIGENTNÍ BARBIE?

Před osmi lety zazářila v komedii Pravá blondýnka. Zahrála si v ní lehce přihlouplou, světlovlasou krasavici, jež se překvapivě dostane na práva a vytře zrak všem svým ambiciózním spolužákům. Komedie zaznamenala úspěch, který nikdo nečekal – vydělala 100 milionů dolarů a vyzvedla Reese do nejvyšších pater, mezi skutečnou hollywoodskou smetánku. A film se po dvou letech dočkal pokračování: Pravá blondýnka 2. „Ve druhém dílu jsem vystřídala padesát různých outfi tů. Propadla jsem holčičí marnivosti a báječně si to užila,“ rozplývá se Reese, jež mýtus o hloupých blondýnách boří i v soukromí. Vystudovala literaturu, jejím nejoblíbenějším obchodem je knihkupectví a netají se feministickými názory, které dokáže velmi sofi stikovaně obhájit. A co se týče její přírodní barvy vlasů? „Byla jsem tolikrát obarvená, že už si na ni ani nevzpomínám,“ směje se herečka.

HUBNUTÍ STRESEM

Po rozpadu sedmiletého vztahu s Ryanem Phillippem podlehla depresi a prvních pár týdnů skoro nejedla. Díky tomu shodila pět kilo a musela si celou garderobu pořídit v menší konfekční velikosti. Pak se ale odrazila ode dna a začala se stresu zbavovat cvičením. Relaxaci pro ni znamená i dnes hlavně oblíbená jóga a po ní klidně ještě jogging – běhání je totiž její celoživotní zbraní proti negativním emocím. „Mám ráda jógu, běhám a lezu po horách. Vyhovují mi aktivity na čerstvém vzduchu, takže je pro mě Kalifornie ideální. Je tady totiž pořád teplo.“ Zároveň provozuje i několik dalších sportů, aby rovnoměrně procvičila všechny svalové partie. Zdvihá závaží v posilovně a občas si jde zaplavat.

MIX JÓGY A HIP HOPU

„Možná si myslíte, že jóga je jen pro hippie a pojídače müsli, tak to ale není,“ horuje Reese. Poslední dobou propadla zbrusu novému cvičení, které vynalezl její osobní trenér Matthew Reyes. Jmenuje se YogaHop a je to osobitá směs východního a západního přístupu k józe. Ásany se neprovádějí za zvuků relaxační hudby, jak tomu bývá ve většině fitcenter. V tělocvičně zní rytmická moderní hudba – například reggae či hip hop, která dodává cvičení na dynamičnosti. Herečka absolvuje minimálně dvě až tři devadesátiminutové lekce týdně. „Reese je velmi učenlivá a stala se inspirací pro mnoho dalších lidí, aby vyzkoušeli můj nový styl jógy, který každý zvládne praktikovat i sám doma a nemusí chodit do tělocvičny,“ pěje na ni ódy její trenér.

KOUZLA ZA SPORÁKEM

„Dříve jsem byla strašná kuchařka. Na první schůzce jsem udělala Ryanovi těstoviny z prášku,“ vypráví Reese o svých kulinárních začátcích. „Dnes mám svou vlastní variantu, makarony se sýrem, a moje děti ji milují.“ Reese se časem v kuchyni „vypracovala“ a dnes vaří každý den teplé večeře – nejčastěji rybu se zeleninou nebo kuřecí maso s bramborami či rýží. „Rituály kolem vaření mě baví, je to kreativní práce.“ Když přijdou na večeři přátelé, dělá svou rybí specialitu. „Nejdřív rybu smažím – pět minut na každé straně, a pak ji pět minut peču v troubě. Je to skvělé.“ Jednostranným dietám, které slibují rychlý úbytek váhy, se vyhýbá. Stravuje se podle zdravé středomořské diety, která sází na spoustu ovoce, zeleniny, ryb a zdravých tuků, zejména v podobě olivového oleje. Snaží se každý den spořádat minimálně pět menších porcí a snad i proto, že má za sebou dokonce vegetariánské období, červené maso v jejím jídelníčku nenajdete.

HORKÉ NOVINKY

Nedávno do našich kin doputovala komedie Čtvery Vánoce s Reese Witherspoon v jedné z hlavních rolí. Jde v ní o téma, které se jí týká i v osobní rovině – o vztahy rozvedených párů. Sama herečka se už z krachu svého manželství zotavila a momentálně randí s o šest let mladším hercem Jakem Gyllenhaalem, s nímž se seznámila při natáčení filmu Odvlečen. Zamilovaný páreček se sice po měsíci rozešel, ale patrně jen kvůli hereččině rozvodovému soudu, před nějž chtěla předstoupit jako nezadaná matka, která se věnuje svým potomkům. Dnes jsou s Jakem zase spolu, s dětmi cestují po evropských metropolích. A Reese ho už získala i pro své sportovní koníčky, nedávno je totiž paparazzi přistihli, jak jdou ruku v ruce na hodinu jógy. Krásná i chytrá. Typy, jako je Reese, obvykle mezi feministkami nenajdete. Ona se k nim hrdě hlásí. Když ji opustil manžel Ryan Phillippe, Reese povážlivě zhubla. Nemohla jíst, spát a tělo tím trpělo. Ze stresu i problémů s jídlem ji nakonec dostala oblíbená jóga a běhání.


Jídelníček podle Reese:

1 SNÍDANĚ: MUFFIN S VYSOKÝM OBSAHEM VLÁKNINY

2 SVAČINA: PŮLKA BANÁNU

3 OBĚD: KUŘECÍ SALÁT

4 VEČEŘE: LOSOS A ZELENINA NA PÁŘE

30.3.2009 16:14 | ILONA LAUŽANSKÁ,

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda

Pro komentování článku je nutné být zaregistrován a přihlášen.

 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.