FITweb

Reklama

ZPĚT

Jessica Alba: Žena s tělem bohyně

Pochází z rodiny, kde bylo dvacet kilo navíc naprostou samozřejmostí. Přesto se stala sexsymbolem, který svými štíhlými křivkami uvádí do transu miliony mužů na celém světě. Jak se jí podařilo zbavit se sklonů k tloustnutí?

Na její dokonalé postavě nenajdete jediný přebytečný gram tuku. Pyšná maminka jedenapůlleté dcery Honor Marie patří stále k nejpůvabnějším a nejštíhlejším hollywoodským kráskám. Kdo by do ní dnes řekl, že kdysi trpěla psychickými problémy, nedostatkem sebevědomí a anorexií?

TVRDOHLAVÁ HOLČIČKA

„Snad všichni členové mojí rodiny měli nadváhu, a tak jsem si začala sama vařit už ve dvanácti letech,“ vypráví cílevědomá Jessica, která měla už od svých pěti let jasno o tom, že chce být jednou herečkou. Z jejích slov je patrné, že geny štíhlosti rozhodně nedostala do vínku od přírody. Ba dokonce i ke zdravému jídelníčku se musela propracovat sama. A chtělo to pořádně tvrdou vůli chroupat krájenou mrkev, zatímco se zbytek rodiny přecpával hamburgery. Jessica začala už v pubertě chodit na kurzy herectví a tvrdě na sobě pracovala. Nebylo to lehké, protože vyrůstala ve velmi skromných poměrech. „Byla jsem na spodním konci společenského žebříčku, ale zato jsem měla něco v hlavě. Nevěřila jsem všemu, co mi ostatní říkali, a o všem jsem pochybovala.“ Nosila šaty z výprodeje, vystřihovala si slevové kupony a snila o červeném koberci. A výsledky na sebe nedaly dlouho čekat. Už ve třinácti získala malou roličku v komedii Všechno je dovoleno. Malý „štěk“ se díky jejímu nepřehlédnutelnému charisma brzy rozrostl na větší roli.

TEMNÁ PUBERTA A PROBLÉMY S ANOREXIÍ

I přes první úspěchy na stříbrném plátně nebylo pro Jessiku dospívání procházkou růžovým sadem. „Moje puberta byla těžká. Jsem ráda, že tohle období už skončilo,“ přiznává herečka, která se kvůli svému pestrému původu (její maminka měla předky z Kanady, zatímco otec z Mexika) cítila vykořeněná. Trpěla dokonce psychickými problémy a panickými záchvaty. Na vyrovnanosti jí nepřidaly také vleklé zdravotní trable s astmatem. A útočiště nenašla ani v katolické víře, která jí komplikovala vztah k vlastnímu fyzičnu. „Kvůli svému okolí jsem se styděla za své tělo, které představuje pro muže pokušení,“ svěřila se jednou, „jakmile se mé tělo změnilo z dívčího na ženské a já získala svůdné křivky, vyděsilo mě to.

Nebyla jsem na to připravená.“ Možná i proto si ke své postavě vytvořila úzkostlivý vztah, který vyvrcholil kolem jejích dvaceti let anorexií. „Spousta dívek s tím má potíže a já byla jednou z nich.“ Během natáčení seriálu Temný anděl cvičila neuvěřitelné tři hodiny denně, a navíc málo jedla. Díky tomu její váha klesla na pouhých padesát kilogramů. K problémům s příjmem potravy se přidružil zánět ledvin a nadějná herečka se ocitla ve vážném stavu. Díky tomu ale pochopila, že musí žít zdravěji a vyrovnaněji a s hubnutím to nepřehánět. Od té doby je přímo ukázkovým příkladem zdravého životního stylu.

PŘÍSNÝ CVIČEBNÍ PLÁN

Ke cvičení přistupuje přímo vědecky. „Začínám na běžeckém pásu, kde strávím 10 až 15 minut, abych se dopracovala na 180 úderů srdce za minutu,“ prozrazuje s přesností, kterou by jí mohl závidět lecjaký sportovec. „Pak udělám 50 výpadů a dřepů a zopakuju si běžeckou desetiminutovku. Následně pracuju na ramenou, bicepsech a tricepsech. Tohle zopakuju čtyřikrát.“ Podobnou dávku cvičení, která trvá 45 minut až hodinku, si dopřeje každý den v týdnu. Jessiku totiž cvičení úžasně nabíjí. „Když se pohybuju, srším energií, a taky mám ze sebe dobrý pocit.“ Ten si užívá mimo jiné i při hraní golfu, který je jejím velkým koníčkem. V létě ráda plave v mořských vlnách anebo se opaluje při beachvolejbalu na pláži. Pár kalorií vydá i při jízdě na motorce, má totiž slabost pro harleye. Lásku ke snowboardu zase odkoukala od svého bratrance Salbyho, který je vyhlášeným přeborníkem v této disciplíně.

HUBNUTÍ PŘED KAMEROU

„Filmy, které dělám, jsou většinou fyzicky dost náročné. A to je vlastně dobrý způsob, jak se starat o své zdraví. Když jsem na place 14 hodin, snažím se pak zbavit všeho toho stresu jinak než nad talířem s tučným jídlem nebo sklenkou vína,“ prohlašuje. Když dostala před pár lety roli amatérské tanečnice v romantickém filmu Honey, nadšeně se vrhla do trénování tance a tae-ba. Brala to jako příležitost, jak se zdokonalit v nových sportech a rozšířit svoje pohybové schopnosti. Díky roli v komiksovém přepisu Sin City si zase tato kráska s latinskoamerickým šmrncem na chvíli vyzkoušela, jaké to je být blondýnou. „Když jsem se před třemi roky odbarvila, muži mi věnovali tolik pozornosti jako nikdy předtím. Všichni boháči a postarší chlapi se mohli přetrhnout, aby mi mohli koupit drink.“

TĚLO OBESTŘENÉ TAJEMSTVÍM

„Muži mají možnost všude vidět odhalená ňadra, tak proč neexistuje časopis se svlečenými chlapy? Koupila bych si ho. Já sama jsem se rozhodla, že se ve filmech svlékat nebudu, ale to neznamená, že se ráda nepodívám na nahé lidské tělo,“ vysvětluje svůj komplikovaný vztah k nahotě. Její nábožensky orientovaná výchova přece jen vykonala své. Když ji bez jejího svolení dali na obálku Playboye, ostře proti tomu protestovala. Zdálo se jí, že tak vyvolali mylný dojem, že čtenáři uvnitř najdou její akty. Vydavatel časopisu se jí omluvil a jako satisfakci věnoval jejím jménem tučnou částku na charitu. „Nepotřebuju být neustále vidět a objevovat se v tisku. To, že nejsem v časopisech, neznamená, že netočím filmy. Jen jsem prostě sama sebou.“ I bez podbízivého obnažování pravidelně okupuje žebříčky nejpřitažlivějších celebrit světa. Možná že jí právě její cudnost ještě dodává na sex-appealu.

V BIKINÁCH PÁR MĚSÍCŮ PO PORODU

Se svým nynějším manželem Cashem Warrenem se seznámila během natáčení Fantastické čtyřky. Pár se jednou rozešel, ale nakonec je to k sobě přitahovalo natolik, že se rozhodli stvrdit svoji lásku před oltářem. Rok poté přišla na svět jejich dcera. Jessica během těhotenství popustila uzdu veškerým zapovězeným chutím, což se viditelně projevilo na její postavě. „Nikdy jsem si nepřipadala míň přitažlivá. I když bych svůj stav nevyměnila za nic na světě, strašně jsem se těšila na to, až se té váhy navíc zbavím,“ řekla s odzbrojující upřímností. Jakmile přišla její dcera Honor Marie na svět, okamžitě z ní byla zase ta stará cílevědomá Jessica, která má přehled o každém kilojoulu. Začala postupovat podle dvanáctitýdenního plánu svého trenéra. Denně přijala ze své nízkotučné a nízkosacharidové stravy pouze 1700 kalorií, přičemž 600 spálila cvičením, takže se jí podařilo shodit 17 kg. Do svého jídelníčku zařadila vydatnou snídani se sacharidy v podobě cereálií, aby měla dost energie na pohyb. Pouhé tři měsíce po porodu se sebevědomě producírovala pod palbou fotoaparátů v bikinách, což je vskutku heroický výkon.

PROMYŠLENÝ JÍDELNÍČEK

Její snídaně je složená především z bílkovin. Na talíř si naloží omeletu z bílků a sýr cottage, což je kombinace, která jí zajistí dostatek energie na celé dopoledne. K tomu ještě přidá pořádnou dávku ovoce, aby jí nechyběly vitaminy a antioxidanty. V poledne si pochutná na zeleninovém salátu, ovšem bez kalorických zálivek. K svačině sezobne pár mandlí nebo trochu kukuřičného popcornu. Většinou povečeří libové maso, ať už kuřecí steak, nebo svíčkovou, doplněné dušenou zeleninou. Jak je z tohoto výčtu patrné, vyhýbá se sacharidům. Když zatouží po něčem sladkém, dá si nízkotučný jogurt. Ráda a dobře vaří, nechává se inspirovat mexickou kuchyní, kterou ovládala její babička. Mezi její mistrovské kousky patří enchiladas a domácí tortilly.

10.12.2009 17:11 | Ilona Lužanská

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda

Pro komentování článku je nutné být zaregistrován a přihlášen.

 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.