FITweb

ZPĚT

Dieta s jablečným octem

Není to tak dávno, kdy svět obletěla další z dietních senzací, a to, že nejlépe se hubne s jablečným octem. Jaké účinky na naše tělo má ve skutečnosti tato průzračná tekutina vonící po jablkách?

Než jsme tento materiál o dietě a jablečném octu připravili, snědli jsme v rámci inspirace spoustu jablek a přečetli mnoho stránek z knih bylinkářek. Přesto, věřte nebo ne, cesta za informacemi o původu jablečného octa, jeho vzniku, užívání i účincích může být i pro vás hodně zajímavá.

Hippokratův „vynález“

Jablečný ocet využíval již ve 4. století před naším letopočtem zřejmě už první mezi lékaři, sám velký Hippokrates. Prý tehdy zjistil, že jablečný ocet dokonale dezinfikuje, čistí organismus, a kdyby žil o několik století později, přiřkl by mu jistě i účinky přírodního antibiotika.

A tento mýty opředený lékař nebyl jediný, kdo s jablečným octem pracoval. Objevil se v domácích lékárničkách starých Egypťanů, Babyloňanů, znali jej v Řecku i Římě, a pokud historie nelže, vezl si jej s sebou na své plavby také Kryštof Kolumbus.

Přírodní vs. upravený

Pokud se bavíme o dávném užívání tohoto ovocného octa, šlo o tekutinu nefermentovanou, nepasterizovanou, tj. přímo nabitou prospěšnými látkami. Některé výzkumy uvádějí, že jich i dnes v takové čisté formě nabídne vašemu tělu přes 90, z toho asi čtvrtinu tvoří minerály, stopové prvky a vitaminy.

Jen namátkou se v neupravovaném jablečném octě setkáte s pektinem, draslíkem, fosforem, fluorem, křemíkem či přírodními enzymy.
Už jen z tohoto výčtu je patrné, že tělu prospívat prostě musí. Bohužel, procesem chemické úpravy, při kterém se ocet zbavuje zákalu (jenž je paradoxně na octě ten nejužitečnější), se počet tělu prospěšných látek o něco „smrskne“.

Kudy teče, tudy léčí?

Vezmeme-li v úvahu chemicky neupravovaný ocet, dokáže například povzbudit fungování buněk v organismu, práci ledvin i imunitního systému. Pití octové vody pomáhá podle všeho při revmatismu a kloubních potížích, draslík a přítomné kyseliny se podílejí na očistě organismu, minerály a vitaminy prospějí vaší pokožce a zdraví vlasů a na jablečný ocet se můžete - jak to tak vypadá - obrátit i v případě žaludečních potíží, kdy ho stačí smíchat s vodou (2 lžičky/sklenice) nebo při bolestech v krku (opět pijte ve výše uvedeném poměru).

A opomenout bychom neměli ani jeho dezinfekční účinky, jež vás zachrání třeba i po bodnutí hmyzem (tehdy ovšem ránu dezinfikujte čistým octem).

Jablečné hubnutí

A je čas podívat se „na zoubek“ účinkům, které má jablečný ocet na hubnutí. Už jsme zjistili, že má blahodárný vliv na spoustu biologických pochodů v lidském těle, trávení nevyjímaje. Zřejmě i proto se stal vítaným ochucovadlem nejen v případě přípravy salátů! Jak se můžete dočíst téměř všude, jablečný ocet podporuje proces látkové přeměny a upravuje narušenou střevní mikroflóru.

Podílí se na snižování hladiny cholesterolu v krvi, takže navíc reguluje krevní tlak, nepříjemný to důsledek metabolického syndromu získaného v rámci obezity. A s tím souvisí i jeho prospěšnost pro cévní systém.

Protože obsahuje vlákninu pektin (i když v malém množství), jež má schopnost po pozření jaksi „nabobtnat“, dá se mu připsat k dobru také bod za navozování pocitu sytosti a potlačování pocitu hladu. Protože, jak jsme již zmínili, kladně ovlivňuje činnost ledvin, pomůže vám také s odvodňováním organismu… A v tom případě vlastně dokáže teoreticky pracovat i proti celulitidě. Zkrátka, plus, která mluví v jeho prospěch při procesu hubnutí, se najde nakonec docela dost.

Rozumné řešení

Přesto bychom měli myslet rozumně a místo hrstí uměle vyrobených tobolek jablečného octa využít raději jeho tekutou variantu. Navíc, pokud chcete hubnout, by rozhodně nebylo dobré spoléhat na to, že jablečným octem zachráníte všechno.

Tedy že se klidně naládujete hovězím gulášem s knedlíky, zapijete to jablečným octem či jeho vodou zředěnou variantou a kila půjdou sama dolů.
I v tomto případě platí: bez změny jídelníčku a zařazení pohybu to nepůjde. Na závěr jen můžeme dodat, že zařazení jablečného octa do našeho jídelníčku může být rozhodně vítaným zpestřením, který naši stravu doplní o tělu prospěšné látky.


Co si o hubnutí s jablečným octem myslí PhDr. Iva Málková, zakladatelka společnosti Stop obezitě (www.stob.cz)?

„Lidé stále touží po nějaké magické hůlce, která by za ně zhubla. Bohužel, takový prostředek zatím nikdo nevynalezl. Žádná studie neprokázala, že by jablečný ocet nějakým způsobem snížil energetický příjem nebo zvýšil výdej. Maximálně podávaný po lžičkách může upravit trávení a zvýšit chuť k jídlu.

Možná nemusíme říkat bohužel, ale bohudík, protože vlastní aktivní přístup k problému hubnutí může být zábavnou hrou, kdy si člověk,pročistí organismus i hlavu při jídelníčku bez nadměrného množství živočišných tuků (např. uzenin) a nevhodných sacharidů (sladkosti).,Vykartáčuje si střeva‘ potravinami bohatými na vlákninu (zeleninou) a dobrý pocit ze sebe sama získá nejen optimálně sestaveným jídelníčkem, na kterém si pochutná, ale i vhodně zvolenou pohybovou aktivitou. To za vás žádný ocet neudělá.“


…v bylinkářských knihách existuje recept na hubnoucí koktejl z jablečného octa? Smíchejte 200 ml ibiškového čaje, šťávu z půl pomeranče, 2-3 lžíce jablečného octa a půl lžičky medu. Pijte se zdravým rozumem.

Vlastní výroba

Zapomeňte na všechny chemicky upravené nebo filtrované jablečné octy. Připravte si vlastní, čistě přírodní jablečný ocet. A také proč ho kupovat, když to zvládnete sami? Umyjte kilo jablek, nastrouhejte je i se slupkou a jádřincem, vložte do velké skleněné nádoby a zalijte vodou tak, aby sahala zhruba pět centimetrů nad jablka.

Přiklopte víkem a nechte týden stát na teplém místě. Dřevěnou vařečkou dvakrát denně promíchejte. Po týdnu sceďte, uzavřete nádobu a znovu uložte na teplé místo, tentokrát na tři týdny. Po uplynutí doby přeceďte přes plátýnko, nalijte do láhví a uchovávejte v lednici, kde vám vydrží i rok.

15.3.2010 12:57 | aktualizováno 15.3.2010 13:05 | Jana Potužníková

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 1. Violet

  Violet Já ho piju ráno když potřebuji nakopnout do práce :) a jak se tady píše, nejlepší je tekutý neprůhledný, ty hodně pročištěný nemají takový účinek.. dá se najít kdekoliv se prodává zdravá vyživa..

  Pondělí 13:14

 2. Šárka111

  Šárka111 nedělal mi dobře, překyselil se mi žaludek a musela jsem ho přestat používat :-(

  Pondělí 13:17

 3. Lucye

  Lucye Někdo říká, že pomáhá i na celulitidu a někdo tvrdí opak - co si myslíte vy?

  Pondělí 13:21

 4. Lenčula

  Lenčula jablečný ocet mi taky nedělal dobře na žaludek, hlavně teda hned po ránu ho do sebe nacpat :-$ na celulitidu? hodně pít, cvičit a teď mi hodně pomohly spalovače.

  Pondělí 13:27

 5. georginka

  georginka já mám alergii na jablka, takže taktéž nemohu, bylo mě po tom špatně :-$

  Pondělí 13:30

 6. Akjaj

  Akjaj Já ho koupila jednou a proletěl záchodem :-D chutnalo to jak shnilá jabka :-D to si raději zacvičím a nebudu se na nic spoléhat :-)

  Pondělí 13:46

 7. Lucye

  Lucye Lenčula: Za jak dlouho sis všimla, že celulitida mizí? Já piju carnitin před cvičením, tak jsem zvědavá :-\ Co se vody týče, vypiju přes den 4litry v pohodě :-)

  Pondělí 13:53

 8. Lenčula

  Lenčula Lucye: s akrnitinem mám zkušenost z dřívějška. Přišel mi super. Cvičila jsem a fakt se mi to zlepšilo. Ale asi tak úpo 3 měsících. No do plavek to šlo. Teď 14 dní papkám Thermo-X a už cítím výsledky. Kůže je hladší, měkčí a po zmáčknutí jsou ty ďolíky menší. No blbě se to popisuje. Prostě ,přijde mi že je to lepší než jen s karnitinem. A samo že hodně piju, cvičím, hubnu. Jen tak pro pořádek. ;-)

  Pondělí 14:10

 9. Lucye

  Lucye Lenčula: No já doufám, že do sezóny plavek to bude taky lepší a půjde to poznat :-) Na ten Thermo-X se podívám na net, protože to vůbec neznám, ale jsem ráda, že výsledky jdou poznat ;-) Ta celulitida je strašná, fuj, pryč s ní 8-)

  Pondělí 14:15

 10. Lenčula

  Lenčula Správně! pryč s kilama a celulitidou!!! ;-)

  Pondělí 14:19

 11. Lucye

  Lucye ;-) 8-)

  Pondělí 14:24

 12. rezka12

  rezka12 I já jsem měla s jabl.octem žaludeční problémy

  Pondělí 16:35

 13. rezka12

  rezka12 Včera jsem objevila prima aktivitu na zhubnutí. Zumbu. Příští úterý začínám. Už se těším. :-)

  Pondělí 16:36

 14. evcavoj

  evcavoj ahojky,budeš cvičit sama nabo jdeš na hodinu do tělocvičny a pokud sama,tak kde jsi na ni kápla O:-) O:-) O:-)

  Pondělí 17:57

 15. evcavoj

  evcavoj už dříve jsem si ho taky brala a beru ho střídavě hlavně přes zimu,do 1,5dcl vody(ne minerálky) dej 2 káv.lž jablečného octa a 1 káv.lž.medu,je to dobré i na imun.systém.Holý jabl.ocet je opravdu akorát na překyselení žaludku ;-) 8-)

  Pondělí 19:18

 16. rezka12

  rezka12 jdu na hodinu do tělocvičny tady v HK. Jsem nemocná a úplně náhodou jsem na Zumbu narazila při shánění nějakých abnormálních cvičení nebo tancování na netu.Z ukázek videí je to super.

  Pondělí 19:20

 17. Adéla.

  Adéla. je výborný, ale musí být kvalitní.Jako ostatně vše:-)Hodí se na saláty nebo na rakouský bramborový salát.

  Pondělí 19:51

 18. kesha

  kesha uuuuf to nie...nikdy som ho nechutnala ani po nom netuszim radsej si kazde rano vytlacim jeden citron do pohara vody a to ma dokonale nakopne:)

  Pondělí 20:17

 19. Klaire22

  Klaire22 Zumbu všem vřele doporučuji - chodím už skoro měsíc a je to vážně skvělé.....sice makačka, ale odcházím pokaždé s úsměvem na tváři - ten tanec vás fakt nadopuje hormony štěstí - je to paráda!!!! kdo nezkusil, ať jde směle do toho!!!!! :-[

  Čtvrtek 10:36

 20. LuciiPe

  LuciiPe a můžu se zeptat , kam chodíš na zumbu ? :-)

  Pondělí 18:32

 21. Miny

  Miny Nevím jak může někomu překyselit žaludek, piju ho každé ráno a hlavně když mě po nějakém jídle pálí žáha a mám tedy žaludek překyselený. Funguje výborně. Na celulitidu opravdu asi moc neplatí. Ale klouby po něm bolí míň - čistí.

  Úterý 14:14

 22. bloncka074

  bloncka074 mužu se zeptat Thermo -X jsem o tom nic neslyšela jsou to tablety nebo jako koktejl.rada bych zhubla do plavek nějak jsem se rozrostla po prckovi a ten jablečný ocet nejde pít pořád to už jsem zkoušela :-) .

  Středa 12:12

 23. Lenulka1984

  Lenulka1984 Myslíte že tablety jabl. ocet jsou stejné jako samotný jablečný ocet?

  Pondělí 21:23

 24. originalprincess

  originalprincess tablety s jablečným octem konk. značky MEDPHARMA snižují chuť k jídlo a navíc jejich konzumace není tak odporná jako pití samotného tekutého octa. :D ;-)

  Čtvrtek 18:25

 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.