FITweb

Reklama

ZPĚT

Zdravý životní styl

Představa zdravého životního stylu, ve kterém figurují jen různé zákazy typu nekouřit, nesolit, nejíst po šesté večer apod., je již naštěstí téměř překonaná, a stále více lidí si naopak vychutnává výhody, které s sebou zdravý životní styl přináší.

Vy zásady zdravého životního stylu určitě už dobře znáte, ale proč jednou začas neoprášit staré dobré vědomosti? Právě proto jsme se na závěr roku 2009 rozhodli udělat v rámci této rubriky malou odlehčenou rekapitulaci, díky které si ověříte, zda opravdu naplňujete zdravý životní styl od „A do Z“.

Jídelníček

Co se týče jídelníčku, určitě neplatí „řek ni mi, co jíš, a já ti povím, kdo jsi“ – to by se z nás při dodržovaní zdravého anebo odlehčeného jídelníčku lehce stal přinejlepším talíř plný zeleniny nebo třeba tuňák ve vlastní šťávě.
Zato platí: čti Dietu a vždy se v pravý čas dozvíš všechno potřebné ze světa zdravých a chutných jídel i často opomíjeného pitného režimu. Že vy na dostatek tekutin myslíte? Tak ruku na srdce, napili jste se už dneska čisté vody, která je jeho základní součástí?

Pohyb

„Nic neničí lidsk é tělo tak jak o trvalá nečinnost,“ řekl již starověký řecký filozof Aristoteles. Což je pravda, protože pohyb má opravdu zázračné schopnosti a ti, kteří pravidelně cvičí, dobře vědí, jak se výborně cítí a jaké zadostiučinění, zdraví či euforii jim přináší. Ale existují ještě dvě věci, které s pohybem souvisejí. Schválně, jestli vás napadnou… Jsou to vzduch a sluníčko.
Protože se zdá, že v zimním období se nám vyhýbají, měli bychom se sami snažit je vyhledávat. Navíc kyslík a „sluneční“ vitamin D patří i k dietním pomocníkům (kyslík je základní předpokladem pro to, abychom mohli pálit tuky a přeměňovat je na energii, a nedostatek vitaminu D způsobuje únavu, depresivní nálady, které dietě také nesvědčí).

Relax

Tak é potřeba odpočinku jako součásti zdravého životního stylu se nám potvrzuje citátem: „Odpočinek obnovuje životní sílu a veselá nálada prázdnin rozežene každý smutek,“ řekl Lucius Seneca. A měl pravdu. Pokud bychom se totiž jenom hnali za dokonale vyváženým jídelníčkem, perfektně sestrojeným cvičebním plánem, a mezitím se snažili pracovat a nedejbože vést i soukromý život, asi bychom to daleko nedotáhli. Proto vypněte a odpočívejte. A hlavně žádný stres, nejste perpetuum mobile!

Odolná psychika

Pokud už jste výše uvedené zvládli a máte ze sebe dobrý pocit, potom je všechno, jak má být, a vy se můžete chlubit nejen dobrým fyzickým stavem a kondicí, ale i skvělým stavem duševním. Jak vidíte, ve zdravém životním stylu všechno se vším souvisí a je jen na vás, do jaké míry se v něm zorientujete, a v hlavně, jak poctivě ho vlastně budete žít.


Věděli jste, že…
…když do českého internetového vyhledávače zadáte heslo „zdravý životní styl“, ukáže se neuvěřitelných 1 288 971 odkazů? Nevyčerpatelné téma!

29.12.2009 13:49 | aktualizováno 5.1.2010 13:52 | ALEXANDRA PAULOVIČOVÁ,

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda

Pro komentování článku je nutné být zaregistrován a přihlášen.

 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.