FITweb

Reklama

ZPĚT

Klouby se s nadváhou neskloubí

Problémy s nimi mají i lidé štíhlí a jinak vcelku zdraví. Nadváha a kila navíc jim však rozhodně neprospívají a problémy s nimi naopak zhoršují. Přitom už úbytek několika kilogramů může výrazně pomoci.

ptali jsme se MUDr. Jiřího Musila a MUDr. Renaty Zelenákové www.artrocentrum.cz

Jaké jsou nejčastější kloubní problémy spojené či způsobené nadváhou?

Nadváha a obezita způsobuje dlouhodobé přetěžování nosných kloubů – to jsou klouby kolenní a kyčelní. Dále je příčinou přetížení a následných změn v postavení páteře. Pacient subjektivně vnímá bolesti kolen, kyčlí, bolesti zad nebo břicha, bolesti svalů a únavu. Obtíže se zprvu dostavují jen při fyzické práci nebo při sportu. Později se ale objevují i při každodenních činnostech, v práci nebo dokonce v klidu a v noci a pacientům se tak výrazně mění kvalita života. U těchto lidí pak často diagnostikujeme artrózu.

Vznikají tyto problémy i v případě, že mám „pouze“ pár kilo navíc?

I u pacientů s nadváhou, nikoli obezitou, mohou „kila navíc“ uspíšit vznik artrózy nebo zhoršit její průběh. Záleží na genetické dispozici, kterou nemůžeme ovlivnit a na stupni dlouhodobého zatížení kloubů, které je zvýšené například u sportovců.

Co je přesně artróza, a které další rizikové faktory ji mohou vyvolat?

Artróza je nejčastější kloubní onemocnění, které postihuje v generaci padesátiletých až 80 % obyvatelstva a s přibývajícím věkem stoupá její výskyt až na 90 %. První artrotické změny se však mohou vyskytnout již kolem dvacátého roku života. Hlavním rizikovým faktorem je nadváha a obezita, které vedou k nadměrnému zatěžování některých kloubů, především kolenních. Individuální rizikové faktory artrózy dělíme na dvě skupiny: všeobecné (dědičnost, obezita, diabetes aj.) a lokální (trauma, sport, jednostranná pracovní zátěž aj.).
Artróza má bohužel progresivní charakter, to znamená, že dochází k postupnému zhoršování obtíží.

Jak mohu sama zjistit, že mám problém s klouby?

Na začátku se onemocnění zpravidla projevuje jako nespecifická bolest kloubů zejména při zvýšené námaze, protože se zvyšuje tření kloubních ploch a snižuje se funkce tlumení „nárazů“ chrupavkou. Často se objevuje pohybová „ztuhlost“, kdy se klouby teprve rozehřívají. Při zánětlivé reakci může vzniknout také kloubní otok.

Které klouby nejčastěji postihuje?

S nadváhou bývá často spojena především artróza kolenních kloubů, a ta se projevuje obtížnou chůzí ze schodů, která bývá náročnější než chůze do schodů. Kromě kolenních kloubů bývají postiženy také klouby kyčelní, ramenní, klouby páteře a drobné klouby rukou. V postiženém kloubu pociťuje pacient nejdříve bolest, která se na začátku váže pouze na první pohyby a po rozhýbání zmizí. Artrotická bolest se zvyšuje k večeru, což obvykle souvisí s celodenní námahou. Bolest není nesnesitelná, ale obtěžuje svou vytrvalostí. Při změně počasí, zejména před jeho zhoršením, se bolest zvyšuje.

Mám nadváhu a bolí mě kolena a záda – mám vyhledat lékaře? Praktického, nebo odborníka?

V případě bolestí kloubů nebo zad je důležité přistoupit k diagnostice obtíží komplexně. Je tedy vhodné, aby první kontakt byl s lékařem, který dobře zná všechna onemocnění konkrétního pacienta, jeho laboratorní výsledky a nemoci v minulosti. Je to nejčastěji praktický lékař, který rozhodne o provedení dalších vyšetření, například rentgenologického, ortopedického, neurologického, rehabilitačního, a koordinuje jejich další průběh.

V čem spočívá léčba? Léčí se artróza také operativně, nebo stačí farmakologická léčba?

Léčba artrózy je komplexní a závisí na jejím stupni. Lékaři využívají kromě léků tišících bolest a uvolňujících svalové kontraktury také doplňky stravy k výživě kloubů. Nedílnou součástí by měla být u obézních pacientů redukce hmotnosti a samozřejmě rehabilitace. Cílem všech těchto postupů je, pokud je to vzhledem k nálezu pacienta možné, oddálit operační řešení.

Co je u obézního pacienta s artrózou stěžejní? Dieta, pohyb nebo léky?

Záleží na potížích konkrétního pacienta. Doporučujeme nezvyšovat tělesnou hmotnost, dobře a pravidelně jíst, volit správnou pohybovou aktivitu, která nevede k přetěžování nebo nerovnoměrnému zatěžování pohybového aparátu. Pacienti mohou využít doplňků stravy, které vyživují klouby a chrání je před opotřebením. Pacientům s nadváhou a obezitou radíme, jakým způsobem zdravě zhubnout. Při bolesti volíme vhodná analgetika. V pokročilých případech, kdy byly vyčerpány všechny konzervativní postupy, je bohužel nutné artrotický kloub operovat.

* Potravinové doplňky, hýčkající vaše klouby Zdravou a vyváženou stravou, která obsahuje dostatek kvalitních bílkovin, cukrů, dobrých tuků, vitaminů, minerálů a stopových prvků, ovlivňujeme naše tělo jako celek. Klouby a svaly jsou jeho nedílnou součástí. Doplňky stravy mohou pomoci v oddálení nástupu artrózy. V případě, že se již artróza vyskytuje, tak mohou zpomalit zhoršování obtíží, snížit bolestivost kloubů. Je však důležité, aby doplňky stravy určené pro kloubní výživu měly komplexní složení a obsahovaly sulfáty (glukosamin), kolagen a protizánětlivou složku (boswelie, omega-3). Jako velmi účinná je kombinace glukosaminu právě s omega-3 nenasycenými mastnými kyselinami, protože tato kombinace má zesílený účinek a vede ke snížení ranní ztuhlosti a omezení bolesti kyčelních a kolenních kloubů (například ProfiChondro OMEGA). Typické příznaky artrózy:**

1. omezení kloubní hybnosti

2. bolest

3. deformace postiženého kloubu

9.5.2011 11:53 | Pavla Maříková

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 1. Eva Doubková

  Eva Doubková Tak to můžu potvrdit.Když jsem měla váhu vyšší, neudělala jsem dřep a v sobotu v Petra Clinic jsem zjistila,že váha pod metrák udělala své....Dřep se mi povedl.

  Pondělí 13:16

 2. Marta Petrova

  Marta Petrova Zdravim Evi,i ja se pripojuji nebot i ja mam problemy,To ze clovek ma nadvahu jako ja tak dostavaj ty klouby pekne zabrat.Musim se nad sebou poradne zamyslet a davat ty kila dolu nez nahoru.Ach jo :-\Ale my to zvladnem. :-D :-D :-D

  Pondělí 18:27

 3. Eva Doubková

  Eva Doubková Jasně,že zvládnem,Marti,protože to děláme pro sebe:)

  Pondělí 21:41

 4. sooda

  sooda Marti, vidíš, jaké máš zásluhy???? - kdybys mě v lednu správně nenasměřovala, byla bych dneska nejspíš ještě koule, takhle máš obrovskou zásluhu na tom, že se tělíčko začalo měnit a klouby lépe poslouchají. Však i výsledky ostatních vyšetření začínají být ke koukání :-*

  Pondělí 22:17

 5. Marta Petrova

  Marta Petrova Tak to jsem rada,ze jsem te k necemu mohla motivovat.I u me to neni k dnesnimu datu k zahozeni.Vis ten pocit ze uz to na sobe citis a vsimne si toho i okoli je velka radost a motivace.Takze holky,my uz proste nesmime polevit a musime si to udrzet nebo zas budem chodit nakupovat do obchodu pro hrochy.Brrrrrrrr tak o tem musime premyslet :-\a hodne paaaaaa

  Úterý 08:26

 6. bozska-mrcha

  bozska-mrcha ahojky ,tak jsem tady a jsem na sebe zvědavá , myslím že když se povedlo jednou dám to zase O:-)

  Úterý 23:28

Pro komentování článku je nutné být zaregistrován a přihlášen.

 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.