FITweb

Reklama

ZPĚT

Hříšně dobří dietní záškodníci

Existují ingredience, které by se v jídelníčku dietářů měly objevovat jen v omezené míře. To ovšem neznamená, že si je nemůžete dopřát úplně jiným způsobem… Ve wellness světě vědí, jak našim dietním pravidlům vyjít vstříc.

CUKR

Cukr, zejména ten bílý, se při dietách nedoporučuje, ale cukry jako takové z jídelníčku vyloučit nemůžeme – mají nezanedbatelnou úlohu, protože nám dodávají energii. Cukry, tedy sacharidy, se rozdělují na jednoduché a složité a obě skupiny mají tvořit 60 % přijaté denní energie. Cukr (bílý, třtinový i med) pak může tvořit 10 % z celkového příjmu cukrů. Vyberte si však raději třtinový cukr, který má na rozdíl od bílého cukru výživné složky navíc, bílý cukr tvoří jen „prázdné“ kalorie.

Obsah kalorií:

Bílý cukr (100 g): 1604 kJ/382 kcal

Třtinový cukr (100 g): 1630 kJ/388 kcal

Wellness využití třtinového cukru:

Krystalky třtinového cukru bývají součástí mnoha luxusních procedur, obsahují přírodní alfa hydroxid, který má schopnost odstranit odumřelé kožní buňky, uvolňují zanesené póry a umožňují pokožce dýchat. Třtinový cukr je součástí peelingových směsí a pomocí speciálních masérských technik působí proti celulitidě, vráskám a nejrůznějším nedokonalostem kůže. Peelingy se doporučují i pro celkové okysličení kůže, prokrvení a dosažení hedvábné pokožky. Některé peelingové techniky mají schopnost rozproudit lymfatický systém, díky čemuž se z kůže odplavuje nadbytečná voda, a peeling tak působí jako prevence proti striím a pomerančové kůži.

MED

Elixír mládí, afrodiziakum, lék na všechny neduhy. To jsou nejběžnější přívlastky slaďoučkého medu. Ačkoli je med běžně doporučovaný jako náhradní sladidlo, opět se jedná o tzv. 10% jednoduchý cukr. Na jeho obranu je však nutno dodat, že obsahuje celou skupinu vitaminů B, vitaminy A, C, D, E a K, beta-karoten, minerály, stopové prvky, aminokyseliny a antioxidanty.

Obsah kalorií medu (100 g): 1270 kJ/300 kcal

Wellness využití medu:

Med se využívá jako prostředek pro detoxikační masáže. Je nanášen na pokožku speciálními masérskými tahy, které způsobují odstranění toxinů nahromaděných z potravin a léků. Zároveň dochází k prokrvení pokožky a k celkovému uvolnění organismu. Dalším benefitem medové masáže je nádherně hebká pokožka, doporučuje se i při celkovém vyčerpání, bolestech a dlouhodobé ztrátě energie. Blahodárně působí i v případech stresu, má výrazné uklidňující účinky.

Čokoláda

K dietním hříchům čokoláda samozřejmě patří, ale platí i to, že kvalitní čokoláda má léčivé účinky. Tak třeba když je nám špatně, dáme si ze zvyku hořkou čokoládu, aniž bychom si uvědomili, že si ji vlastně dáváme jako lék. Kvalitní hořká čokoláda v malém množství dodá organismu polyfenoly, které zlepšují funkci mozku, vylepší hladinu serotoninu, sníží krevní tlak a může pomoci i lidem s chronickým únavovým syndromem. Samozřejmě čas od času můžete zahřešit i s mléčnou nebo bílou čokoládou anebo můžete vsadit na její fantastické relaxační a zkrášlující účinky v podobě lázně, masáže či zábalu.

Obsah kalorií:

Mléčná čokoláda (100 g): 2235 kJ/535 kcal

Bílá čokoláda (100 g): 2305kJ/549 kcal

Hořká čokoláda (100 g): 2222 kJ/530 kcal

Wellness využití čokolády:

Ať už si vyberete masáž, zábal nebo lázeň, nikdy neprohloupíte. Procedury s čokoládou působí díky obsahu minerálů a vitaminů nejen na vypínání, omlazení, vyhlazení a celkové vylepšení pokožky, ale i na celkovou psychickou pohodu. Jsou vynikajícím prostředkem proti depresi, stresu a špatné náladě. Působí na tvorbu hormonů radosti (endorfinu a serotoninu), které navozují okamžitý pocit blaženosti a spokojenosti.

Pivo

U nás v Dietě se nestává často, že doporučujeme pivo, i když „malé“ pivo (0,3 l) nikomu neuškodí. Právě naopak. Umírněné pití piva má na lidský organismus blahodárné účinky – rozšiřuje cévy a vede k poklesu krevního tlaku, snižuje hladinu krevního cukru, působí proti stresu a odstraňuje napětí. Pivo neobsahuje cholesterol ani jiné tuky a není ani příliš kalorické, ale na druhé straně má schopnost podpořit trávicí systém a oživit chuť k jídlu. Pivo obsahuje antioxidanty, vitaminy (zvláště řady B) a stopové prvky (draslík, hořčík, zinek aj.).

Obsah kalorií:

Pivo světlé 10° (100 ml): 131kJ/31 kcal

Pivo tmavé 10°(100 ml): 211kJ/50 kcal

Pivo světlé 12°(100 ml): 141kJ/34 kcal

Nealkoholické pivo (100 ml): 117kJ/28 kcal

Wellness využití piva:

Možná jste už slyšeli o pivních lázních, ale nevěnovali jste jim pozornost, protože nejste fanouškem piva. Tak teď zbystřete pozornost. Pivní lázně se provádějí ve vaně s teplotou 34–37 °C. Vy si jen pohodlně lehnete a necháte pivo působit na svůj imunitní systém. Lázeň příznivě působí na srdeční činnost, na krevní oběh, prohřívá pokožku, svaly i klouby, uvolňuje póry a odplavuje škodlivé látky z těla ven. Živé kultury pivovarských kvasnic regenerují pokožku, pleť a vlasy, působí proti lupénce, akné i celulitidě. Celkově působí antistresově a relaxačně.

4.4.2017 9:01 | Alexandra Paulovičová

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda

Pro komentování článku je nutné být zaregistrován a přihlášen.

 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.