FITweb

ZPĚT

Do boje s pomerančovou kůží

Skloňuje se snad ve všech pádech. je to vytrvalá a nevítaná společnice většiny žen. Boj s ní je zdlouhavý a často nepříliš úspěšný. Celulitida je strašákem snad v každém věku a pro každý typ postavy. Posviťme si na pravdu o tom, co vlastně celulitida je, jak vzniká a co se s ní opravdu dá dělat.

Začíná kolem puberty a s dospíváním sílí. Často se ve zvýšené míře objevuje po porodu či při jiných náhlých hormonálních změnách (někdy i v důsledku užívání hormonální antikoncepce). Objevuje se na různých částech těla a v jejím pokročilém stadiu je možné na těle dokonce pozorovat kombinaci všech stupňů celulitidy. Nepropadejte však panice, i když se názory na to, co se s ní vlastně dá dělat, velmi různí. Jedni tvrdí, že celulitidy se beze zbytku již zbavit nedá, druzí zas, že vše je otázka přístupu a zvolené péče. Jak to tedy opravdu je?

CO JE TO POMERANČOVÁ KŮŽE

Celulitida, někdy také nazývaná pomerančová kůže, je druh tělesného tuku, který se objevuje téměř výhradně u žen. Vytváří se v hlubších vrstvách pokožky, bohužel hlavně na těch nejproblematičtějších partiích, jakými jsou stehna a hýždě, a je velmi obtížné ho odstranit. Existuje několik různých teorií, proč trápí právě ženy. Tou nejpravděpodobnější je zřejmě fakt, že celulitida je, paradoxně, výsledkem jednoho z chytrých ochranných mechanismů ženského organismu. Některé toxiny – odpadní látky – mohou být rozpuštěny pouze v tucích, ne ve vodě. Proto, pokud není organismus schopen je vyloučit prostřednictvím ledvin, jsou bezpečně přeměněny na tuk. Tím se tělo brání tomu, aby tyto škodliviny kolovaly v těle a poškozovaly je. Podkožní tukové buňky mají tendenci zbytňovat a spojovat se do větších hrudek. Ty tlačí proti pokožce, čímž stlačují jemné cévy, a zhoršují tak zásobování kůže krví. Díky špatnému prokrvení a nedostatečnému odvodu odpadních látek se poškozuje podkožní vazivo. Buňky sílí a tuhnou a vzniká „pomerančová kůže“.

NADVÁHA NEROVNÁ SE CELULITIDA

V povědomí mnoha žen stále ještě přetrvává mýtus, že celulitida má souvislost s výškou, váhou či typem postavy. To je ale velký omyl. Aby měla žena celulitidu, nemusí mít vůbec nadváhu. Dieta a zdravý životní styl může výskyt pomerančové kůže na těle omezit, i když ji především způsobují toxiny a způsob ukládání tuku v těle. Celulitida souvisí se stylem života.

Nejrychleji se objeví, když se v těle začnou nadměrně zvyšovat tukové zásoby. V takovém případě musíte začít jednat! Změňte skladbu jídelníčku, přidejte pohyb a zvyšte množství přijímaných tekutin. Celulitida se nerada vzdává bez boje – a když, tak jen velmi pomalu. Neexistuje jediný zázračný prostředek, který by ji dokázal okamžitě zahnat. Obrňte se trpělivostí! I mírné projevy celulitidy ustupují pomalu, ale vynaložená námaha za to stojí. Předcházení celulitidě i její léčba je dlouhodobý proces. Navíc se může vrátit. Co s tím? Nezvolněte tempo. I když není po celulitidě ani stopa, neznamená to, že máte vyhráno.

JAK BOJOVAT S CELULITIDOU

Začněte tím, že ohodnotíte svoji pokožku pomocí testu stisknutím. Zkuste lehce stisknout kůži na stehnech. Pokud se na ní objeví dolíky podobné jako ve slupce pomeranče, je to příznak celulitidy. Neošetření celulitidy může mít za následek vznik prvních potrhaných žilek. Povrchové žíly nejsou dostatečně proplachovány, což může vést i k výskytu křečových žil nebo tzv. trombózy či zavodněných nohou a chodidel. Především je nutné si uvědomit, že celulitida je problém, který se musí řešit komplexně. Reklamy na vás neustále chrlí „zázračné“ kosmetické přípravky, které téměř přes noc zatočí s celulitidou jednou provždy, ale ruku na srdce – jsme rozumné, dospělé bytosti, takže si nemůžeme dovolit tak zjednodušený přístup k něčemu, co vůbec nemá nijak banální řešení. Pokud chcete s celulitidou udělat krátký proces, přijměte za své tři klíčové kroky: * Je třeba dopřát tělu potřebnou výživu. * Upravte svůj pitný režim. Většina z nás má zcela nedostatečný pitný režim. Pokud chcete rozhýbat očistný proces v těle, je třeba pít více než obvykle 2,5 až 3 litry neperlivé vody denně jsou v tomto případě nutností. * Pokud zvládnete předchozí body, přicházejí na řadu ostatní kosmetičtí pomocníci, kteří pomohou vaší snaze ke konečnému výsledku.

CHYTRÝ PLÁN

* Provádějte detoxikace – například jednodenní hladovkou nebo zařazením jednoho ovocného dne týdně. Ano, boj s celulitidou dokáže být i takto náročný.

* Denně vypijte nejméně dva a půl litru čisté vody bez bublinek – voda odplavuje škodliviny z tkání, a tím zbavuje tělo nežádoucích látek.

* Nový jídelníček zlepší nejen vzhled postavy, ale i pokožky celého těla. Dopřejte si v menších porcích dostatek zeleniny a ovoce, celozrnné pečivo (větší množství vlákniny) a bílé maso.

* Pohyb je zcela zásadní pro rozproudění lymfy v těle.

* Zejména ženy se sedavým zaměstnáním by měly do svého programu zařadit pár jednoduchých cviků na procvičení boků a stehen.

* Zbavte tělo všeho, co zanáší organismus škodlivými látkami: káva, kouření, alkohol, mnoho soli – odebírají tělu tekutiny a navíc jsou zdrojem dalších škodlivin a látek, které tělo ještě více zatěžují.

* Obranou proti celulitidě je péče o pružnost kůže. Zde pomáhá cílené prokrvování postižených partií pomocí pravidelného sprchování střídavě teplou a chladnou vodou, doplněné masáží hrubší žínkou, nejlépe mořskou lufou. Určitě trpíte chronickým nedostatkem času na cokoli, ale pokud chcete v tomto boji stát na stupni vítězů, je třeba ukrojit pro pravidelnou masáž alespoň 10 minut. Pak je namístě doladit povrchovou péči kosmetickým přípravkem, který je přímo určený pro boj proti celulitidě. Navíc to můžete pojmout jako pokračování masáže. Některé přípravky dokonce mají masážní aplikátor, což se týká i sprchových gelů. Ani sebelepší přípravek ale nezmůže nic, pokud si na něj vzpomenete jednou za čas. Chcete-li dosáhnout viditelných výsledků, je především nutné, aby péče byla pravidelná a soustavná.

* Mylná je také představa, že proti celulitidě pomůže liposukce. Ta sice redukuje tukovou vrstvu, nicméně těžko udělá něco s povadlými kožními tkáněmi.

POHYB JAKO ZBRAŇ

Rozhodně nezapomeňte na sport! Lymfa musí v těle proudit a odvádět z těla toxiny. Ta ale nemá svou vlastní pumpu jako krevní oběh, proto jí musíte pomoci. Začněte třeba tak, že se vzdáte jízdy výtahem. Chůze po schodech je snadný pohyb, který ovlivňuje zejména partie stehen a boků. Účinné je i plavání a tanec. Jízda na kole a malé gymnastické cvičení prováděné během dne jsou mnohem účinnější než všechny trendové sporty, které jsou často spojeny se silnou, ale krátkodobou zátěží. Ideální jsou cviky s malým rozsahem prováděných pohybů, jako třeba staré dobré dřepy, „ježdění na kole“ vleže nebo ohýbání a napínání prstů na nohou. Takovými cviky se posílí svaly lýtek a aktivuje se svalová pumpa, která zlepší návrat krve a lymfy.

V RUKÁCH ODBORNÍKŮ

Kosmetické salony a kliniky estetické chirurgie nabízejí nepřeberné množství metod, které mohou významně pomoci v boji s celulitidou. Subdermální terapie je hloubková masáž pomocí speciálního přístroje.

Působení tlaku zvyšuje prokrvení, urychlí odplavování odpadních látek, odbourání tukových zásob a zbytečných tekutin v kůži. Ošetření trvá 45–50 minut, kúra sedm týdnů. Aplikace speciálního enzymového roztoku do nejvíce postižených míst drobnými injekčními vpichy zlepší cirkulaci lymfy a léčí zánět. Snižuje se také objem postižených partií.

Kosmetická anticelulitická masáž se provádí ručně. Intenzivní masírování zlepší prokrvení pokožky a urychlí odplavení odpadních látek. Následuje zábal, který ošetřované partie dále prohřeje.

Elektrolipolýza stimuluje odbourávání tuků pomocí elektrického proudu. Do kůže se zavedou jehly, napojené na nízkofrekvenční přístroj, který pomocí elektrického proudu stimuluje tukové buňky.

Anticelulitická lymfodrenáž se provádí manuálně nebo přístrojem. Jemným hlazením kolem lymfatických drah se zlepšuje vzhled pokožky. Lymfodrenáž je nejlepší způsob, jak uvolnit zablokovanou mízní tekutinu a uvést do pohybu přirozený systém látkové výměny. Zamezuje se tak i zhoršování celulitidy, zlepšení se projeví po několika ošetřeních.

Stimulace lymfatických drah není vhodná pro každého, některé typy onemocnění se s takovým ošetřením nesnesou! Před zahájením kúry svůj postup raději proberte s lékařem. Ultrasonolipolýza je stimulace vlněním určité frekvence. Využívá elektrody přilepené na pokožku. Vibrace má uvolnit tuk. UV lampa ozařuje problematické partie, urychluje se tak látková výměna. Ultrazvuk působí v intenzitě, která umožňuje rozpadávání usazenin v buňkách, přičemž dojde k narušení tukové vrstvy. Po tomto procesu by měla následovat lymfodrenáž nebo zábal.

Karboxyterapie (osobně vyzkoušeno) – Při ošetření touto metodou se aplikuje velmi tenkou jehličkou do podkoží tělu vlastní plyn (medicinální oxid uhličitý). Ten způsobí změny v ošetřované oblasti – zlepší prokrvení, zlepší využívání kyslíku tkáněmi a obnoví tvorbu kolagenu. Plyn se během několika minut odplaví krví do plic a přirozenou cestou se vydýchává. V tukové tkáni dochází k aktivaci normálně špatně odbouratelných tukových zásob, což pomůže odstranit celulitidu. Samozřejmě ne během jednoho ošetření, i zde potřebujete čas, trpělivost, ale i vůli vydržet chvílemi ne zrovna příjemné pocity štípání a tlaku.

A NEZAPOMEŇTE...

…že život je sice boj, ale i boj může být velmi přínosný, pokud dokážete zkušenosti v něm nabyté správně využít. Pokud navíc umíte i v nepříjemných chvílích vykouzlit úsměv na rtech, nějaký ten dolíček na stehně vám život nemůže znepříjemnit. Buďte tou pravou ženskou do nepohody. To na vás každý ocení! *

NA CELULITIDU CHYTŘE

Pokud si s celulitidou nevíte rady, kromě krémů a cvičení si od ní můžete pomoci i díky speciálním přístrojům. ty dokáží za vás cvičit, odbourávat tuky, tvarovat tělo i vyhladit kůži po liposukci. Umí to například přístroj s názvem Accent. Více na .

8.7.2008 11:11 | Darja Zajícová,Jana Knaislová

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.