FITweb

ZPĚT

Jako proutek ve 20, 30 i 50 letech

Dvaadvacetiletá studentka přibývá na váze z jiných důvodů než pětatřicátnice. A ještě zcela jiný vliv může být za kily navíc u zralé ženy, která překročila práh padesátky. Jaké jsou nástrahy těchto životních období?

Připadá vám, že se s přibývajícími léty každé sousto začíná okamžitě měnit v podkožní tuk?

Dvacetiletá studentka by neměla obědvat každý den v rychlém občerstvení, ale jinak jí mnoho dietních průšvihů nehrozí. Zato zaměstnaná matka od rodiny může podlehnout pokušení přizpůsobit svůj jídelníček rodině. A žena v nejlepších letech je zase v situaci, kdy její organismus díky menopauze reaguje na stejné množství přijímané i vydávané energie najednou úplně jinak než dřív a kila jdou pak nahoru závratnou rychlostí. Odhalte spolu s námi, proč tloustnou ženy vaší věkové kategorie a jak tomu můžete zamezit. Kromě praktických tipů jsme pro vás připravili i univerzální jídelníček s gramáží, který můžete s určitými obměnami používat každý den.


20 Dvacet a více

CO SE DĚJE: Po dvacátém roce vašeho života se ustaluje váha a silueta, kterou si budete s určitými odchylkami udržovat po většinu dospělosti. Ale právě tohle životní období zrovna optimálnímu životnímu stylu nesvědčí. Většinu času trávíte v posluchárně nebo budováním kariéry, a přitom máte intenzivní společenský život, který obnáší pokušení v podobě kalorických alkoholických nápojů. Jste pohlcená novými zážitky a svými zájmy a v takovém kolotoči jde často zdravá výživa stranou. Oběd často odbudete ve fastfoodu, ke svačině si koupíte balenou bagetu a večeříte levná jídla s vysokým obsahem sacharidů, jako jsou těstoviny „co dům dá“, rizota nebo cokoli z plechovky. Kvůli nedostatku času a někdy i financí nestíháte nakoupit čerstvou zeleninu a ovoce anebo si připravit kvalitní libové maso. Možná navíc patříte k mladým ženám, které se také snadno nechají zlákat nevyváženými dietami ve stylu „jedno jablko denně,“ jež přispívají k jojo efektu.
JAK HUBNOUT: Návštěvu v rychlém občerstvení si dopřejte jen jednou za čtrnáct dní, a omezte se na obyčejný hamburger se salátem a dietní colu. Když už sáhnete po baleném předvařeném jídle, důkladně prostudujte složení - nemělo by obsahovat více než 5 % tuku a rozdíl mezi obsahem tuku a bílkovin by neměl přesahovat 1 %. Co se konzumace alkoholu týče, stanovte si pravidla - jen jednou týdně si dopřejte více než dvě sklenky vína a tvrdému alkoholu se vyhýbejte úplně. Přihlaste se do menzy či kantýny a oběd nahrazujte sendvičem maximálně dvakrát týdně. Nedostatek čerstvé zeleniny vyřešíte tou v plechovce či zmraženou.

Denní menu:

SNÍDANĚ:

* 1 miska cornflakes či müsli
* 150 ml mléka nebo jogurtu
* 1 sklenička ovocného džusu bez přidaného cukru

OBĚD:

*Sendvič: 2 krajíčky celozrnného chleba
* 30 g másla nebo tvarohové pomazánky
* 2 plátky drůbeží šunky
* 1 kus ovoce

SVAČINA:

* 3 celozrnné sušenky

VEČEŘE:

* 150 g syrové či vařené zeleniny
* 150 g vařených sacharidů (brambor, těstovin či rýže)
* 1 lžíce oleje
* 30 g sýra
* 1 kousek ovoce (jednou týdně nahraďte zmrzlinou)


30 Třicet a více

CO SE DĚJE : Rodinný život se může na vaší postavě podepsat třemi až pěti kilogramy navíc - když totiž připravujte jídlo pro manžela, který potřebuje 2800 kalorií denně, snadno můžete zapomenout na to, že vám stačí pouhých 1400 kalorií. Připočteme-li k tomu fakt, že je domácí spíž plná laskomin pro vaše potomky, které vás můžou zlákat, a že se vám možná úplně nepodařilo zbavit přebytečných kil z období těhotenství, může být váhový přírůstek ještě vyšší.
JAK HUBNOUT: Chcete trávit víc času se sv ými potomky, a tudíž vám nezbývá dost času na spor t? Přihlaste se společně na plavání či cvičení s dětmi a zabijete dvě mouchy jednou ranou. Vozíte syna na fotbalové tréninky? Najděte si v okolí hodiny pilates nebo aerobiku, a zatímco bude trénovat, udělejte něco pro své zdraví i vy sama. Pokud několik rát týdně připravujete večeři o dvou či více chodech, vykompenzujte to lehkým obědem (viz náš jídelníček). Při společném jídle si na talíř nakládejte jen dvě třetiny toho, co spořádá vaše drahá polovička. Odmítá zbytek rodiny zakončovat rodinné večeře a obědy miskou salátu? Pořiďte si velké talíře a zeleninu servírujte rovnou vedle přílohy. S každým dalším desetiletím svého života se musíte připravit na úplně jiný styl stravování. Jak tělo stárne, potřebuje totiž stále více zdraví prospěšných látek.

Denní menu:

SNÍDANĚ:

* 1 nízkotučný bílý jogurt s dýňovými semínky
* 1 croissant
* 10 g másla (jednou týdně přidejte lžíci marmelády)

OBĚD:

* 150 g syrové zeleniny
* 40 g tuňáka či 1 vejce nebo 50 g vařeného masa
* 150 g vařených sacharidů (rýže, brambor nebo celozrnných těstovin)
* 2 lžíce oleje
* 1 kus ovoce (jednou týdně nahraďte sladkým dezertem)

VEČEŘE:

* 250 ml zeleninové polévky
* dále máte na výběr 150 g vařených sacharidů
* 150 g ryby nebo 130 g vařeného masa
* 40 g chleba
* 30 g sýra
* 1 kus ovoce (občas dva kopečky nízkotučné zmrzliny) —-

Padesát 50 a více

CO SE DĚJE: Během menopauzy se ve vaječnících přestávají tvořit ženské hormony. Díky tomu se vám tuk už „neskladuje“ v oblasti boků a pánve a stěhuje se na bříško. Zvyšuje se také zadržování vody, což má vliv na tvar postavy. Klesající hladina estrogenu také způsobuje nárůst apetitu.
JAK HUBNOUT: Proti přebytečným kilům zabírají vytrvalostní sporty, jako je cyklistika, běžkování, plavání nebo nordic walking. Měla byste pohybu věnovat více času, teď se totiž metabolismus opět zpomalí. Na zvýšenou chuť k jídlu si dejte odpolední svačinu, jež vás uchrání od uzobávání kaloricky vydatných potravin. Japonské ženy trápí problémy spojené s přechodem méně než Evropanky či Američanky. Může za to vyšší příjem fytoestrogenů, jež čerpají zejména ze sójových výrobků. Podle výzkumů se průvodní jevy menopauzy při jejich časté konzumaci snižují až o 45 %.

Denní menu:

SNÍDANĚ:

* 50 ml polotučného mléka
* 60 g chleba
* 80 g margarínu nebo 2 lžičky džemu
* 1 kus ovoce

OBĚD:

* 150 g vařených sacharidů (neloupaná rýže nebo celozrnné těstoviny)
* 1 talířek vařené nebo čerstvé zeleniny
* 100 g vařeného masa či 150 g sójových kostek
* 2 lžíce oleje
* 1 jogurt
* 1 kus ovoce

SVAČINA:

* 60 g chleba
* 40 g sýra nebo 50 g tofu (jednou týdně můžete nahradit 30 g čokolády)

VEČEŘE:

* 1 miska zeleninové polévky
* 80 g rybího masa
* 1 lžíce oleje
* 1 sklenice kefíru

3.4.2009 11:02 | ILONA LAUŽANSKÁ

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.