FITweb

ZPĚT

Porazte ho v tělocvičně

Využijte svých silných stránek a při společném sportování dejte partnerovi okusit chuť porážky. Objevte tajné sportovní trumfy něžného pohlaví!

Co se týče svalové hmoty, vaše dražší polovička vás trumfne, přesto mu ale můžete dát při sportu pořádně zabrat. Podle posledních vědeckých zjištění má totiž ženský organismus oproti mužskému několik nezanedbatelných výhod.

BLESKOVÉ ZOTAVENÍ

Mužské tělo potřebuje 48 hodin odpočívat, aby při příštím cvičení dosáhlo stejných výsledků jako při poslední sportovní lekci. Oproti tomu ženský organismus se zotavuje mnohem rychleji – k původní výkonnosti se vrátí už zhruba za 4 hodiny. To je skvělá zpráva, protože to s sebou přináší i větší možnost spalování tuků. Pokud jste tedy zvyklá ráno jezdit na rotopedu, rozdělte si čas na dvě dávky a ty si naordinujte s nejméně čtyřhodinovým rozestupem.

INTERVALY NA MÍRU

Velice efektivní způsob, jak zvýšit svoji kondici, vytrvalost a také spálit co nejvíc kalorií, je sportovat v krátkých intenzivních intervalech, které proložíte malými pauzami. Podle studie provedené Southeastern Louisiana University je právě tento způsob pohybu velmi vhodný pro ženský organismus a pomáhá při tvarování postavy. Vyzkoušejte například kruhový trénink, během něhož dáte zabrat různým svalům. Navíc roztočíte svůj metabolismus na vyšší obrátky a budete tak spalovat kalorie ještě pár hodin po návratu z posilovny.

SOUBOJ V POSILOVNĚ

Ženy mají nižší hladinu testosteronu než muži, což je handikepuje při tvorbě svalové hmoty. Pokud jde ale o to propracovat se k pružné a štíhlé postavě, jsou ženy ve výhodě. Při posilování se totiž jejich svalovina ani tak nezvětšuje, jako spíše zpevňuje. To se může pozitivně projevit například při snaze o vzorově ploché bříško.
Abyste tuto výhodu využila naplno, zařaďte do své každodenní rozcvičky oblíbené cviky na břišní svalstvo – takzvané zkracovačky.

VYTRVALOST NADE VŠE

Mezi muži a ženami jsou určité rozdíly i v přenosu nervových impulzů do svalů. Zatímco muži vynikají v rychlé a intenzivní svalové aktivitě, jako je třeba sprint, ženy se lépe adaptují na vytrvalostní aerobní aktivity. Proto se vám vyplatí zařadit do pohybu běh na delší trať, čímž posílíte i své srdce.
Pokud jogging provozujete pravidelně, každý týden ho prodlužte o čtvrt hodiny. Každý čtvrtý týden pak zkraťte nejméně o 25 %, abyste se vyhnula přetrénování, a poté opět prodlužujte.

BERTE TO ZLEHKA

Méně někdy znamená více a při posilování to u žen platí dvojnásob. Neváhejte proto zařadit do svého posilovacího programu cviky, které se zaměřují hned na několik svalových skupin najednou a nebojte se je provádět i s velmi lehkým závažím či zcela bez něj. Studie provedená na University of Southern Maine totiž překvapivě zjistila, že menší závaží přináší v některých ohledech lepší efekty než takřka plně naložený posilovací stroj či činka. Když účastnice studie cvičily s váhou pohybující se mezi 37 až 56 procenty maximálního závaží, jejich metabolismus zaznamenal větší povzbuzení, než tomu bylo u žen, které si naložily podstatně více, a to mezi 70 až 90 procenty.


Článek vyšel v časopise Dieta.

24.4.2019 15:01 | Hana Soukupová

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.