FITweb

ZPĚT

První pomoc na dovolené: Co nesmí chybět v lékárničce?

Těšíte se na prázdniny, na moře, na relax a odpočinek? Prima, ale buďte připraveni na drobné problémy, které mohou nastat. Zvláště v cizině pak oceníte, že máte s sebou cestovní lékárničku.

DEHYDRATACE

Jedním z nejčastějších problémů při letní dovolené je nedostatek vody. Často totiž zapomínáme na správný pitný režim, který je v teplejším a slunečném podnebí pro správnou funkci našeho organismu důležitý. Dostatečný příjem tekutin brání přehřátí organismu, nedostatek vody zase vede nejdříve k únavě, bolestem hlavy, dále ke snížení funkce orgánu a výkonnosti, poruchám paměti a soustředění, způsobuje i zácpu a v těch nejhorších případech dokonce stojí za problémy se srdcem.

Babská rada: Základním pravidlem je mít na letní dovolené vždy po ruce láhev vody. Denně se snažte vypít 2,5 až 3 litry tekutin, nejlépe čisté vody. Ale zařadit můžete i minerálky, ředěné džusy nebo bylinkové čaje. V tropických oblastech odborníci doporučují dokonce 4 litry tekutin za den. A pozor: mezi pitný režim se nepočítá alkohol.

SPÁLENINY

Jakmile dorazíme do hotelového pokoje, chceme chytit tu správnou barvu, kterou se pak budeme pyšnit kolegyním v práci. Často tak podléháme touze rychle se opálit, a proto tak nejak „naschvál“ zapomínáme na krémy na opalování s vyšším ochranným faktorem. Jenže to je chyba! U některých lidí totiž nedochází k vytvoření dostatečného množství melaninu, a tak se snadno a rychle spálí. A jaké jsou následky? Bolestivé puchýřky na kůži, rychlé sloupání kůže, větší výskyt mateřských znamének a zvýšené riziko rakoviny kůže.

Babská rada: Nejdůležitejší je prevence, v případě, že ale dojde k mírnému spálení pokožky a vy nemáte po ruce tradiční panthenol, pak zkuste obklady ze studeného bílého jogurtu nebo tvarohu, které z pokožky odeberou horkost a zklidní ji. Připravit si také můžete odvar z černého čaje, který nanesete na pokožku ihned po jeho zchlazení. Na menší spálená místa můžete použít zklidňující krémy s aloe vera nebo nakrájet studenou salátovou okurku na kolečka a přiložit ji na ně.

TRÁVICÍ OBTÍŽE

Nic neumí zkazit dovolenou tolik jako zvracení, průjem nebo zácpa. A všechno tohle může způsobit nám neznámé jídlo v exotice, neomyté ovoce a zelenina ci nedostatecná hygiena. Nebo ciste jen stres, v takovém případe pak mluvíme o cestovatelském průjmu. Je proto lepší vyvarovat se konzumace jídel na různých trzích či u menších stánků, neznámých potravin a raději jíst jen v hotelovém komplexu. I tak se v našem tele může objevit nežádoucí reakce.

Babská rada: Jak na průjem? Proti průjmu a křečím v břiše pomáhá hrnek černého čaje, do kterého se vmíchá půl lžicky soli. Dobré to není, ale pomáhá to. Proti nevolnosti na dovolené zabere také ledově vychlazená kokakola podávaná po lžičkách. Navíc ji seženete úplně všude. A proti zácpě vám zase zabere dostatek tekutin a konzumace švestkového kompotu.

ÚPAL A ÚŽEH

Úžeh, tedy stav přehřátí organismu, způsobuje přímé sluneční záření, a to zejména v tropických krajích. Vzniká hlavně proto, že si nechráníme pokožku hlavy. Mezi příznaky patří rudá pokožka, bolestivé puchýře, bolest hlavy a zvracení. Naopak úpal může vzniknout i u nás a stačí k tomu dusné a teplé počasí s vysokou vlhkostí vzduchu. Mezi příznaky úpalu, který je pro nás častější, patří slabost, vratká chůze, zamlklost, zástava pocení, horká kůže, horečka, zmatenost, mdloby.

Babská rada: Nejlepší je ihned postiženého zchladit. Nejlépe ledovou sprchou. Poté je potřeba nahé tělo zabalit do mokrých prostěradel, to kvůli sražení teploty, a položit se na postel v chladné místnosti. Vhodné je také podávání tekutin a zvednutí nohou do výšky, aby nedocházelo k omdlévání.

INTIMNÍ PROBLÉMY

Letní dny dokážou pěkně potrápit i ženy. Přináší s sebou totiž zvýšené riziko zánětů a mykóz intimních partií. Stačí se zapařit v upnutém oblečení nebo trávit celý den ve vlhkých plavkách a pálení a svědění na sebe nenechá dlouho čekat. Poševnímu prostředí může vadit i koupání v přírodě nebo přemíra chloru v bazénech. Rozhodně se vyplatí nezanedbat prevenci a přibalit s sebou speciální mýdla a gely určené na intimní partie, které problémům mohou předcházet.

Babská rada: Teplo a vlhko je ta nejhorší kombinace. Vyhněte se na dovolené upnutým riflím a raději volte vzdušné sukně. Stejně tak volte i prodyšné bavlněné spodní prádlo. Podle bylinkářů zabírá při léčbě mykóz také bylinkový čaj namíchaný z měsíčku, kontryhelu, lopuchu, šalvěje a ostružníku.


CO BY MĚLA OBSAHOVAT „CESTOVNÍ LÉKÁRNIČKA“:

* léky, které užíváte pravidelně – třeba antikoncepce, dále léky proti bolesti, na snížení teploty nebo proti alergiím
* neměly by chybět ani kapky do nosu při rýmě, gel proti štípancům, pěna nebo sprej na popáleniny, dezinfekce a náplasti
* hodí se také léky na trávicí obtíže – na zvracení

23.8.2012 8:43 | Jana Šimoňáková

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.