FITweb

ZPĚT

Sporty, při kterých zaručeně zhubnete!

Máte po svátcích jedno nebo dvě kila navíc a chcete se jich rychle zbavit? Než nasadíte přísnou dietu a hladovku, zkuste přidat na fyzické aktivitě.

Představujeme vám sporty, při kterých spálíte největší množství energie.

BĚH

až 3000 kJ/1 hodina V zimě si venku asi příliš nezaběháte, zvlášť pokud bydlíte v oblasti s velkým přídělem sněhu. Běhací pás ve fitness centru vás ale zachrání, takže nevyjdete z kondice ani v zimních měsících. Tento druh běhu má dokonce i několik výhod: běžíte na měkčím rovnoměrném povrchu, jste nezávislí na počasí i denní době a pohodlně můžete regulovat zátěž a rychlost. Mnoho pásů disponuje i volbou sklonu běhací plochy, čímž simulujete běh do kopce. Výhodou je také to, že můžete sledovat, jakou vzdálenost jste přesně uběhli. Nezapomeňte si s sebou vzít dostatek pití a ručník, budete je po pár minutách běhu potřebovat. Pokud s během teprve začínáte, zkuste tzv. indiánský běh, kdy asi 5 minut jdete a pak po stejnou dobu běžíte v mírném tempu. Tak byste měli vydržet alespoň půlhodinku. Běhejte alespoň třikrát v týdnu a uvidíte, že již po několika týdnech se vaše kondice výrazně zlepší a svaly na nohou zpevní. Pádným argumentem, zvláště po Vánocích, je i množství spálených kalorií, které je opravdu rekordní - během hodiny běhu vydáte asi 3000 kJ v závislosti na svém věku, váze a výšce. 2300 kJ/1 hodina O spinningu nebo také indoor cyclingu se asi není příliš třeba rozepisovat. Během několika posledních let se v Čechách rozšířil natolik, že patříme ke špičce v Evropě, co se týče úrovně profesionality instruktorů. Spinning je aerobně-silové cvičení, které pozitivně ovlivňuje celý organismus. Posiluje kardiovaskulární činnost, cévy, trénuje vytrvalost a celou fyzickou kondici. Je relativně nenáročný na koordinaci pohybů - zjednodušeně řečeno, šlapete pouze do pedálů. Nezatěžuje kloubní systém a procvičuje hlavně stehenní, hýžďové a lýtkové svaly. Pokud zařadíte i skoky a kopce, budete intenzivně posilovat i bříško a paže. První výsledky uvidíte již po několika hodinách, kdy se zmenší tukové zásoby a zlepší fyzická kondice. Běžná lekce trvá 60 minut a spálíte při ní až 2300 kJ, hodiny pro pokročilé ale trvají i 90 a více minut. Každé kvalitní fitko by mělo nabízet různé lekce pro začátečníky, pokročilé, redukční a silové hodiny. Pro začátek si vystačíte s cyklistickými rukavicemi, krátkými legínami (ideálně s vycpávkou v rozkroku), tričkem a pevnou obuví. Časem si můžete pořídit profesionální spinningový dres a boty.

SQUASH

2100 kJ/1 hodina

Když se řekne squash, mnoho lidí si představí dva hráče v uzavřeném prostoru, kteří hrají raketami míčkem o zeď. To ale není úplně přesné. Squash je sport plný dynamiky, rychlosti, vyžaduje dobrou koordinaci a postřeh. To vše dohromady klade velké nároky na lidský organismus a díky tomu dochází k intenzivnímu spalování energie. Během jedné hodiny na squashovém kurtu můžete vypotit až 2100 kJ, čímž se tento sport řadí ke špičce, co se týče energetické náročnosti. Tepová frekvence při této aktivitě ale zpravidla kolísá, proto se vyplatí si pořídit sporttester a tep si po celou dobu měřit.

Zatímco mužům na squashi vyhovuje budování fyzické kondice, ženy oceňují spíše to, že při neustálých startech za míčkem posilují problematické partie hýždí a stehen. Ačkoli je kurt poměrně malý, naběháte se v něm skutečně dost. Není divu, že málokterý rekreační hráč vydrží hrát squash celou hodinu s plným nasazením. Množství vypocených tekutin lze ovlivnit výběrem míčku. Dělí se totiž na pomalejší a rychlejší. Čím míň míček skáče, tím víc budete muset běhat. Jednotlivé typy označuje barevná tečka. Jen trochu soudný začátečník by si rozhodně neměl nechat vnutit žlutý míček, ten stihnou jen opravdu zkušení borci. Velkou výhodou je také to, že kromě rakety, míčku a obuvi se světlou podrážkou nepotřebujete žádné speciální vybavení.

Squashové kurty se dnes již vyskytují v každém alespoň středně velkém městě, proto byste neměli mít problém najít prostor na hraní. Mohlo by se zdát, že výhodu budou mít ti, kteří již hrají nebo hráli tenis, ale není to pravda. Princip hry je úplně jiný. Odborníci na tento druh sportu tvrdí, že je dobré zaplatit si zpočátku trenéra, který poradí s pravidly i technikou hry. Běžná praxe je ale taková, že začátečníci vše potřebné prostě okoukají od zkušenějších hráčů přes prosklenou stěnu kurtu. Kouzlo a obliba tohoto sportu totiž spočívá v poměrně snadném zvládnutí techniky. Kdo hrál plážový nebo líný tenis, zvládne zpravidla i squash.

ZIMNÍ SPORTY

DÁVÁTE PŘEDNOST ZIMNÍMU SPORTOVÁNÍ V PŘÍRODĚ?

SJEZDOVÉ LYŽOVÁNÍ

Při alpském lyžování procvičíte nejvíce svaly nohou a trupu. Problém je však v tom, že mnoho lidí většinu dne prostojí ve frontě na vlek. Vyberte si dlouhou sjezdovku bez davů lidí a nezastavujte se po každé jízdě u stánku s občerstvením. Dejte si pozor na rychlou jízdu (zvlášť pokud jste vlastníkem carvingových lyží), při které hrozí nebezpečí pádu. Problematické je také lyžování u lidí s nemocnými koleny.

Spotřeba kalorií: 1050 kJ/30 minut jízdy

BĚH NA LYŽÍCH

Běh na lyžích je zimní sport, který formuje postavu příjemným a pohodovým způsobem a přitom se jedná o jeden z nejzdravějších sportů. Díky tomu, že jde o aerobní aktivitu, máte jistotu, že budete spalovat hlavně tuky a nedojde k úbytku svaloviny, což by bylo spíše ke škodě. Strávíte-li na běžkách alespoň jeden den každý víkend, budete se moci na jaře chlubit vysportovanou postavou s pevným zadečkem a štíhlým bříškem. Rizika jsou u tohoto sportu minimální, dávejte si pozor pouze při sjezdech kopců. Spotřeba kalorií: 1450 kJ/30 minut

SKIALPINISMUS

Skialpinismus jsou vlastně dva sporty v jednom. Jde o kombinaci lyžování a horolezectví. Budete se muset vydat do vysokých hor a pořídit si speciální lyže. Ti, kteří se do skialpinismu pustí, se dočkají silného trupu, nohou a zvýší i celkovou vytrvalost. Jelikož jde o poměrně náročný a nebezpečný sport, měli by se do něj pustit jen trénovaní jedinci, kteří znají terén a horské prostředí. Pozor na laviny.

Spotřeba kalorií: 1344 kJ/30 minut

SNOWBOARDING

Snowboard si získává stále více a více příznivců především mezi mladými lidmi. Tvrdí se, že je jednodušší než klasické lyžování. Při dlouhých sjezdech snowboarding posiluje nohy, hýždě, břicho a záda. Platí tu ovšem to, co u alpského lyžování - dlouhé prostoje na lanovkách brání spalování tuků. Rizika jsou jasná hned na první pohled - poranění zápěstí, kostrče a hlavy. Takže platí dvě základní pravidla - opatrnost a helma. Spotřeba kalorií: 882 kJ/30 minut

SNOW-WALK

Chcete se procházet po horách, a to i v hlubokém sněhu? Kupte si zvláštní boty - sněžnice a zkuste snow-walk. Snow-walk trénuje srdce, pohybový aparát, krevní oběh a posiluje imunitní systém. Kromě lavin a rizika ztracení zde téměř nic nehrozí.

Spotřeba kalorií: 940 kJ/30 minut


Tip: Při běhu na pásu se zpočátku přidržujte madel. Jakmile však získáte jistotu a stabilitu, zapojte do pohybu i paže.

27.1.2009 13:39 | aktualizováno 21.12.2009 16:07 | Pavla Maříková

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.