FITweb

ZPĚT

Závěrečná TEČKA

Pohybový seriál Krok za krokem končí. Kateřina se během roku naučila mít ráda sport, zhubla a hezky si zpevnila tělo. Dnes už by se bez pohybu neobešla. A co vy?

Když začínáme cvičit, měli bychom mít nějaký cíl. K tomu cíli nejlépe dojdeme s dobrou motivací, a to pro nás mohou být příjemné pocity, které zažíváme, když se hýbeme, tedy když dosáhneme vytyčených cílů, krátkodobých i dlouhodobých. Na dlouhodobém cíli pracujeme po celý rok a ty krátkodobé si stanovujeme ze dne na den, z týdne na týden. Trénink pak není pouze o dřině a odříkání, ale také o příjemných prožitcích, relaxaci a regeneraci. Relax a regenerace bude náš poslední cíl. Mnoho z nás se totiž dohrabe k tomu, že si v tělocvičně dají pořádně do těla, ale jaksi pozapomínají na regeneraci svalů a zasloužený relax. Tělo a hlavně svaly je potřeba po cvičení uvolnit a zbavit napětí, protože by mohlo také dojít k úrazu a rázem by bylo po cvičení. K tomu, abychom odcházeli domů spokojení a správně naladění a odpočatí, slouží strečink. A jako trešničku na dortu si můžete dopřát relax.

ASISTOVANÝ STREČINK

Tato pasivní forma relaxace spočívá v protažení a uvolnění zejména zkrácených svalových partií. Vzhledem k tomu, že jde o asistovaný strečink, je potřeba druhá osoba, která vám s protahováním pomůže. V pozici je vždy potřeba setrvat minimálně 15–20 vteřin, kdy dojde k uvolnění napětí ve svalu. Tento druh cvičení se zařazuje převážně po posilovacím tréninku, aerobním tréninku a zabere přibližně 15 minut. Nebo jej můžete zvolit jako samostatnou tréninkovou jednotku, kdy vás trenér protahuje zhruba 20–30 minut. Asistovaný strečink je velice příjemná forma uvolnění napětí pohybového aparátu, která napomáhá vzniku svalových dysbalancí.

1. Uvolnění šíje a trapézových svalů

2. Protažení prsních svalů

3. Protažení širokého zádového svalu a uvolnění meziobratlových prostorů

4. Uvolnění oblasti hrudní a krční páteře

5. Protažení zadní strany stehen- hamstringů

6. Protažení hruškovitého svalu - je velmi zkrácený a uložený hluboko pod hýžďovými svaly

7. Komplexní relaxace celého těla - tzv. pozice psa

PÁR RAD DO BUDOUCNA

* Nejdůležitější je stanovit si cíl, s ním vám půjde cvičení snadněji, lehčeji, zkrátka budete se mít na co těšit i co plnit.

* Uvědomte si, že pohyb je přirozenou součástí vašeho života, a kdo se hýbá, ten žije (nezapomeňte, že k pohybu patří i chůze).

* Nezapomínejte na motivaci a odměňujte se.

* Dodržujte pravidelný pohybový režim – tréninky si plánujte a zapisujte.

* Snažte se své tělo rozvíjet harmonicky, kombinujte různé druhy tréninků –

1. posilovací trénink, 2. aerobní trénink, 3. cvičení na uvědomění si svého těla – jóga, pilates, 4. zapojte sport, který vás baví, a užijte si ho.

* Cvičte kratší časový úsek vícekrát za týden.

* Při redukčním tréninku nezapomínejte na: tekutiny – tepovou frekvenci – techniku cvičení – pravidelné dýchání – koncentraci na cvičení.

* Při posilování začínejte vždy od středu těla k periferiím.

* Nezapomínejte na relaxaci, regeneraci a odpočinek.

Masáž lávovými kameny a relaxace ve vířivce

A co říci na závěr o Kateřině?

Kateřina si cvičení užila, ze začátku nevěřila, že ji pohyb začne bavit natolik, že se jí stane i koníčkem. Už má za sebou kromě pravidelného cvičení tři půlmaratony. Kdo ví, co všechno ji čeká příští rok. Držíme jí ale palce.

5.1.2012 9:00 | Petra Lamschová a Zuzana Bičíková

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.