FITweb

ZPĚT

U jídla nesmí být úzkost

Šárka si toho musela prožít skutečně hodně, než našla klid a vyrovnanost. Už odmala byla velmi aktivní dítě – sportovala, chodila do tanečního kroužku, hodně četla. Váhu ani jídlo v té době vůbec neřešila.

ŠÁRKA, HEREČKA VĚK: 33 LET

ZE SVÝCH ZÁVISLOSTÍ JSEM ODLÉČENÁ

Šárka si toho musela prožít skutečně hodně, než našla klid a vyrovnanost. Už odmala byla velmi aktivní dítě – sportovala, chodila do tanečního kroužku, hodně četla. Váhu ani jídlo v té době vůbec neřešila. „Problémy nastaly až v mých šestnácti letech. Nemyslím si ale, že by to souviselo jen s mým tělem, nebyla jsem celkově spokojená sama se sebou. Možná jsem tím i chtěla ostatní na sebe upozornit. Nejdřív jsem si nepřiměřeně hlídala složení a množství kalorií všeho, co sním. Váha šla dolů, ale mně to nestačilo. I když jsem jedla míň a míň, i to málo jsem zvracela. Rychle jsem se ale dostala do fáze, kdy mojí jedinou snahou bylo sníst cokoli. Věděla jsem, že s tím musím něco dělat, protože jsem začínala být sama sobě nebezpečná. Několikrát jsem šla za psychologem, ale velký efekt to nemělo,“ říká Šárka.

Časem se závislost na jídle a nízké váze přehoupla do závislosti na alkoholu a drogách. V tomto kolotoči se Šárka točila několik let. Vše se změnilo letos v lednu, kdy se po nočním přepadení Šárka zhroutila. „To byl moment, kdy jsem si uvědomila, že to dál nejde. Od produkce Novy jsem dostala tři měsíce na to, abych se léčila. Odjela jsem do drogové léčebny. Během terapie jsem se dozvěděla spoustu o sobě, proč mám sklony řešit problémy závislostí, a jak tomu předcházet. Díky tomu jsem se začala srovnávat i s jídlem.“ Momentálně je Šárčin jídelníček téměř prototypem zdravé výživy. Zaměřuje se na biopotraviny, jí pravidelně. „Snažím se do sebe jídlem dostat co nejmenší množství chemikálií: čím jednodušší složení, tím lepší, protože pak si s tím můj organismus snadno poradí. Je pro mne důležité neulpívat na ničem do extrému, protože pak bych se stala zase nesvobodnou. A to je velmi nebezpečné. Vím dobře, že závislý člověk nebude nikdy úplně vyléčený. To je nesmysl. Jsem odléčená a k problému jakékoli závislosti mám hluboký respekt,“ dodává na závěr Šárka.


JANA, REALITNÍ MAKLÉŘKA VĚK: 25 LET

POMOHLA MI AROMATERAPIE

Většina klientů, kteří se obracejí na výživového poradce Petra Havlíčka, řeší kila navíc a nadváhu. Jana se k němu dostala s úplně opačným problémem. Po téměř deseti letech boje s anorexií se konečně odhodlala k tomu, že přibere. A pokud to půjde, tak zdravě. „Chtěla jsem nabrat hlavně svalovou hmotu, protože hodně sportuji a chci, abych na sport měla sílu. Také jsem se znovu musela učit ‚jak‘ vlastně jíst, co a v jakém množství. K panu Havlíčkovi jsem zašla na radu maminky, která s ním jako lékařka-internistka spolupracuje. Hned první návštěva mě nadchla. K ničemu mě nenutil, jídelníček jsme sestavili spolu a navíc se ukázal jako velice dobrý psycholog,“ vypráví Jana. Anorexií onemocněla ve 14 letech a prošla si několika hospitalizacemi na dětských psychiatrických klinikách i na metabolické jednotce. V jednu chvíli měla váhu tak nízkou, že jí doktoři dávali jen dva týdny života! „Celé ty roky jsem se v tom plácala dokola. V nemocnici jsem přibrala, ale kvůli tomu, že jsem to nepřijala i v hlavě, jakmile jsem přišla domů, okamžitě byla kila dole.

Nevěřila jsem, že se z toho někdy dostanu, protože jsem kolem sebe neznala nikoho, kdo by to zvládl a nad poruchami potravy zvítězil.“ Rozhodnutí brát léčbu skutečně vážně předcházelo také setkání s aromaterapií a homeopatií. Díky nim se zklidnila a přestala trpět velkou úzkostí z jídla. „Na úzkost je nejlepší levandule, heřmánek, máta, na přijetí ženské role (což bývá u holek s anorexií také kámen úrazu) zase růže a na zlepšení vztahu ke svému tělu vetyver a geranim. Velmi pozitivní zkušenost mě nakonec přivedla k tomu, že se aromaterapii a homeopatii teď věnuji. Dobře ale vím, že jen bylinkami a čaji bych se z anorexie nedostala. Chodím i k psychologovi, se kterým řeším hluboké problémy, které kdysi patrně stály za útěkem do anorexie,“ vysvětluje Jana. Hýří optimismem, radostí a energií. „Ráda bych vystudovala obor nutriční terapeut a věnovala se právě poruchám příjmu potravy. Myslím si, že není nad osobní zkušenost a prožitek. A moc bych si také přála mít spokojenou rodinu a šťastné děti. Vím, že tyto věci nejsou samozřejmé, a pokud se mi splní, budu si jich moc vážit.“


ANITA, NA MATEŘSKÉ DOVOLENÉ VĚK: 38 LET

U JÍDLA NESMÍ BÝT ÚZKOST

Anita je máma dvouapůlleté Justinky, a když je vidíte spolu, nenapadlo by vás, co má už za sebou. Až když ji poznáte lépe, uvidíte v jejích očích smutek a možná i únavu. „Když jsem v sedmnácti začala hubnout, neřešila jsem nadváhu, ale problémy, které se nakumulovaly. Epizody anorexie se střídaly s bulimickými záchvaty a několikrát jsem cítila, že se mi z rukou vymyká i alkohol. Naštěstí to bylo už v době, kdy jsem věděla, že mám sklony k závislostem, a dokázala jsem to utnout. Prošla jsem několika hospitalizacemi, ale velkou oporu a pomoc jsem našla až v MUDr. Papežové, která je největší odbornicí na PPP v Čechách. Ta mi pomohla a pomáhá zvládat nejtěžší chvilky,“ chválí lékařku Anita. I když vyzkoušela téměř vše, nic jí nepomohlo tak jako víra a manžel. „Od začátku se mi snažil pomoci. Nikdy mi nic nevyčítal, nedával nevyžádané rady, nevydíral.

Nikdy jsem nedoufala, že takového muže najdu. O dětech jsem snila, ale bála jsem se, že je nebudu moci mít. Když se pak dcerka narodila, byl to pro nás skoro zázrak. Dokonce se velmi zlepšily mé problémy s jídlem.“ Anita se snaží jít své dceři příkladem, i když se často přistihne při tom, že kontroluje, kolik a čeho Justinka sní. „Nejvíc se bojím toho, že by Justinka měla také problémy s jídlem, ať už bulimického nebo anorektického rázu. Myslím si, že prevence musí být už v rodině, škole a vůbec v celkovém přijetí dítěte. Dávám si pozor i na pochvaly typu: ‚Ty jsi šikovná holčička, že jsi to všechno snědla.‘ Nechci, aby moje dítě cítilo u stolu úzkost, jakou jsem kdysi cítila já, když jsem u stolu nesměla promluvit a musela jsem sníst všechno na talíři. Jídlo by mělo být nejen potřebou, ale i radostí,“ říká na závěr Anita.

7.4.2009 13:15 | Pavla Maříková,

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.