FITweb

ZPĚT

Vánoce na horách

Sváteční atmosféru nemusíte prožít jen v pomalém tempu. Využijte dny volna a vyrazte vstříc zasněženým kopcům. Ať u nás, nebo v zahraničí, příležitostí k pohybu je všude dost.

Nejdříve je důležité říct si, jak moc chcete lyžovat a kolik času věnovat dalším aktivitám, a podle toho se pak rozhodnout, kam se vydat. Česko sice nedisponuje velehorami, ale to může být vlastně výhoda, zejména pokud se lyžovat teprve učíte. Navíc už téměř v každém středisku najdete wellness.
Hory nabízejí i širokou plejádu indoor sportovního vyžití, včetně indoor golfu ve Velkých Karlovicích. Čím dál atraktivnější je i zimní bruslení, bobové dráhy (Špindlerův Mlýn, Harrachov nebo Dolní Morava) a zimní turistika neboli skitouring, kdy díky lehkému vázání a speciálním lyžím můžete vyšlapat po okraji rozbředlé sjezdovky na hřebeny. Rok od roku víc láká Čechy i lyžování a zimní dovolená na Slovensku. Ceny jsou tu příznivé a třeba středisko Chopok je velmi podobné areálům v Alpách – má dlouhé sjezdovky všech obtížností i freeridový terén. Jistotu sněhu budete mít zase v Alpách, do kterých se dostanete z Rakouska, Itálie nebo Francie. Při výběru lyžování i ubytování máte široké možnosti – od nejluxusnějších hotelů přes horské chaty po menší ubytování na statcích. Všechny tři zmiňované země jsou vyhlášené i vynikající kuchyní. Počítejte ale s tím, že zejména za pobyt si oproti českým horám připlatíte. A kam se vypravit? Nabízíme vám tři tipy, které vás nezklamou.

Francie pro nenasytné

CHAMONIX

www.chamonix.com Pro nadšené lyžaře jsou francouzská zimní střediska rájem na zemi, kdy si před ubytovnou stoupnete na lyže a nemusíte je sundat až do večera.

Lanovky a sjezdovky vedou všude kolem. Je to ale něco za něco, protože o romantice tu moc často neuslyšíte. Řada středisek totiž připomíná spíš průmyslové zóny, ale výjimky existují. Jednou z nich je právě Chamonix, kde si sice nenazujete lyžáky sotva vyskočíte z postele a budete muset použít skibus, ale vadit vám to nebude. Malebné horské město s historickým centrem, kde se v roce 1924 konaly první zimní olympijské hry, má nad sebou úchvatný Mont Blanc obklopený ze stran atraktivními lyžařskými terény. Nejatraktivnější, dvacet kilometrů dlouhý sjezd z vrcholu Aiguille du Midi údolím Vallée Blanche se však doporučuje absolvovat jen se zkušeným horským průvodcem, protože trasa není nijak značená. Kromě toho je tu ale dalších 78 sjezdovek všech kategorií, pro snowboardisty snowpark a 42 kilometrů běžeckých tras.

K dalším sportovním aktivitám patří paragliding nebo vycházky na sněžnicích. Ve středisku je k dispozici i bazén, kluziště, hala na tenis a squash a, jak je ve Francii zvykem, přehršle dobrých restaurací s vynikajícím jídlem. Nudit se tu rozhodně nebudete ani po setmění, protože noční život v Chamonix je vyhlášený. Jestliže máte delší volno, využijte možnost rozšířit si skipas na oblast Mont Blanc Unlimited, která čítá přes 400 kilometrů sjezdovek a podíváte se při lyžování i do Itálie (oblast Courmayeur) nebo do Švýcarska (Verbier).

Česko pro začátečníky

LIPNO – KRAMOLÍN

www.lipnoservis.cz Ještě před patnácti lety byl Kramolín chátrajícím areálem bez budoucnosti, dnes je to záruka jednoho z nejlepších lyžování v Česku. Sjezdovky jsou mírné a střední obtížnosti a mají pozvolný profil, takže ideální volba pro děti a začátečníky. K nejdelším v areálu patří Jezerní sjezdovka, která je otevřená i pro večerní lyžování. Snowboardisté mohou využít snowpark a děti čeká nejmodernější lyžařské hřiště v České republice se třemi pojízdnými koberci, pohádkovou a zvířecí slalomovou dráhou s podjezdy a tunely, dětský kolotoč, dovádění v nafukovacím hradu a další. Kromě toho Lipno nabízí skvělou příležitost vyzkoušet i atraktivní rakouské lyžování. Je to odsud totiž jen několik minut autem nebo skibusem do areálů Hochficht a Sternstein. Zatímco Hochficht je druhým největším lyžařským střediskem v Horním Rakousku a vůbec největším rakouským střediskem mimo Alpy, Sternstein je malý skiareál ideální pro rodiny s dětmi. Skipasy si můžete koupit i na české straně za české koruny a u české obsluhy a pro děti si můžete objednat i česky mluvícího instruktora. Tato část Rakouska je navíc ideální i pro běžkaře. V centru Ulrichsberg-Schöneben najdete přes 210 kilometrů tras i školu běžkaření. A při špatném počasí si zajděte do Areálu Lipno Point, kde nabízejí takové množství indoorových aktivit, že nebudete vědět, co vyzkoušet dřív.

Tip: Vyzkoušejte bruslení na zamrzlém Lipně. Hladina Lipna se v největší ledovou dráhu na světě mění obvykle na přelomu prosince a ledna. Bruslařům jsou k dispozici pravidelně upravované trati v Lipně nad Vltavou (11 kilometrů) a Horní Plané (15 kilometrů).

Rakousko pro pokročilé

TURRACHER HÖHE

www.turracherhoehe.at Název Turracher Höhe označuje obec, alpský průsmyk a široké sedlo v rakouských Alpách. Stejnojmenné středisko s jezerem Turrach je rozděleno hranicí mezi dvě spolkové země: Korutany a Štýrsko. Lyžařský areál na Turracher Höhe tvoří 38 kilometrů sjezdovek, které spojuje čtrnáct lanovek a vleků. Jeho předností je, že odtud není nikam daleko a vzhledem ke vzdálenosti od hustě osídlených oblastí tu jezdíte nahoru dolů bez čekání.

Největší převahu mají sjezdovky středně obtížné, které jsou značené červeně. Přes jezero pendluje Seetaxi, které vás zdarma převeze přes zamrzlou plochu k protilehlým sjezdovkám. Turracher Höhe je jedním z nejdéle otevřených lyžařských areálů v Rakousku – první vlek se spouští už během října a lyžuje se až do začátku května. Opěvovanou zvláštností střediska je der Pistenbutler neboli cosi jako pojízdný číšník, který vás zastaví při lyžování a na sjezdovce vám nabídne skleničku sektu. V nástupní stanici sedačky Kornock zase najdete „obývací pokoj“, kde se můžete ohřát, posedět na měkkém kanapi, občerstvit se, případně si nechat namasírovat záda.

A až se unavíte, není nic jednoduššího než využít zdejší perfektní nabídku relaxace. Zdejší senzací je koupel v nadmořské výšce 1763 metrů ve vyhřívané části jezera Seebad.


Článek vyšel v časopise Dieta .

22.11.2018 17:01 | Jana LeBlanc

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.