FITweb

ZPĚT

Nosíte správnou podprsenku?

Co se spodního prádla týče, jsme my, Češky, velmi konzervativní. Spokojíme se s černou a bílou variací, když si pořídíme krajky, máme pocit, že jsme si dopřály maximální luxus... Naprosto přitom zapomínáme na fakt, že nejluxusnější je taková podprsenka, která sedí!

PTALI JSME SE

Heleny Konarovské, majitelky obchodů se spodním prádlem Le Chaton (www.lechaton.cz), kterou jste mohli vidět také v pořadu TV Prima Nahá jsi krásná (viz foto)

S právnou podprsenku nenosí téměř nikdo. Sama jsem se o tom přesvědčila, když jsem se setkala s expertkou na spodní prádlo, Helenou Konarovskou, která po prvním pohledu na mé přednosti jen spráskla ruce a poslala mě do kabinky. Podprsenku od té doby vybírám o dvě velikosti větší, volím jiný střih i materiál…

* Kolik českých žen nosí špatné prádlo?

Asi tak 90 procent, těch zbývajících deset už jsem stihla obsloužit! (směje se)

* Co za tím vězí?

Přenáší se to z matek na dcery. Pokud matky nosily špatné prádlo, dcery na tom jsou stejně. A naše matky špatné prádlo nosily, protože neměly na výběr a nikdo jim neřekl, že prsa jsou něco, na co mají být hrdé. Chybělo jim sebevědomí.

* Mám pocit, že z důvodu nápravy sebevědomí se v posledních letech staly módní push-up podprsenky…

U nás se vůbec nerozlišují podprsenky s push-up efektem a podprsenky s výztuží. Vyztuženým podprsenkám výrobci věnují stále více pozornosti. Vyrábějí se až do velikosti košíčku G a musím říct, že některé jsou úžasné. Třeba jedna anglická značka přišla s takovými, u kterých muž vůbec nepozná, že se přes prádlo dotýká výztuží, jak jsou přirozeně poddajné.

* A co kostice: ano, nebo ne?

Tady je důležité říct, že není kostice jako kostice. Ta pravá musí mít správnou velikost i tvar, pak prsa krásné podrží, vytvaruje. To je ten největší zádrhel. Jinak samozřejmě lze nosit i podprsenky bez nich, to vyhovuje zejména ženám s citlivou kůží, kterým prostě pevná kostice na pokožce vadí.

* Nemálo žen touží po korzetu. Za jakých podmínek si ho můžou dovolit?

Záleží na tom, zda ho chtějí na denní nošení, nebo pro potěchu mužova oka. V tom druhém případě si ho může dovolit prakticky každá žena. Pro baculky však korzety nepřipadají v úvahu na denní nošení. Musíte si uvědomit, že jsou celé vyztužené kosticemi, které pak nenechají dotyčnou ani sednout. Ale do ložnice říkám ano.

* Zpátky k podprsenkám – jak tedy poznám, že si zkouším vyhovující?

Jednoduše tak, že až ji obléknete, nebudete ji chtít už sundat. Zákaznice se ke mně vracejí s tím, že dřív odkládaly podprsenky, hned jak přišly domů z práce, těšily se na tu úlevu. Dneska je pro ně úlevou, když si podprsenku oblékají. Sedne jim, podpírá prsa, stává se jejich součástí. A tak je to správně, protože podprsenka je prádlo, ke kterému patří emoce.

* To ovšem předpokládá, že si řeknu o správnou velikost. Jak ji zjistím?

Tady dělají chybu snad všechny ženy. Sotva si změří spodní obvod pod prsy a zjistí, že mají překvapivě jen 75, hned si pět centimetrů přidají, protože to přece nemůže být pravda! Nebo nechávají metr volně kolem těla a měření je opět nesprávné. Přitom má-li podprsenka držet, musí být na tělo.

* Jaké požadavky bych měla klást na prádlo, mám-li velké poprsí?

Když si ji obléknete, musí být háčky na zádech vodorovně. Nesmí volně viset dolů ani tahat podprsenku nad lopatky. To platí pro každá prsa. Ramínka volte širší a počet háčků by měl začínat na třech. Prsa vám dobrý kousek prádla nesmí „rozplácnout“, ale hezky je nadzdvihne a posadí k sobě.

* Co je důležité, když mám naopak ňadra malá?

Opět fakt, že dobrá podprsenka vám zvedne sebevědomí a i z ničeho udělá přednost. Prsa srazí k sobě, pozvedne, případně podpoří správnou výztuží.

* Jaký je nejlepší materiál pro dobrou podprsenku?

To se nedá jednoznačně říct. Jsou každopádně podprsenky hladké a krajkové. Hladké můžou mít třeba výztuž, která je v jejich případě doporučována už od velikosti B, a určitě patří pod hladká trika, pod nimiž by se nikdy neměl rýsovat krajkový vzor. A když už jsemu toho: české ženy podléhají strašnému zvyku a nosí pod bílé oblečení bílé prádlo, které je pak „čitelné“ na dálku. Dámy, špatně, pod bílou halenku patří prádlo tělové barvy! A stejně tak jsou špatně hladké podprsenky bez výztuží v případě velkých prsou – nemají je šanci udržet. Pevnější bývají samozřejmě krajky, které tolik nepruží.

* Co barevné trendy?

Podzim volí tmavě červenou, hnědou, zemitou šedou, udržuje v kurzu zlatou a nebojí se ani tmavě zelené. Ovšem pozor: i u prádla platí, že každá barva není pro každého. Už jsem mluvila o tom, kdy se nehodí nosit bílé prádlo. A ještě vám prozradím něco o černém. Dámy, jste-li baculaté a chystáte se doma chodit jen v prádle, zapomeňte na černé. Zvýrazní vše, co vám kolem něj přetéká, nemluvě o tom, že se hodí taky jen do určitého věku, pak už dělá ze svádění tak trochu tragédii. Daleko lepší je třeba tmavě hnědá nebo jiná sytá, teplá barva vyvolávající pocit sametovosti a ve vašem muži touhu dotknout se…


O autorovi: Jana Potužníková

3.11.2009 14:06 |

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.