FITweb

ZPĚT

Alpy: pro každého něco

Každé lyžařské středisko v Alpách vás naláká něčím jiným. Někde si můžete užít skvělé rodinné lyžování, jinde vám nabídnou úžasné termální lázně nebo freeridové řádění. Co si vyberete?

Rakousko

PRO TY, CO RÁDI RELAXUJÍ

Obergurgl

Proč zrovna sem:

Obergurgl platí za neledovcovou lyžařskou oblast s nejjistější a nejdelší sněhovou pokrývkou v Alpách. Lyžuje se zde od poloviny listopadu až do konce dubna a kromě lyžování si tady užijete prvotřídní relax!

Na co se těšit:

V oblasti se nachází 110 kilometrů sjezdovek, některé z nich začínají v nadmořské výšce 3080 metrů. Čtyřiadvacet nejmodernějších lanovek a vleků zajišťuje provoz bez čekání a útulné horské chaty uspokojí i ty nejnáročnější z vás. Mezi znalci platí toto středisko za tajný tip i kvůli zážitkům, které svým hostům celou zimu nabízejí hotely „best of obergurgl“. Kromě lyžování, jízdy na snowboardu nebo běhu na lyžích, zimních procházek bez nebo se sněžnicemi, sáňkování a večerů na horských chatách jsou k dispozici skvěle vybavené wellness areály. Kolem Obergurglu se navíc nachází dvanáct kilometrů turistických cest (Zirbenwald-Naturweg, Gurglertal nebo Romantikweg), které jsou zárukou romantických procházek.

Co nesmíte minout:

Po vrcholem Hohe Mut najdete sluncem prozářenou horskou vyhlídkovou restauraci Hohe Mut Alm. Leží v nadmořské výšce 2670 metrů a je odtud neuvěřitelný výhled na jedenadvacet zasněžených třítisícovek. Lyžaři i milovníci výletů na sněžnicích tu zažijí pravé vysokohorské zimní kouzlo.

Jak se tam dostat a kolik to bude stát:

Z Prahy jeďte přes Plzeň a Regensburg směrem na Mnichov, odtud pak dále na Innsbruck. Odhadovaná délka cesty je 650 kilometrů, zabere asi 7–8 hodin. Ceny skipasů: 44 eur/den, 208,5 eur/6 dnů.

Více informací:

www.bestofobergurgl.com

Francie

PRO SNOWBOARDISTY

Les 2Alpes

Proč zrovna sem:

Les 2Alpes s údajně nejkrásnějším snowparkem v Evropě je oblíbenou lokalitou nejlepších snowboardistů světa. Ale nezapomíná se ani na lyžaře začátečníky, které tu čeká nespočet sjezdovek. A mimochodem, díky ledovci tu můžete lyžovat od zimy až do léta.

Na co se těšit:

Lyžařské středisko Les 2Alpes leží a hranici severních a jižních Alp v srdci masivu Oisans, hodinu cesty z Grenoblu, a patří ke generaci středisek vybudovaných na zelené louce na místě původních pastvin. V současné době ho tvoří rozsáhlá lyžařská oblast mezi 3600 a 1300 metry a ledovec, který nabízí celoroční lyžování v nadmořské výšce 3600 metrů. Středisko figuruje také v žebříčku 10 nejlepších středisek zimních sportů. Okolní svět hor je ideální pro pobyty s rodinou nebo přáteli v nádherné přírodě. Každý si může vybrat podle svého gusta: extrémní sporty nebo poklidná dovolená, zelené sjezdovky nebo náročné tratě, freestyle nebo freeride, čtyřkolky nebo procházky… V Les 2Alpes můžete strávit noc v iglú nebo při úplňkových večerech zažít jedinečnou atmosféru – lyžování na ledovci, večeře v restauraci a pak jízda zpět do střediska za svitu měsíce.

Co nesmíte minout:

Určitě se zajděte podívat do tradiční horské vesnice Venosc v srdci údolí Vénéon. Okouzlí vás především zdejší uzoučké uličky. Dlážděné kameny a staletá stavení, kostel se zvonicí ze 14. století, stáje ze 17. století zase svědčí o tvrdém horalském životu a nabízejí absolutní kontrast k lyžování v moderním středisku. Pokud máte děti, určitě navštivte zdejší řemeslné dílny.

Jak se tam dostat a kolik to bude stát:

Z Prahy jeďte po trase Norimberk, Štrasburk, Bern, Laussane a Ženeva směrem na Grenoble. Cesta je dlouhá zhruba 1150 kilometrů a zabere vám minimálně dvanáct hodin. Ceny skipasů: 40,8 eur/den a 202 eur/6 dnů.

Více informací:

www.2alpesnet.com

Itálie

PRO RODINY S DĚTMI A BĚŽKAŘE

Val di Fiemme

Proč zrovna sem:

Italské údolí Val Di Fiemme v Dolomitech je rájem pro rodiny s dětmi, ale i místem, kde si na prudkých a dlouhých sjezdovkách přijdou na své i nejnáročnější lyžaři. Ideální je toto místo i pro běžkaře.

Na co se těšit:

Pod horským masivem Latermar, který se vypíná do výšky 2842 metrů, najdete pět lyžařských oblastí s více než 100 kilometry sjezdovek. Největší je Ski Center Latemar, které propojuje tři městečka – Pampeago, Obereggen a Predazzo. Na čtyřech hřebenech je padesát kilometrů sjezdovek všech obtížností. A je tady také nejvyšší procento prudkých černých tratí Trentina. Lanovky jsou pohodlné, rychlé a fronty minimální. Krásná panoramata nabízejí i střediska Alpe Luisa nebo Passo Rolle. Skvělé běžecké tratě jsou zase v Passo Lavaze. V lůně hor ve výšce 2000 metrů najdete 85 kilometrů denně upravovaných běžeckých tras. Vedou na lukách a uprostřed lesů na náhorní plošině pod hradbou horského masivu Latemar. Tratě jsou označeny podle délky i obtížnosti, takže si můžete vybrat podle svého gusta. Za návštěvu areálu sice musíte zaplatit, ale zato se můžete převléknout ve vyhřáté sauně a je tu i lyžárna pro voskování lyží. Běžecké trasy zdarma najdete například v Lago di Tesero. K dispozici je osmnáct kilometrů tratí s umělým osvětlením.

Co nesmíte minout:

Určitě si zajděte na dobré jídlo někam do vyhlídkové restaurace, kde jídlo obvykle nemá daleko ke gurmánskému ráji a siestu si pak můžete vychutnat v saunách a bazénech. Vyzkoušejte například rezidenci Lagorai, která stojí jako jedna z dominant údolí zavěšená osaměle na vysoké skále u Cavalese.

Jak se tam dostat a kolik to bude stát:

Cesta z Prahy přes Rozvadov, Řezno, Mnichov, Innsbruck, Bolzano vychází na zhruba 710 kilometrů a zabere vám přibližně 8 hodin. Ceny skipasu: 44 eur/den, 212 eur/6 dní.

Více informací:

www.visittrentino.it, www.visitfiemme.it Rakousko

Rakousko

PRO MILOVNÍKY LUXUSU

Ischgl

Proč zrovna sem:

V lyžařském regionu Silvretta Arena je k dispozici více než 235 kilometrů sjezdovek. Vleků a moderních lanovek s kryty proti nepřízni počasí a sedátky, která příjemně vyhřívají zadní partie, je tady tolik, že čekat nebudete ani v té nejvyšší sezoně nebo o víkendech. A nejsou tady téměř žádní Češi.

Na co se těšit:

Zatímco jiné skiareály kolabují pod náporem sportovců, na sjezdovkách v Ischglu je přijatelně volno. Ovšem lyžování tady má jednu záludnost: výhledy. Na obzoru jsou desítky horských vrcholů blízkých i vzdálených a za pěkného počasí se takového pohledu hned tak nenabažíte. Co byste si rozhodně neměli nechat ujít, je jedenáctikilometrová sjezdovka z hraniční hory Greitspitz (2872 metrů) až do švýcarského Samnaunu, kde si můžete v místní bezcelní zóně koupit třeba fantastickou horkou čokoládu. Z vlastní zkušenosti doporučuji vzít si s sebou na lyžovačku mapu, to když se ztratíte přátelům, což při zdejším počtu sjezdovek není zase tak nepravděpodobné. Pokud si v lyžování ještě tolik nevěříte nebo berete s sebou na hory potomky, ubytujte se v sousedním Galtüru. Má vlastní lyžařský areál Silvapark s řadou dětských snowparků a zdejší široké dokonale upravené sjezdovky výborně sedí začátečníkům. Černá sjezdovka tady není tak černá jako v Ischglu, takže když vám oči sem tam ujedou na majestátní hory kolem, pravděpodobně se to obejde bez úhony.

Co nesmíte minout:

Určitě vyzkoušejte skvělé pochoutky v restauraci Alpenhaus, která stojí přímo u sjezdovky. U vchodu se odstrojíte, lyžařské boty navléknete na sušák a vklouznete do připravených pohodlných přezůvek. Pak už vám obsluha bude nosit jednu dobrotu za druhou. Vyhlášená je v Ischglu noční zábava.

Jak se tam dostat a kolik to bude stát:

Cesta autem do Ischglu trvá z Prahy zhruba 6,5 hodiny. Z Prahy je rychlejší jet přes Rozvadov, Mnichov a Innsbruck směrem na Ischgl. Skipas v Silvretta Areně: 45,5 eur na den a 242 eur na šest dnů.

Více informací:

www.ischgl.com, www.austria.info/cz//

Švýcarsko

PRO TY, CO CHTĚJÍ LYŽOVAT S CELEBRITAMI A ZAŽÍT MAXIMUM

Verbier

Proč zrovna sem:

Pokud chcete vytěžit ze svého pobytu na horách maximum, vyzkoušejte destinaci Verbier St. Bernard. Lyžování, túry na sněžnicích, běžecké lyžování, sáňkování, relax a bohatý kulturní program, stačí si jenom vybrat. V mondénním zimním středisku navíc můžete potkat řadu slavných osobností.

Na co se těšit:

Verbier/4 Vallées se s více než čtyřmi sty kilometry sjezdovek rozkládá nekonečně daleko. Můžete tu lyžovat celý den, možná i dva, aniž byste sjeli stejnou sjezdovku dvakrát. Díky nejvyššímu bodu Mont-Fort (3330 metrů) se tady najde pro každého alpského lyžaře něco. Navíc svět hor nemusíte obdivovat pouze ze sjezdovky. K dispozici je mnoho upravených cest, po kterých se můžete vydat na romantickou procházku. Nebo dopřát svým dětem nezapomenutelný zážitek s legendárními psy z Hospizu St-Bernard. Dva bernardýni zapřažení do sáněk provezou vaše děti na pohádkové túře v regionu Champex-Lax. Za hezkého počasí určitě vyjeďte na vrchol ledovce Mont Fort, odkud je závratně krásný výhled do všech světových stran.

Co nesmíte minout:

Pokud budete mít možnost, navštivte Verbier poslední březnovou sobotu, kdy se pod názvem Carlsberg High Five koná rozloučení s lyžařskou sezonou. Přes tři sta amatérů závodí v pěti lyžařských disciplínách s vítězi světového poháru. Můžete tu potkat mnoho slavných osobností a nejen sportovců.

Jak se tam dostat a kolik to bude stát:

Z Prahy pojedete přes Rozvadov, Norimberk, Mannheim, Basilej, Bern a Martigny. Cesta je dlouhá cca 970 kilometrů a zabere deset hodin. Ceny skipasů: 68 švýcarských franků za denní skipas, 351 švýcarských franků za šestidenní skipas.

Více informací:

www.verbier-st-bernard.ch

Rakousko

PRO SPOŘIVÉ

Montafon

Proč zrovna sem:

Skvělé lyžování nedaleko proslulých středisek Davos a St. Moritz, ovšem ceny v hotelích a na vlecích jsou tady v průměru o třetinu nižší. Na své si zde přijmou i milovníci historie. Před více než osmdesáti lety tady lyžoval a chodil na zálety slavný spisovatel Ernest Hemingway.

Na co se těšit:

Ačkoliv jste v Rakousku, ze všech stran cítíte nádech Švýcarska. Navíc dobrá zpráva pro všechny, kteří touží utéct daleko od domova: čeští lyžaři tuhle oblast teprve objevují a potkáte jich tady minimum. V Montafonu najdete 220 kilometrů sjezdovek se šedesáti lanovkami a vleky a stem kilometrů běžeckých tratí. Největšími středisky jsou Hochjoch, Golm, Gargellen a Silvretta Nova, která patří díky velkým investicím v posledních letech k vůbec nejmodernějším lyžařským centrům na světě. Třešničkou na dortu jsou trasy mimo vyznačené sjezdovky, které zvlášť po nočním sněžení nabízejí požitek z jízdy divokou přírodou v čerstvém prašanu.

Co nesmíte minout:

Rozhodně se zajděte podívat do Posthotelu Rössle v městečku Gaschurn. Právě tady bydlel v roce 1926 tehdy ještě neznámý spisovatel Ernest Hemingway. Svůj podpis zanechal ve staré návštěvní knize.

Jak se tam dostat a kolik to bude stát:

Z Prahy pojedete 600 kilometrů pořád po dálnicích přes Rozvadov, Mnichov a dále kolem Bodamského jezera na jih. Za Bludenz odbočíte do údolí, kde najdete výše zmíněná čtyři lyžařská střediska. Ceny skipasů: třídenní skipas pořídíte za 110 eur.

Více informací:

www.montafon.at

27.1.2012 9:27 | Jana Benešovská

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.