FITweb

ZPĚT

Courteney Cox: Křehká víla

Zatímco její kolegyně z branže věčně bojují s jojo efektem, někdejší Monica z Přátel je stále éterická. Přesto nic nenechává náhodě a udržuje si svou útlou postavu rafinovanými dietami.

Courteney vyrostla na stravě bohaté na tuky a uhlohydráty, která má do zdravé výživy proklatě daleko. Narodila se 15. června 1964 v Alabamě, na jihu Spojených států, kde se na pár kalorií navíc příliš nehledí. Přesto z ní rozhodně nevyrostl neforemný metráček. „Každý mi říká, jak jsem strašně hubená. Já mám prostě ale jen rychlý metabolismus,“ odtajnila jednu záhadu své štíhlé postavy. Narodila se jako prostřední ze čtyř dětí, ale její rodiče se rozvedli, když jí bylo deset.

DLOUHÁ CESTA ZA PŘÁTELI

Kromě toho, že rok studovala architekturu, jednu dobu zkoušela štěstí jako modelka, ale její malá výška ji diskvalifikovala. „Moc daleko jsem to nedotáhla. Měřím pouhých 165 centimetrů a navíc prostě nevypadám jako modelka,“ zhodnotila realisticky svou krátkou kariéru na přehlídkovém molu. Pak se vrhla na herectví, ale její kariéra se rozjížděla dlouho a pomalu. Upozornila na sebe až po deseti letech rolí v komedii Ace Ventura: Zvířecí detektiv, kde si zahrála po boku Jima Carreyho. Díky tomu zaujala producenty Přátel, kteří ji roku 1994 oslovili kvůli roli Moniky. To jí přineslo kýženou popularitu i celoživotní kamarádství s Jennifer Aniston.

EXPERIMENTÁLNÍ OBDOBÍ

Courteney vyzkoušela několik diet, které dietologové zatracují - dietu doktora Atkinse, kterou si prošel snad celý Hollywood, a také dietu podle krevních skupin. Ta se zakládá na přesvědčení, že stačí z jídelníčku vyřadit jen určitou potravinu, například maso či mléko, a ručička váhy bude hned klesat rychleji. To, který druh jídla se dostane na zakázanou listinu, se rozhodne právě podle krevní skupiny. Oborníci na výživu však nad tímto systémem kroutí hlavou a obávají se, že se tak může jejím stoupencům nedostávat určitých druhů živin. Toho si patrně časem všimla i Courtney, protože nakonec přesedla na jinou dietu.

CHYTRÁ DIETA

Nakonec se našla v dietě, které se říká „dieta pro závisláky na uhlohydrátech“. Je založená právě na tom, že ze své stravy musíte vyškrtnout naprostou většinu uhlohydrátů a omezit je na jedno jediné jídlo - dopřejete si je například k obědu, ale při snídani a večeři jsou naprosté tabu. Zato vejce, libové maso, nízkotučné sýry a ovoce se zeleninou můžete jíst bez obav po celý den. „Vím moc dobře, co si dát a co ne. Když si dám k obědu těstoviny, přiberu, ale když svůj oběd založím na proteinech, budu naopak hubnout,“ popisuje slavná herečka své nové stravovací návyky.

NOVÝ HIT - BUDOKON

Na střední Courteney plavala, hrála tenis a navíc byla roztleskávačkou. Časem její nadšení pro sport ale poněkud ochladlo. „Měla jsem běžecký pás, ale pak jsem ho dala mámě. Pak jsem si pořídila trenažér, ale už nevím, kde je. Cokoli kromě pilates mě nudí,“ přiznává. To má ostatně v povaze. „Jsem Blíženec. Já se začnu nudit velice snadno, o čemž svědčí už fakt, že jsem se během pár let šestkrát přestěhovala.“ Dnes sází na zdravé a umírněné sportovní aktivity - fyzičku si udržuje joggingem, zatímco svaly si zpevňuje a protahuje při zmíněném pilates. Propadla také relativně novému a zatím málo známému cvičení: budokon. Tento japonský tajemně znějící název se dá do češtiny přeložit jako cesta duševního bojovníka. I když se jedná o relativní novinku, inspiruje se tradiční jógou, kterou kombinuje s prvky bojových umění a relaxací. Při cvičení se střídá trénink soustředění, síly a vytrvalosti, takže se Courteney zdokonaluje ve všech směrech.

OSUDOVÝ MUŽ

Po několika vztazích s kolegy z branže zakotvila v náručí jiného herce - o šest let mladšího Davida Arquetta. „Ve vztazích je nejdůležitější upřímnost, bez ní se nikam nedostanete,“ popisuje Courteney svou milostnou strategii. „Založit lásku na sexuální přitažlivosti nestačí, na to trvá orgasmus příliš krátce.“ Jiskra přeskočila při natáčení filmu Vřískot, v němž oba hrají, a roku 1999 se konala veselka. David ale musel opatrnou Courteney nejdřív dlouho dobývat a přesvědčovat ji o své zamilovanosti, prý jí zpočátku volal každý den…

VYTOUŽENÉ MATEŘSTVÍ

Vedle něj Courteney omládla a má o důvod víc, proč se udržet ve formě. „Nepřipadám si stará, a proto tak nechci vypadat,“ prohlašuje rozhodně Courteney, které byste stěží hádali, že už před pár lety překročila práh čtyřicítky. Až přijdou první výrazné vrásky, hodlá s nimi bojovat a na pomoc přizvat plastickou chirurgii. Když se několik let marně snažila přijít do jiného stavu, využila jiného výdobytku moderní medicíny - umělého oplodnění. Dnes je šťastnou maminkou tříleté Coco a další ratolest je už patrně na cestě. A hádejte, kdo se stal kmotrou malé Coco? Nikdo jiný než její nejlepší kamarádka z Přátel Jennifer Aniston.

STRIPTÝZ I PO ČTYŘICÍTCE

Poslední dobou se jí daří i v práci, stala se totiž spoluproducentkou a zároveň hlavní hrdinkou seriálu Dirt, který se odehrává v prostředí bulvárních médií. Na erotické scény Courteney sebevědomě odmítá veškeré dublérky, rozhodně totiž nepatří mezi stydlivé herečky, které se bojí ukázat před kamerou pár centimetrů odhalené kůže. Shodou okolností se stala i první ženou, která v americké televizi na plná ústa vyslovila slovo „měsíčky“ (stalo se tak v jedné reklamě na tampony), takže žádnou prudérností rozhodně netrpí. Nedávno jí ale pořádně zvedla mandle kritika jednoho novináře, který na její adresu napsal, že není příliš sexy. Půvabná Courteney, která péči o svůj vzhled rozhodně neodbývá, pohoršeně protestovala. v

Jídelníček podle Courteney Vyzkoušejte celodenní jídelníček s minimálním množstvím uhlohydrátů.

Snídaně: palačinky z bílků a 4 lžíce sýra cottage Svačina: hrst müsli s nízkotučným jogurtem a lžičkou citronové šťávy

Oběd: pečený losos na bylinkách a dušená zeleninová směs

Svačina: středně velký pomeranč

Večeře: jehněčí pečeně s brambory a brokolicovým salátem

1.8.2008 10:25 | Ilona Laužanská

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.