FITweb

ZPĚT

Chtěla bych být štíhlá

Jakmile ručička váhy ukazuje příliš vysoká čísla, přímou úměrou okamžitě klesá sebevědomí. jak tomu čelit? Rada diety zní: naučte se mít ráda a hned vám všechno půjde lépe! Problémů, za které mohou nadbytečná kila a nadváha, je víc než dost.

Kromě zdravotních komplikací je to také nízké sebevědomí a k tomu se nabalující trable. Nemůžu jít na volejbal, protože mám tlustá stehna. Nebo: Tohle prádlo není nic pro mě, vypadala bych jako slonice. A co třeba: Jsem tlustá, nikdo mě nebude chtít a v životě už nebudu mít lepší práci. Nejprve musím zhubnout. To všechno si ženy říkají častěji, než je zdrávo, a to i tehdy, když k tomu prostě nemají důvod. Ať už se nám na sobě nelíbí cokoli – nos, nohy, poprsí, zadeček nebo třeba vlasy, máme bohužel tendenci zjednodušit samy sebe jen na tento jeden rys. A tak po ulicích nechodí zajímavé a neobyčejné ženy, ale velká pozadí, malá poprsí, křivé nohy, zahnuté nosy nebo nekvalitní vlasy. A my všechny už jsme také někdy slyšely radu, jak se alespoň pokusit o boj – co třeba brát svůj nedostatek jako přednost, která nás odliší od ostatních žen. Jenže ono to leckdy nejde, a když to jít začíná, stačí uštěpačná poznámka a vracíme se na start. Jak tento problém vyřešit?

* Setkáváte se u žen často s komplexy vyplývajícími z nadváhy?

Setkávám se s mnoha lidmi, kteří nejsou spokojeni se svou váhou, v důsledku čehož mají nízké sebevědomí a problémy se sebepřijetím. A do této skupiny samozřejmě patří i ti, kteří mají skutečnou nadváhu. Při intenzivní práci s těmito klienty často spolupracuji se specialisty na výživu.

* Může to být i tak, že častěji mají komplexy ze své váhy a postavy lidé, kteří jsou váhově v normě, než ti s nadváhou?

To je velmi těžká otázka, může to být koneckonců i tak, že těch, kteří jsou v normě, je prostě víc, a tak jich také víc řeší svou váhu.

* Jak moc je v nás zakořeněný předsudek vůči obézním lidem? Nejen odsudek estetický, ale třeba i profesní.

Myslím, že předsudky jsou zcela jistě součástí naší životní reality, a proto není život s obezitou nikterak snadný. Například v profesní oblasti mají někteří lidé tendenci vnímat obézní lidi jako pomalé, líné, flegmatické, nesoutěživé, potící se a náchylné ke zdravotním potížím.

* Jak váha ovlivní sebevědomí člověka?

Váha není to hlavní, co by mělo ovlivňovat míru sebevědomí. Pokud není životu nebezpečná, tak jde skutečně jen o jeden malý kamínek ve skládačce, která tvoří základ prožívání pocitu spokojenosti se sebou i s životem, který člověk žije. Nicméně je třeba férově říct, že udržet váhu i její „životní důležitost“ v patřičných mezích není v dnešní době kultu „dokonalých“ těl nikterak snadné.

* A nakolik může komplex z váhy ovlivnit život člověka?

Snad nejvýraznější ovlivnění komplexy každodenního života tkví v omezování se v činnostech, které činí život veselejším, zábavnějším, společenštějším, prostě aktivnějším. Zkrátka mindráky a komplexy dokážou sebrat chuť do čehokoli.

* Jak s nimi bojovat?

Odpověď je na napsání snadná: „Nedat jim šanci!“ Ale tuhle radu uvést do života je opravdu velká dřina vyžadující i určitou dávku odhodlání, bojovnosti a samozřejmě i vytrvalosti na sobě pracovat.

* Jak se vyrovnat s nadváhou v osobním/pracovním životě? Například jsem-li přesvědčená, že právě kvůli kilům navíc nemám partnera nebo zajímavou práci?

Opět jednoduchý recept. Jde-li skutečně o nadváhu, pak nejlepším receptem je začít s ní něco dělat. A to už samo o sobě je dobrým začátkem pro aktivizaci a zreálnění přesvědčení, že se mi v životě přece jen zadaří. Už naše babičky varovaly před rukama v klíně a nicneděláním.

* Jak odolat kritice či posměšným poznámkám kvůli váze?

Jsem přesvědčená, že každý člověk je tím nejlepším expertem na svůj vlastní život. Z toho mi vychází i jednoduchá rada pro případy, které zmiňujete: Bude-li se jednat o posměch či nevyžádanou a nevhodnou kritiku, pak je dobré ujistit sebe sama o tom, že druhým do vaší váhy skutečně, a to „skutečně“ podtrhávám, nic není a měli by si hledět svého. A pokud půjde o tzv. pozitivní kritiku, respektive dobrou radu, pak je třeba zvážit, zda si přece jen nenechat poradit.

* Říká se, že „tlustí“ jsou veselejší. Dokonce jsem četla článek o tom, že přátelští a společenští lidé mají větší sklon k tloustnutí – co si o takových tvrzeních myslíte?

S takovými tvrzeními bych byla hodně opatrná. I když je pravda, že dlouhou dobu bylo kypřejší tělo v lidské společnosti znakem určitého blahobytu a spokojenosti. Propojení dobrosrdečnosti, přátelskosti, komunikativnosti, otevřenosti, pohodářství a tloušťky má na svědomí dnes již klasická Kretschmerova typologie, která hledá souvislosti mezi stavbou těla a psychickými vlastnostmi. Nutno říct, že tuto typologii je třeba brát s určitou rezervou. V dnešní psychologii patří spíše do klasiky než do kategorie moderních typologií.


Tip: Nezapomeňte, hubnutím sice možná že věčným dosáhnete toho, abyste se líbila kamarádkám, ale docela klidně se mů ž ete přestat líbit mužům.

Ptali jsme se: Marty Boučkové

20.1.2009 13:57 | Jana Přikrylová,

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.