FITweb

ZPĚT

Dietní poradna

Proč se mužům hubne lépe a rychleji? Jak se liší obezita typu jablko a typu hruška? A jak by se měla řešit nadváha u dětí? Na to vše vám odpoví výživový poradce Petr Havlíček...

MUŽI A HUBNUTÍ

Proč se mužům hubne lépe a rychleji?

Mirka

Petr Havlíček říká: My muži máme větší podíl svalové hmoty, méně estrogenu a více testosteronu, a to všechno jsou trumfy, které nám hubnutí usnadňují. Také fyziologicky má muž menší podíl tuku než žena. U ženy procento tuku spolu s věkem stoupá. U muže není důvod, aby narůstal podíl tukové tkáně. Proto by měl mít muž stále stejný podíl tuku a nelze se vymlouvat na věk ani stáří. U mužů dochází k nárustu podílu tuků v těle především kvůli neaktivitě, která stárnutí může doprovázet. Proto je třeba si uvědomit, že organismus je tak mladý nebo starý, jak mladý nebo starý je jeho kardiovaskulární systém. A ten udržet v dobré kondici bez pohybu nelze.

RŮZNÉ TYPY OBEZITY

Jak se liší obezita typu jablko a typu hruška?

Irena

Petr Havlíček říká: Obezitu typu jablko poznáte na první pohled i poslech. Velmi často určitě slýcháte větu: „On či ona nejsou tlustí, mají jen velké břicho.“ Zezadu by se schovali za bičem a z boku vypadají jako kdyby spolkli glóbus. Obezita tohoto typu je zdravotně vysoce riziková, neboť mimo jiné dochází ke zvýšené tvorbě útrobního tuku, který následně může způsobit řadu onemocnění. Především jde o poruchu metabolismu cukrů a tuků. Obezita typu jablko se spojuje s rizikem vzniku kardiovaskulárních onemocnění a poruchou metabolismu tuků a cukrů. V minulosti byl tento typ obezity výsadou mužů, v současné době se s ním stále častěji setkáváme u žen.

Jak poznat, zda mám „jablečnou postavu“?

U žen: obvod břicha je větší než 88 cm a poměr mezi pasem a boky je větší než 0,85 včetně.

U mužů: obvod břicha přesáhne 102 cm a poměr mezi pasem a boky je větší než 1 celá včetně.

Obezita typu hruška – postava typu hruška je specická tím, že převážná většina tuku je lokalizovaná od pasu dolů, tzn., že nejvíce tuků je v oblasti hýždí a stehen. Tato obezita není zdravotně tak riziková jako obezita typu jablko, nicméně určité zdravotní komplikace jsou spojené i s tímto typem ukládání tuků. Při velkém množství tukové tkáně v dolní polovině těla dochází k nadměrnému zatěžování pohybového aparátu, různým pohybovým dysbalancím, artróze, poruchám lymfatického oběhu atd. Dalším rizikem je to, že pokud s tímto typem obezity nic neděláme, tuk se začíná ukládat i v dalších partiích těla. U mužů se s ním setkáváme zřídka.

NADVÁHA U DĚTÍ

Jak je to s obezitou a případným hubnutím u dětí?

Lenka

Petr Havlíček říká: Většina obézních dětí má rodiče, kteří mají nadváhu nebo jsou obézní, anebo je rodina jako celek nefunkční. Proto základním předpokladem úspěšného zvládnutí obezity dítěte je aktivní zapojení rodičů a změna životního stylu a fungování celé rodiny. Pokud bude obézní rodič, který sám nic nedělá a nechce nic měnit, tlačit na své obézní dítě, že musí zhubnout a že určité potraviny, které doteď jedli všichni, ono už jíst nesmí, pak dítě nikdy nepochopí, proč jenom ono se tomu musí podřídit, když jsou vlastně všichni stejní. V takový moment v dítěti začínáme budovat pocit viny za něco, co vlastně nezpůsobilo a co si ani neuvědomuje. To je bohužel ta nejhorší možná varianta.
Takže pokud máme v rodině problém s obézním dítětem, pak i přesto, že jako rodiče jsme štíhlí, nezbývá nám nic jiného, než být solidární a změnit životní styl a stravování celé rodiny. Tím rozhodně nemám na mysli, abychom nasadili nějakou z komerčně propagovaných diet, která může našemu potomkovi způsobit následně komplikace s váhou ve formě jojo efektu v tom lepším případě, v tom horším i zdravotní komplikace, které jsou spojené s podvýživou. I hubnoucí dítě musí jíst dostatečně a pestře, jen je třeba navýšit výdajovou stránku prostřednictvím vhodně zvoleného pohybu a zároveň je potřeba z jídelníčku vyloučit ty největší hrůzy. Je důležité nadobro se zbavit sladkých limonád všeho druhu, šťáviček, bonbonků, čokolád, chipsů, hranolků, ale třeba i některých dalších potravin, které jsou prezentovány jako výrobky zdravé výživy, například některé druhy müsli tyčinek, snídaňových cereálií apod. Je dobré mít neustále na paměti to, že v ČR klamavá reklama není trestná, a to, co výrobci prezentují, není vždy podpořeno seriózní studií.

A ještě jedna otázka na "tělo" pro vás: Co když váš muž ztloustne, dokážete ho donutit k hubnutí?

Hlasovat a diskutovat můžeteZDE

Potřebujete poradit s dietami, hubnutím, výživou či změnou životního stylu? Zeptáme se za vás.

Pište na: dieta@mf.cz

2.2.2012 10:48 | PETRA LAMSCHOVÁ

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.