FITweb

ZPĚT

Plikace bez komplikace

Je šetrnější než klasická bandáž žaludku a dokáže pomoci lidem se skutečně vysokou nadváhou. Řeč je o nové chirurgické metodě léčby obezity - plikaci. Česká republika se navíc může chlubit evropským prvenstvím v provádění tohoto zákroku.

Helena, 49 let

„Plikaci jsem podstoupila loni v září a nemůžu si ji vynachválit. Už při mé první návštěvě na OB klinice mi paní doktorka řekla, že jsem přímo učebnicový příklad pro indikaci plikace. Měla jsem vysokou nadváhu, cukrovku a další zdravotní problémy. Probraly jsme spolu i možnost bypassu nebo bandáže žaludku, ty jsem ale hned zavrhla.

Chtěla jsem takový zákrok, který by bylo možné v případě komplikací napravit a „vrátit zpět“. Už měsíc po operaci jsem mohla vysadit injekční inzulin. Do půl roku jsem měla 20 kg dole a stále ještě hubnu. Problémy jsem neměla ani při samotné operaci, ani po ní. Na menší dávky jídla jsem si zvykla velmi rychle, nemám pocit hladu, a dokonce ani chutě,k jídlu po třech hodinách se musím téměř nutit…“

O bandážích žaludku toho bylo napsáno již spousta, vy však nabízíte novou metodu v léčbě obezity, tzv. plikaci. Jaký je rozdíl mezi tímto zákrokem a klasickou bandáží žaludku? Jaké má výhody, popřípadě nevýhody?

Plikace žaludku je nová metoda operativního léčení obezity, která se jako první v Evropě začala provádět na naší klinice. Zjednodušeně řečeno - část žaludku se sroluje a utvoří řasu uvnitř žaludku, která se následně přešije. Celá operace je laparoskopická, tudíž velmi šetrná pro pacienta. Nedochází při ní k odnětí části žaludku, jako při jiných typech operací, ani v útrobách pacient nemá žádné cizí těleso, jako při známé bandáži žaludku. Operace je plně hrazena ze zdravotního pojištění. Celkově má tedy plikace hned několik významných výhod.

Pro koho je plikace vhodná? Existují nějaká přesná kritéria, podle kterých pacienty vybíráte?

Pacienti vhodní pro tento typ výkonu musejí mít BMI 35 a více, ovšem do budoucna se uvažuje i o snížení této hranice. Operace má totiž příznivý vliv i na další nemoci, jako například vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol a v neposlední řadě na cukrovku 2. typu, kterou můžeme pomocí této operace úspěšně léčit tak, že pacient postupně může snižovat dávky inzulinu nebo tabletek a může dojít i k úplnému vyléčení cukrovky. Pacient tedy nejen hubne, ale je i celkově zdravější.

Pokud se pro plikaci rozhodnu, co mne čeká? Jak probíhá samotný zákrok?

První návštěva na klinice zahrnuje pohovor s obezitologem, vyplnění anamnestických dotazníků, také krevní odběry a samozřejmě analýzu tělesného složení na InBody. Pokud je pacient vhodný pro operaci, následují pohovory s chirurgem, nutričním terapeutem, psychologem, gastroskopie a ultrazvuk dutiny břišní. Pak je dán operační termín a termín závěrečného předoperačního vyšetření. Doba od první návštěvy kliniky až po operaci bývá okolo dvou až tří měsíců.

Je zákrok sám o sobě bolestivý? Jak dlouho zůstává člověk na klinice?

Zákrok probíhá laparoskopicky v celkové anestezii, je nebolestivý, pacient je hospitalizován jednu noc po výkonu a pak je většina pacientů bez komplikací propuštěna domů. Pacienti by po operaci neměli zvracet a bolestivost první den po operaci je jen mírná v krajině břišní, pacienti samozřejmě dostávají tišící léky. Po týdnu se dostaví na vytažení stehů a pak následují kontroly po měsíci a dále po třech měsících. Po prvním týdnu je již také možný návrat do práce.

Kolik pacientů už u nás plikaci podstoupilo a jak se jim daří?

Plikaci zatím podstoupilo 190 pacientů z celé České republiky. První pacient byl odoperován v prosinci 2009. Průměrný úbytek je 15 kg za půl roku od operace, máme však i pacienty s redukcí 20-25 kg za tutéž dobu. Pacienti docházejí na pravidelné kontroly, takže vidíme, že se jim spolu s váhou snižuje i krevní tlak, upravují hladiny cholesterolu a cukru. Naprostá většina pacientů po prvním měsíci přešla bez problémů na pevnou stravu bez zvracení a dalších komplikací.

Je nutné po plikaci dodržovat také speciální dietní režim?

Pacient musí dodržovat samozřejmě určitý pooperační režim, kdy jednotlivé porce jídla nesmějí být větší než 150 ml - mají tedy zhruba velikost obsahu jogurtového kelímku. Speciální dieta je ovšem pouze první měsíc po operaci, kdy pacienti musejí jíst prvních 14 dní jen tekutou stravu a pak 14 dní kašovitou stravu. Teprve pak se mohou vrátit k pevné stravě, vše musejí důkladně kousat a porce už nikdy nesmějí překročit oněch 150 ml. Příjemné pro pacienty je to, že po této porci nemají hlad, cítí se syti.

Tento režim musí člověk po plikaci dodržovat doživotně?

Režim „jez často a málo“ je nutný po celý zbytek života, důležitý je také přísun nekalorických tekutin. S tím, jak pacient hubne a stává se pohyblivější, je vhodné také zařadit pohybovou aktivitu. Jedině tak je úbytek trvalý.

Mohou pacienti po zákroku ihned sportovat? Pomůžete jim i s výběrem vhodné sportovní aktivity?

Pacienty operace nijak neomezuje, s běžným aktivním denním režimem mohou začít bezprostředně po operaci, po vytažení stehů a zhojení ran mohou začít sportovat, ze začátku je ale dobré vyhnout se pohybovým aktivitám, při kterých se zvedají těžká břemena či hrozí úder do krajiny břišní (posilování s velkými vahami, kickbox, thaibox apod.). Vhodné pohybové aktivity jsou pacientovi doporučeny hned na první kontrole po operaci.

Stejně jako jakákoli jiná operace, i tato má určitě svá rizika. Která to jsou?

Rizika jsou stejná jako u každé laparoskopické operace v celkové anestezii, ale vzhledem k tomu, že nedochází k odnětí žádné části orgánu, je to pro pacienta operace velmi šetrná a většina pacientů odchází den po operaci domů, návrat do práce je možný už po týdnu.

Existují skupiny lidí, pro které plikace vhodná není?

Operace není vhodná pro pacienty s jen lehkou nadváhou, tedy s BMI 25-30, dále se musí individuálně zvážit případné kontraindikace celkové anestezie. V neposlední řadě musí jít o pacienta spolupracujícího, který je schopen dodržet doporučení lékaře, co se týče pooperačního režimu a následných kontrol na klinice.

Máte BMI 35 a výše? Pak můžete obezitu řešit zákrokem plikace.

obezitolog MUDr. Dita Pichlerová OB klinika, www.obklinika.cz//**

30.5.2011 9:00 | Pavla Maříková

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.