FITweb

ZPĚT

Co je thajská masáž a Švédská masáž?

Thajská masáž není pro každého, ale pokud se vám hned napoprvé zalíbí, buďte si jisti, že jí propadnete navždycky. Při thajské masáži nebudete ležet na tradičním lehátku, ale na matraci a budete muset s masérem i trochu spolupracovat. Tradiční thajská masáž zvaná Nuad Boran má velmi dávnou tradici.

Jejím základem je nauka o neviditelných energetických liniích, tzv. senech, které procházejí lidským tělem a na nichž leží důležité akupresurní body. Působením na tyto body je možné odstraňovat blokády, mírnit bolest nebo léčit některá onemocnění. Je podobná japonskému shiatsu, ale je důraznější a existuje i její varianta s použitím oleje. „Před samotnou masáží terapeut zklidní svou mysl a tento bdělý meditační stav udržuje během celého terapeutického procesu. Masáž začíná protažením a rytmickými houpavými pohyby, které vedou k úvodnímu uvolnění. Pokračuje se prací na energetických liniích zvaných seny. Seny jsou okem neviditelné energetické linie a totožné s nádis v indické jógové tradici či s meridiány v tradici čínské. Celé ošetření pak vrcholí zaujímáním pasivních jógových pozic, které přirozeně upravují, popřípadě stimulují energetický tok v těle. Nuad Boran celkově obnovuje návrat ke zdraví a navozuje pocit pohody a hlubokého uvolnění,“ říká Lenka Ionapollu.

Tradiční thajská masáž je fyzicky náročná forma práce s tělem, při které je nutné, aby byl umožněn neomezovaný, naprosto volný a pohodlný pohyb. Ti, kteří znají klasickou masáž, jsou zvyklí se částečně či zcela svléknout. V Thajsku je to z tradičních důvodů nemožné. Pacient i masér jsou proto vždy plně oblečeni. Vezměte si tedy s sebou volný pohodlný oděv, v některých masérských salonech vám poskytnou i tradiční thajský oděv skládající se z haleny a širokých kalhot. Možná budete překvapeni trváním masáže - ideální délka thajské masáže je 90 minut, ale výjimkou nejsou ani tříhodinové seance.

EXISTUJÍ DVA ZÁKLADNÍ STYLY THAJSKÝCH MASÁŽÍ:

„Severní“ styl

» pravděpodobně provázanější s lidovými thajskými maséry » mírnější než jižní, důraz je kladen na práci na nohou a energetické dráhy » charakteristický je rytmus a pomalé plynulé uvolnění » vyučuje se v severothajském městě Chiang Mai

„Jižní“ styl

» nejrozšířenější, ofi ciální školy používají především tento styl » manipulativnější, využívá rychlejších pohybů » vyučuje se v chrámu Wat Pho v Bangkoku


Švédská masáž má úžasné blahodárné účinky, které ulevují od napětí a stresu.Dochází při ní k maximální relaxaci a uvolnění svalů. Pokud se provádí i na obličeji, mizí napětí a „strhaný“ výraz. Masáž pomáhá oddálit proces stárnutí, zlepšuje se krevní oběh a elasticita obličejových svalů.

Vznikla již v 19. století a v západních kulturách se považuje za základní formu masáže. Využívá různé typy tření a hnětení, je vhodná k ošetření bolestí zad, namožených svalů, nespavosti a při problémech spojených se stresem.Během masáže budete ležet na stole přikrytí ručníkem (což mimo jiné pomáhá zvyšovat tělesnou teplotu). Masáž může být zaměřena jen na určité partie, celé tělo nebo obličej. Důležitý je při ní příjemný a jemný tlak rukou na tělo a jejich stálý kontakt s klientem. Více než u jiných technik se dbá na uvolnění těla a mysli, a proto se tato masáž zaměřuje na práci s energií těla a vytvoření hřejivého pocitu z hladkého a plynulého průběhu masáže. „Nejoblíbenější je masáž obličeje, na kterou ke mně chodí často modelky před přehlídkou nebo focením, ale je vhodná samozřejmě pro všechny lidi, protože je neuvěřitelně osvěžující a odpočinková.

Před masáží dám vždy klientovi vybrat z několika druhů masážních olejů a on si může sám zvolit, kterým ho budu masírovat. Blahodárné účinky olejů jsou na pokožce znát i několik dnů po masáži - kůže je vláčná, hebká a dobře prokrvená,“ říká masér Dušan Mazák z centra I'M FIT. Přijdete-li na kompletní masáž celého těla, vyhraďte si na ni minimálně 90-120 minut času. Začíná se jemnou masáží nohou a chodidel, následuje bříško (nechoďte proto na masáž těsně po jídle), paže, záda, šíje a na závěr již zmiňovaný obličej. Celá masáž je velmi jemná, příjemná, spíše uklidňující než povzbuzující a při odchodu máte pocit, jako by z vašeho těla spadly celé balvany tíhy.

26.5.2009 14:15 |

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.