FITweb

ZPĚT

Fitness poradna

Chcete poradit, jak hubnout právě u toho vašeho oblíbeného sportu? Nebo nevíte, co přesně pít při intenzivním cvičení? A že vůbec netušíte, jak je to se správným pocením při sportu? Na všechny otázky jsme se zeptali odborníků za vás.

Tekutiny při cvičení

Kolik bych měla během cvičení vypít tekutin? A je lepší pít čistou vodu, nebo raději iontové nápoje či minerálky?

Jiřina

Zuzana Bičíková říká: Naše tělo je z 50 až 60 % tvořeno vodou, proto ji musíme stále doplňovat, a to platí dvojnásob při cvičení. Během cvičení dochází ke zvýšenému pocení a ztrátě tělesných tekutin, proto je důležité tekutiny pořád doplňovat. Při tréninku pijte tak, aby nedošlo k pocitu žízně.
Nepijte velké množství tekutin najednou, ale pití během cvičení dávkujte po doušcích.

Vlivem pocení nedochází pouze ke ztrátě vody, ale i důležitých minerálů, jako je draslík, hořčík, vápník, sodík aj., tyto minerály byste měla v průběhu cvičení nebo vždy po cvičení doplnit. Pokud vám na trénink vyhovuje čistá voda, doplňte minerály po tréninku formou minerálky. Jestliže na trénink preferujete ochucenou vodu, zvolte iontový nápoj, dejte však pozor na zvýšenou hladinu cukrů, doporučuji iontový nápoj naředit vodou.

Sport na hubnutí

Pravidelně chodím cvičit, dvakrát týdně spinning. Mám ho moc ráda. Někde jsem ale slyšela, že to na hubnutí není příliš dobrý sport. Je to pravda?

Erika

Zuzana Bičíková říká: Tradiční spinningové lekce se většinou pohybují ve vysoké intenzitě a jsou silově velice náročné, při takovéto zátěži je energetické krytí z cukrů, nikoli z tuků. Při nadměrné fyzické zátěži potřebuje náš organismus větší přísun energie a musí tedy sáhnout po takových energetických zdrojích, které jsou schopny tuto velkou spotřebu energie pokrýt a těmito živinami jsou právě cukry. Nicméně, pokud při tomto tréninku pojedete mírným tempem a budete držet optimální tepovou frekvenci, docílíte toho, že hlavním energetickým zdrojem budou tuky a budete tedy hubnout.

Sport a pocení

Chtěla bych se zeptat, jak je to s cvičením a s pocením. Je pravda, že když se po hodině cvičení nezpotím, tak vůbec nehubnu a cvičím špatně?

Žofie

Zuzana Bičíková říká: Toto je mylná domněnka. Potit se neznamená hubnout! To, že se začneme potit, je reakce našeho těla na naši zvýšenou tělesnou teplotu. Fyzickou aktivitou se tělo ohřívá a aby nedošlo k přehřátí organismu, odvádí se teplo z těla ve formě potu ven, je to tedy jakási obranná tělesná reakce. Potem odcházejí z těla tělesné tekutiny (voda + minerály), nikoli tuk! Už jen fakt, že nejvíce se potí lidé s nadváhou, svědčí o tom, že potem neodplavujeme tuky, to by potom přece byli všichni hubení. Jestli chcete zjistit, zda je vaše cvičení efektivní, zaměřte se na tepovou frekvenci a svůj dech, který by měl být zrychlený.

dnes odpovídá Zuzana Bičíková, trenérka fitness a Power Plate, www.holmesplace.cz

25.3.2011 10:20 | Petra Lamschová

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 1. Lucie28

  Lucie28 :-\ :-*

  Pátek 13:02

 2. AnkaChřestýš

  AnkaChřestýš No nechci být rýpal, ale nic moc závratnýho jsem se nedozvědla :-|

  Pátek 15:06

 3. Becheruška ♥ Pája♥

  Becheruška ♥ Pája♥ Tohle musí znát už každý zpaměti... <:-)

  Pátek 15:14

 4. ♥

  =-O :-D

  Sobota 15:21

 5. Tepu (Dana)

  Tepu (Dana) ;-) :-D

  Sobota 15:39

 6. Radulii

  Radulii na mě stačí promluvit a jsem politá potem jak po hodině cvičení:D kdyby se po tom hublo tak jsem už anorektička:D

  Sobota 16:46

 7. originalprincess

  originalprincess Teď po prázdninách budu chodit do bojového sportu a potřebuji vědět,jestli budu na váze přibírat vlivem posilovaní svalů.:D

  Pondělí 11:54

 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.