FITweb

ZPĚT

Vánoce a silvestr letos jinak

Vánoční svátky a silvestr strávené doma mají své kouzlo, ale co alespoň jednou v životě prolomit zajetý stereotyp? Nabízíme vám několik tipů, kam jet, ať máte v peněžence pár korun, nebo desetitisíce.

VÁNOCE A SILVESTR S KAMARÁDKAMI: Dámská jízda do Miami

Teplé ponožky, beranici, rukavice, to všechno můžete nechat doma, pokud se vypravíte do Miami. Užijete si silvestrovskou veselici ve stínu palmového háje, s vůní moře a chutí úžasných koktejlů. Kromě toho tady v novoročních slevách nakoupíte za pár dolarů spoustu nových věcí do skříně. Po příletu do Miami se rozhodně nemůžete vyhnout Orange Drive South Beach festivalu. Jde o obrovskou novoroční párty, která začíná každý rok 31. prosince a končí až 2. ledna. Odehrává se na slavné plážové ulici Ocean Drive, která je pro tuto příležitost přejmenovaná na Orange Drive. Přes den můžete jen tak lenošit na pláži a v noci navštívit tolik párty, kolik jenom zvládnete.

Pokud se vám stýská po letních sportovních aktivitách, přibalte si do kufru – nebo si půjčte na místě – kolečkové brusle. Při projížďce se můžete kochat unikání architekturou ve stylu art deco. Určitě neminete vilu Gianni Versaceho na rohu Ocean Drive a 11. ulice. Hned vedle se nachází outlet s jeho zbožím. Můžete se vydat i do trochu klidnějšího Bayfront Parku, který se nachází v zátoce města a nabízí několikahodinový maraton koncertů a o půlnoci slavnostní přípitek a ohňostroj nad nádhernou zátokou Biscayne. Brány parku se otevřou v 19.00 hodin. Show začíná o hodinu později.

Když byla řeč o nákupech, velkolepé novoroční slevy začínají v obchodech, sotva utichne silvestrovská veselice. Z Bayfront Parku se prakticky nemusíte hnout. Je tady velká nákupní galerie, v níž najdete obchody velkých světových značek, ale také malé butiky s originálními oděvy. Skutečnou nákupní horečku však zažijete opět na Miami Beach v ulici Collins Avenue. Ulice je přímo rájem každého milovníka nákupů. Dlouhý pás obchodů a butiků vás jistě zaměstná na celý den. Až vás nákupy zcela vyčerpají, vyjeďte se podívat na noční prohlídku zdejší zoo. Miamské safari, kde zvířata žijí volně v prostředí blížícím se skutečným přírodním podmínkám, patří k nejlepším a největším na světě. V zoo žije více než 1200 druhů zvířat z pěti kontinentů světa.

Jak se tam dostat a za kolik: Na dovolenou do Miami můžete letět například se společností British Airways. Letenky s jedním přestupem v Londýně koupíte od 13 800 Kč. Rezervovat je můžete na www.ba.com. Pokud plánujete hodně nakupovat a máte velkorysý rozpočet, využijte třídu World Traveller Plus. Můžete cestovat se dvěma velkými zavazadly a navíc pohodlněji.

VÁNOCE S BATOHEM NA ZÁDECH V EXOTICE: Turistkou v Thajsku

Vánoční sváteční volno v kombinaci s dovolenou je přímo ideální příležitost, jak se konečně vydat na pořádnou poznávací dovolenou na vlastní pěst. Pokud tedy neprahnete po luxusu a vyžijete v Thajsku s pár bahty na den v kapse. Všude najdete levné ubytování, místní doprava funguje naprosto spolehlivě a nejlepší jídlo koupíte přímo na ulici. Centrem Thajska je Bangkok, ale pokud na cestování nemáte alespoň tři týdny, dlouho se tam nezdržujte. Z Bangkoku se můžete vydat kamkoli. Sever země je známý výpravami do džungle – jednoaž třídenní treky s průvodcem nabízí ve městě Chiang Mai víc než dvě stě agentur a je to zážitek na celý život.

V horách severního Thajska žije na území velkém asi jako Česko zhruba půl milionu příslušníků několika horských kmenů. Tito původně kočovní lidé sem přišli z Tibetu, Číny a Barmy. Neznají elektřinu ani televizi, ale při světle svíček vám budou hrát na všemožné nástroje, zpívat a tančit, učit vás primitivní společenské hry. Nemáte se čeho obávat. Trek s vámi jde průvodce, který vám připravuje jídlo. Balená voda je k dispozici ve vesnici, někde si dokonce můžete koupit kokakolu. Sever Thajska okouzlí i všechny milovníky dobré kuchyně a vaření. Sama jsem tady zažila jeden z největších kulinářských zážitků, když jsem absolvovala kurz vaření a během pár hodin se naučila připravovat vyhlášené gurmánské pochoutky této země. A poté je samozřejmě všechny snědla.

Nejlepší pověst mají kurzy kuchařského mistra Sompona Nabniana. Kurz začíná ráno na trhu, kde vás mistr seznámí alespoň s některými ze stovek druhů surovin a poté vás odveze do svého velkého domu v areálu udržované zahrady, kde připravujete jednu specialitu za druhou. Zážitek z návštěvy Thajska by byl poloviční, kdybyste se nepodívali na některý z ostrovů. Osobně doporučuji Koh Phangan, který je nejméně zasažený turismem. Na ostrově si určitě půjčte skútr. Pronájem na den stojí kolem sedmdesáti korun a díky skútru se můžete každý den povalovat na jiné pláži. Krásných koutů je na ostrově spousta, ale idylu ráje si podle místních hýčká zejména oblast Hat Yao. Samozřejmostí všude na ostrově je výtečné jídlo a proslulé masáže. A kdyby se vám přece jenom náhodou zastesklo po hlučnější zábavě, zde je jeden tip: jednou za měsíc se v oblasti Hat Rin koná vyhlášená Full Moon Party – divoký večírek pod širým nebem pro tisíce lidí. Přestože v Thajsku hraje prim buddhismus, Vánocům se tady kvůli vysokému počtu turistů tak úplně nevyhnete. Ale těch pár ozdobených stromečků a dekorací v ulicích Bangkoku a turistických letoviscích se dá zvládnout.

Jak se tam dostat a za kolik: Když si letenku koupíte hned po přečtení tohoto článku a pojedete s předstihem pár dnů před Štědrým dnem, můžete ji mít už za 13 tisíc korun. Letenky za výhodné ceny najdete na www.akcniletenky.com. Vízum nepotřebujete. Na kuchařské kurzy v C hiang Mai se podívejte na www.thaicookeryschool.com

AKTIVNÍ VÁNOCE A SILVESTR U SOUSEDŮ: Lyže, relax, vánoční trhy

Pokud chcete konec letošního roku strávit aktivně, vydejte se do Rakouska. Pro městské typy je ideální Innsbruck, hlavní město spolkové země Tyrolsko. Město má úžasnou polohu, ze tří stran ho obklopují majestátní hory. V jeho okolí se nachází hned devět lyžařských středisek s 285 kilometry sjezdovek. Tím nejbližším, kdy na lanovku nasednete doslova v centru města, je Nordpark-Seegrube. Po lyžovačce se pak můžete vypravit na vánoční trh Christkindlmarkt nebo do nedalekého městečka Wattens se světoznámým Swarovski Kristallwelten, kde vás doslova pohltí svět křišťálového skla.

Za opravdu luxusními lyžařskými zážitky můžete vyrazit do Ischglu. Boom tomuto středisku v údolí Paznaun přineslo spojení se švýcarským Samnaunem na konci sedmdesátých let. Vznikl lyžařský region pokřtěný po horské dominantě Silvretta Arena, ve kterém je vám k dispozici více než 235 kilometrů sjezdovek. Dobrá zpráva pro všechny, kteří touží utéct daleko od domova: na rozdíl od jiných rakouských středisek tady nejsou skoro žádní Češi. Ale počítejte s tím, že za luxus zaplatíte. Je tady i jedna lahůdka, kterou byste si neměli nechat ujít: jedenáctikilometrová sjezdovka z hraniční hory Greispitz až do švýcarského Samnaunu, kde si můžete v místní bezcelní zóně koupit třeba fantastickou horkou čokoládu. A když se slunce začne klonit k západu, je čas zamířit do některé z mnoha restaurací na proslulé apres–ski, cosi jako odpočinek s notnou dávkou alkoholu v ruce, který se pozvolna přelije v hlučný noční život. Noční zábava je v Ischglu vyhlášená. Vánoční a silvestrovský program se podle všeho teprve připravuje, ale určitě bude stát za to – více informací o něm najdete na www.ischgl.com.

O poznání klidnější (a levnější) lyžování vás čeká v okolí průsmyku Turracher Höhe na rozhraní Štýrska a Korutan. Zdejší lyžařský areál tvoří 38 kilometrů sjezdovek, které spojuje čtrnáct lanovek a vleků. Opěvovanou zvláštností střediska je hlavně Pistenbutler neboli pojízdný číšník, který vás zastaví přímo při lyžování a nabídne vám skleničku sektu. Středisko se chlubí i perfektní nabídkou relaxace. Netradiční zážitky připravuje svým návštěvníkům například Hotel Hochschober. Jeho součástí je relaxační areál. Relaxační procedury – namátkou třeba hammam masáž – tady mají naprosto úchvatné.

Jak se tam dostat a za kolik: Cesta autem do Ischglu trvá z Prahy zhruba 6,5 hodiny. Pojedete přes Rozvadov, Mnichov a Innsbruck směrem na Ischgl. Skipas stojí v Silvretta Areně 43,50 eura na den a 231,50 na šest dnů. Nejkratší cesta z Prahy do Turracher Höhe měří 480 kilometrů a autem ji zvládnete přibližně za šest hodin. Celodenní skipas stojí 38 eur.

SPLNĚNÝ SEN: Vánoce a silvestr v New Yorku

V New Yorku stačí v období adventu jenom chodit po Manhattanu plném dekorací nebo nahlížet do výloh obchodů třeba na Páté avenue a budete mít o zážitky postaráno. Co určitě nesmíte vynechat, je podívaná na vánoční strom v Rockefeller Plaza a zdejší veřejné bruslení. Zahřát se můžete v některé z mnoha restaurací nebo v muzeích. Za návštěvu určitě stojí Guggenheimovo, známé nejen svou futuristickou budovou, ale zejména vzácnými sbírkami moderního umění. Večer k návštěvě vybízí například slavná Metropolitní opera nebo některý ze slavných broadwayských muzikálů. Ty jsou poměrně drahé, ale pokud víte, jak na to, můžete výrazně ušetřit. Každý den od 15.00 hodin se dostávají do výprodeje lístky na představení, které se konají tentýž večer. Stačí zamířit do stánku agentury TKTS, který je umístěný v horní části Times Square. Lístky zde pořídíte s padesátiprocentní slevou.

Toto náměstí je centrem newyorských silvestrovských oslav. Příchod nového roku se zde oslavuje od roku 1904. I letos začnou na Times Square poslední den v roce zhruba od 18.00 hodin velkolepé oslavy, které budou doprovázeny vystoupeními světových hudebních hvězd a úryvky z broadwayských muzikálů. Letos na hlavním pódiu na Times Square vystoupí „live“ Lady Gaga. Vyvrcholením večera je pochopitelně společné odpočítávání posledních minut starého roku a ohňostroj na uvítání roku nového. Tentokrát tento slavnostní akt doprovodí slavný hit Johna Lennona Imagine. Stejně vzrušující jako silvestrovská noc může být i následující den. Ve Spojených státech totiž začíná povánoční výprodej. Jste-li v New Yorku, nakoupíte nejlépe v outletu Woodbury Common Premium Outlets, který leží severně od města, asi hodinu jízdy autem. Každou hodinu sem z Manhattanu směřují také autobusy, které vyjíždějí ze zdejšího hlavního autobusového nádraží – Port Authority Bus Terminal. Zpáteční jízdenka vás sice přijde na 60 dolarů, dostanete k ní však také knížku s mnoha slevovými kupony.

Jak se tam dostat a za kolik: Do New Yorku se dostanete například se společností British Airways, která sem létá desetkrát denně. Nejlevnější letenky z Prahy do New Yorku s přestupem v Londýně seženete od 12 800 Kč. Více na ww.ba.com

Jiný kraj, jiný mrav – říká se. Jak tráví Vánoce a silvestrovské oslavy Češi, kteří žili nebo žijí mimo svoji domovinu?

Moje Vánoce a silvestr na Novém Zélandu a v Sydney

Barbora Seidlová, studentka:

Minulý rok jsem zažila Vánoce a oslavu silvestra na jižní polokouli. Na Štědrý den jsme s přítelem vylezli k ledovci na Novém Zélandu. V jedné opuštěné chatě jsme si pochutnali na bramborovém salátu s lososem, dívali se na ledovec, kolem létali papoušci kea. Nemrzlo ani nesněžilo.
O týden později jsme se přesunuli do Sydney, kde bylo o poznání tepleji, protože na jižní polokouli je v tuto dobu léto. Nový rok jsme strávili s kamarády na pláži kousek od Harbour Bridge ve čtvrti Balmain. Odpoledne jsme si udělali grilovačku a v plavkách popíjeli australské víno. Jakmile se blížila půlnoc, atmosféra gradovala a všichni jsme se těšili na jeden z největších ohňostrojů na světě. Na pláži byla hlava na hlavě, všichni si povídali, přáli si, mrakodrapy svítily, na vodě se houpaly lodě… zkrátka neuvěřitelný zážitek. Nikdy na to nezapomenu.

Moje Vánoce a silvestr v Norsku

Irena Dvořáková, lékařka:

Přestože Norsko není zrovna země zaslíbená gurmánům, v době Vánoc to vypadá úplně jinak. Tradiční vánoční jídla se liší podle oblasti – na jihu je to zejména vepřové nebo skopové žebírko, na severu pak treska. Nezbytností ve všech regionech je rýžová kaše, do které se při vaření hodí jedna mandle. Kdo mandli najde, vyhrává buď čokoládu, nebo marcipánovou figurku. Vepřové a skopové žebírko se připravuje s velkým předstihem. Nejprve se na pár týdnů naloží do roztoku se solí, potom se na 6–8 týdnů pověsí na studený, suchý vzduch. Den před Štědrým dnem se pak naloží do studené vody a ráno se dá do hrnce, kde se v páře vaří asi tři hodiny. K tomu se jí zelí, brambory, párky, pečený bůček a brusinky. Je to hodně tučné, ovšem výtečné! Vánoční atmosféru podtrhuje na severu hodně sněhu, třeskutý mráz a celodenní tma.

O poznání klidnější téměř domácí vánoce aneb kam s dětmi... na hory i k sousedům!

Vánoce s dětmi

Zuzana Rybářová, provozovatelka webu Malýdobrodruh.cz:

Rodinám s dětmi rozhodně doporučuji vydat se do Beskyd, konkrétně do Velkých Karlovic, do Ski areálu Razula. Modrá sjezdovka Horal zabaví děti i dospělé, ti dobrodružnější si tu mohou dopřát snowtubing, nově zde budou mít letos kluziště a za třešničku na dortu považuji koupání v termálních bazénech Wellness Horal se slanou vodou vyhřívanou na 36 °C. Už se sem letos těším, protože ve Ski areálu Razula bude probíhat akce Lyžuj a plav, což znamená, že k vybraným skipasům dostanou lyžaři vstup do bazénů na hodinu zdarma.

Vánoce v Česku

Alice Dvořáková, CzechTourism:

Kdo plánuje Vánoce na poslední chvíli, tomu určitě doporučuji navštívit jarmarky tradičních řemesel na některém z českých zámků a hradů. Speciální vánoční prohlídky mají už několik let třeba na zámku v Hořovicích nebo v Horšovském Týně. Na zlatou neděli se zde tradičně pořádá Staročeský vánoční jarmark s živým betlémem. Nechybí typické vánoční zboží a organizátoři pamatují i na kulturní program s šermířským vystoupením. Letošní akce se koná 18. prosince od 9 do 18 hodin.
Netradiční dárky pak můžete pořídit třeba na zámku Kuks nebo v Mnichově Hradišti.

Vánoce u sousedů

Klára Badinková, ředitelka Slovenské agentury pro cestovní ruch:

Slováci oslavují Vánoce většinou tradičním způsobem v rodinném kruhu. Já osobně často trávím čas mezi svátky na horách ve Velké Fatře, kde máme rodinnou chatu a kde jsou skvělé podmínky pro nejrůznější zimní aktivity. Perfektní je lyžování v nedalekém středisku PARK SNOW Donovaly, návštěva thermalparku Bešeňová a velmi ráda mám i posezení v tradiční dřevěné kolibě Goral. Všem doporučuji. Ceny na Slovensku jsou přístupné a kvalita služeb pořád stoupá.
Víc informací o zimních zajímavostech na Slovensku získáte na www.slovakia.travel.

27.12.2011 9:24 | Jana Benešovská

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.