FITweb

ZPĚT

Skalpel na pevné bříško?

Podařilo se vám úspěšně zhubnout, a máte tak konečně vytouženou hmotnost podle svých představ, ale přesto vám k úplné spokojenosti ještě kousek chybí - trápí vás nepříjemně vytahaná a povislá kůže na břiše, která na vás visí jako na šarpejovi? Zachrání vás abdominoplastika.

rt}}Podařilo se vám úspěšně zhubnout, a máte tak konečně vytouženou hmotnost podle svých představ, ale přesto vám k úplné spokojenosti ještě kousek chybí - trápí vás nepříjemně vytahaná a povislá kůže na břiše, která na vás visí jako na šarpejovi? Pak se vydejte na kliniku plastické a estetické chirurgie na abdominoplastiku. A vaše bříško bude konečně dokonale ploché.

ODBORNÁ KONZULTACE: MUDR. VLASTIMIL VÍŠEK, CSC., PRIMÁŘ ODDĚLENÍ PLASTICKÉ CHIRURGIE, LÉKAŘSKÝ DŮM PRAHA 7, A. S.

Vysoké procento uloženého tuku v podkoží v oblasti pasu a boků má za následek, že kůže na břiše snadno ztrácí svou elasticitu, rozpíná se, kolagenní a elastická vlákna se trhají a vznikají narůžovělé pajizévky neboli strie. Protože jde o jizvičky, z povrchu kůže se nedají v podstatě ničím odstranit. Časem ale mohou vyblednout a nejsou tak viditelné. Mohutná podkožní vrstva má negativní vliv také na oslabení svalů v uvolněné břišní stěně.

I když jste během redukce své hmotnosti pravidelně cvičila a břišní svaly zpevňovala ostošest, při redukci velké nadváhy se pokleslá břišní stěna a vytahaná kůže napravuje jen hodně těžko a zpevnit lze pouze do určité míry. A tak vám po zhubnutí jako „vzpomínka“ na přebytečné kilogramy zůstanou nejen strie na kůži, ale právě v oblasti spodní části bříška volná a povislá kůže, která se po výraznějším odbourání tuků z této partie už nedokáže přizpůsobit zmenšenému objemu tkání, „nesmrskne se“ a zůstane viset. I když v běžném denním životě díky šikovnému oblečení (zpevňující a formující spodní prádlo) takový handicap snadno skryjete, přesto působí neesteticky, o bokových kalhotách si můžete i nadále nechat jen zdát a dvoudílné plavky pro vás zůstávají stále zapovězeny, i když jste konečně zhubla. Pokud se povolené a nadbytečné kůže chcete navždy zbavit, jinak než chirurgickým zákrokem, odborně zvaným abdominoplastika, toho zkrátka nedocílíte.

==== Pro koho ANO ==== Plastiku břicha mohou absolvovat také ženy, kterým obvykle po opakovaném těhotenství zůstala uvolněná břišní stěna, často i rozestoupené přímé břišní svaly a kůže výrazně ztratila svou elasticitu a je povislá. Stejně tak může kůže ztratit na pružnosti v důsledku přirozeného stárnutí. ==== Plastika: A co potom? ====

Po abdominoplastické operaci se sice můžete těšit na ploché bříško, ale zároveň musíte počítat s tím, že vám v podbřišku navždy zůstane jizva. Její viditelnost obvykle závisí na několika různých faktorech, jako je struktura kůže, délka řezu v kůži, množství odebrané přebytečné kůže, určitou roli samozřejmě hraje i schopnost organismu regenerovat tkáně po sešití. Proto po takovém operačním zákroku s rekonvalescencí zbytečně nepospíchejte a s plastickým chirurgem se vždy poraďte na konkrétním postupu pooperačního zotavení tak, abyste nenarušila přirozené pooperační jizvy. Právě zbytečný spěch by se mohl negativně projevit na výsledném vzhledu jizvy.

Výsledný pozitivní efekt abdominoplastiky ještě můžete po poradě s operujícím lékařem zvýšit, pokud budete absolvovat liposukci především pasu a boků, kde ještě zůstaly utvořené tukové polštáře. Jejich odsátím nejenže zvýšíte účinky plastické operace břicha, ale navíc přispějete k celkovému zeštíhlení a optickému zpevnění své postavy.

==== Pevné bříško natrvalo ==== Mějte na paměti, že výsledek abdominoplastiky je trvalý. Musíte si však ale udržet svou hmotnost a opět výrazně nepřibrat. Nárůstky a následné redukce hmotnosti se mohou negativně projevit na struktuře kůže a opakování operace povislého břicha by už nemuselo přinést očekávaný efekt. Obézní pacienti však musejí mít na zřeteli, že abdominoplastika rozhodně nevyřeší jejich nadbytečná kila, i kdyby byla realizována s několika liposukcemi. —- Tip: Než se rozhodnete pro konkrétní kliniku, zjistěte si o tomto zákroku co nejvíce informací. Pamatujte na to, že jej pojišťovny nehradí. RADA

Pamatujte na to, že abdominoplastika není určena těm, kteří mají vyšší nadváhu. To znamená, že takovou operací rozhodně nemůžete řešit své nadměrné tukové polštáře na břiše. Není to zkrátka metoda určená k chirurgické léčbě obezity. Nejprve je proto nutné zhubnout a zároveň aktivně posilovat břišní svalstvo a teprve potom operativně řešit uvolněnou kůži. Stejně tak není pro vás abdominoplastika vhodná v případě, že plánujete ještě další děti. V následném těhotenství se vám totiž pochopitelně kůže na břiše opět roztáhne. Proto s plastickou operací břicha vyčkejte.

Dvakrát měřte, jednou…**
Než se pro zákrok na břiše rozhodnete, důkladně si vše promyslete a poraďte se o tom s lékařem. Nezapomínejte na to, že plastiku přední strany břišní by vždy měl provádět výhradně kvalifikovaný plastický chirurg. Cena takové operace se pohybuje kolem 27 000 Kč, záleží na konkrétní klinice. Je důležité, abyste byla celkově zdravá, protože jakákoli zdravotní indispozice může být určitou komplikací, zvažte i psychickou stránku celého rozhodnutí: čeká vás celková narkóza, delší rekonvalescenční období, jizva na celý život… Ale za to všechno se zbavíte neslušivé nadbytečné kůže. Jakmile si však nebudete sama stoprocentně jistá, že abdominoplastiku skutečně chcete absolvovat, nenechte se k tomu přemlouvat ani nutit. Rozhodnutí přeci záleží jen a jen na vás.

30.6.2008 22:15 | Jana Knaislová

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.