FITweb

ZPĚT

Chcete zhubnout v televizi?

Další série Jste to, co jíte je tady. Prvního března běžel na Prima family první díl nové série, natáčet se ale začalo mnohem dřív. S Dietou jsme se vypravili na casting pořadu v Praze a zajímalo nás, proč chtějí lidé hubnout v televizi a jaké účastníky odborníci vyberou.

Pod pojmem casting si člověk představí hodiny čekání a pak chvilku, během které ze sebe musí vydat to nejlepší, aby ho vybrali. Všichni, kteří chtěli hubnout v televizi pod dohledem odborníků Petra Havlíčka a Kateřiny Cajthamlové a trenéra Martina Šťastného, nemuseli až tak dokazovat, v čem jsou dobří, co umí, a co nikoli, spíše bylo důležité přesvědčit odbornou porotu o tom, že oni jsou ti praví, že oni během dvou- až tříměsíčního natáčení pro televizi Prima opravdu zhubnou.

Kdo chce hubnout v televizi?

Začněme těmi, o kterých vlastně celé natáčení je. Tedy zájemci o televizní hubnutí. Castingů pro letošní ročník pořadu Jste to, co jíte bylo hned několik. My jsme se vypravili na ten pražský, který se konal v areálu Žlutých lázní. Někdo přijel z Prahy, ale byli tu i tací, kteří dorazili z Moravy, severu Čech či jiného konce republiky. Přijeli sami nebo v doprovodu rodiny či partnera. A chtěli hubnout většinou společně. Pro mnohé psychology docela slušná sociologická sonda.

Všichni pozvaní účastníci castingu Jste to, co jíte se sešli na terase ve Žlutých lázních a vyslechli si od odborníků, co všechno je čeká

Následovalo cvičení pod vedením trenéra Martina Šťastného

Kdo půjde z kola ven?

Každý, kdo přišel s nějakým tím kilem navíc, musel vyplnit dotazník a od odborníků dostal za úkol připravit si odpověď na několik otázek:

1. PROČ CHCETE HUBNOUT V TELEVIZI?

2. PROČ BYCHOM VÁS MĚLI VYBRAT?

3. JAKÝ TREST SI NA SEBE VYMYSLÍTE V PŘÍPADĚ, ŽE NEBUDETE DODRŽOVAT NAŠE VÝŽIVOVÁ DOPORUČENÍ BĚHEM NATÁČENÍ?

Jak už jsme řekli, nebylo nutné nic předvádět ani se naučit dlouhý monolog řeči, nicméně z těchto úvodních tří dotazů se odborníci dozvěděli mnoho. Tak například se do pořadu hlásili lidé s diagnózou diabetes 2. typu. A když se jich doktorka Kateřina zeptala, jak dodržují diabetickou dietu, vůbec nevěděli, o co jde. Což je při tomto typu onemocnění mimochodem docela důležité. Pacient s cukrovkou 2. typu by měl vědět, kolik sacharidových jednotek za den vůbec může pozřít, a to tím víc, pokud si musí dokonce píchat inzulin. Dalším typem účastníků castingu byli pacienti, kteří podstoupili nějakou z mnoha druhů operací žaludků - ať už se jednalo o plikaci, bandáže, či jiný druh této operace. Takovýto člověk šel rovnou z kola ven.

Petr Havlíček s Kateřinou Cajthamlovou pečlivě vybírali a testovali každého zájemce o televizní hubnutí.

Já chci jen ten plán

Byli i tací, kteří přišli naše známé televizní tváře (tedy Kateřinu Cajthamlovou a Petra Havlíčka) pouze pozdravit. Jiní chtěli dostat pouze vypracovaný jídelníček od Petra Havlíčka nebo podat pomocnou ruku doktorky Kateřiny a o vlastní natáčení vlastně vůbec nestáli. Bylo ale mnoho těch, kteří si se svou váhou, hubnutím či dietami vůbec nevěděli rady. A tak porota vysvětlovala a trpělivě odpovídala: „Obezita je závažný stav, který by člověk neměl řešit sám, ale s odborníkem,“ vysvětloval Petr Havlíček, lidem, kteří si myslí, že tloušťka a nějakých pár kilo navíc, nic neznamená. O tom, že jde ale o hrozbu třetího tisíciletí a že nadváha či obezita jsou zásadním problémem při mnoha civilizačních onemocněních, jako je vysoký krevní tlak, diabetes 2. typu, riziko infarktu apod., už neuvažují. A tak odborníci trpělivě odpovídali a uváděli domněnky všech účastníků na pravou míru: „Rozhodla jste se být podvyživená, chcete zhubnout na 60 kg, a to je podle mého názoru nereálný plán (s vaší šířkou ramen, velikostí prsou apod.), to nikdy nepůjde,“ vysvětlovala jedné zájemkyni Kateřina Cajthamlová. Mnozí také pronášeli věty typu: „Když to nejde tak, jak chci já, tak proč bych nějakou dietu držela?“ Jenže ono to není až tak o dietách, jako o celkové změně životního stylu, což se jak pořad Jste to, co jíte, tak časopis Dieta snaží všem, kteří naslouchají, říct.

Zajímavé pasti

A čeho se tedy můžete v nových dílech Jste to, co jíte dočkat? Tresty, které si za nedodržování nového plánu na zdravý životní styl soutěžící vymysleli, byly opravdu zvláštní: od toho přeběhnout náměstí za bílého dne jen ve spodním prádle přes odevzdání televize a počítače až po potápění, ježdění ve výtahu s fóbií na malé prostory nebo třeba ten, že rozstřihají svůj oblíbený kostým či se vzdají své měsíční výplaty ve prospěch charity. Dramaturgyně pořadu Martina si vše pečlivě zaznamenávala, a tak jsme sami zvědaví, na který z těchto trestů opravdu dojde. A hlavně, kdo z účastníků doopravdy zhubne a jak mu to vlastně půjde.

V dalším z dílů našeho seriálu vyzpovídáme Kateřinu Cajthamlovou a Petra Havlíčka, dočkáte se také rozhovoru s některými z úspěšných hubnoucích a ve spolupráci s odborníky se také můžete těšit na články: Proč neumíme hubnout či třeba 10 pravidel, jak hubnout správně. Mezitím se určitě dívejte každý čtvrtek po 21. hodině na Prima family.

A jak to vidíte vy? Měla byste odvahu jít hubnout do televize? Hlasovat a diskutovat můžete ZDE.

23.3.2012 9:26 | Petra Lamschová

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.