FITweb

ZPĚT

Alchymie skleněných baněk

Rozhodujete se, jakou masáž si vyberete tentokrát? Ale odkládáte ji kvůli nekonečné rýmě? Už nemusíte. Existuje totiž druh masáže, který dokáže zabojovat i s tímhle problémem.

Určitě jste už slyšeli o masáži baňkami neboli baňkování. Zahřáté skleněné baňky se přikládají na nahé tělo, a to se pak hezky uvolní a zregeneruje. Na první pohled se zdá, že se jedná o masérskou techniku zcela novou a současnou, ale ve skutečnosti je opravdu hodně stará. „Baňkování patří k jedné z nejstarších léčebných metod. Její kořeny sahají do historie až 5500 let. První zmínky o baňkování máme již z období Mezopotámie, staré Číny a starověkého Řecka. Tato technika byla zřejmě využívána u starých indiánů i v dalších koutech světa,“ uvádí nás do problematiky baňkování Jan Mazanec.

Vzduch v bambusu

„Čínští lékaři někdy používají baňky vyrobené z bambusu,“ říká masér.
V evropském prostředí se pak při baňkování neboli vakuterapii využívají skleněné či plastové baňky. „Samotná terapie funguje na principu podtlaku, který je nejčastěji způsoben zahřátím vzduchu v baňce. V současné době jsou velmi populární i umělohmotné baňky s ventilkem, kde pomocí speciální vzduchové pistole vytváříme potřebný podtlak. Tento způsob je vhodný zejména proto, že podtlak můžeme snadno regulovat,“ pokračuje masér.

Prokrvení podtlakem

Co to přesně znamená masáž podtlakem? „Podtlak vytvořený v baňce způsobí vtáhnutí kůže do baňky, dojde k hlubokému prokrvení pokožky a svalové tkáně, čímž se zrychlí látková výměna, dojde k okysličení svalů a zlepší se jejich výživa. Z těla se začnou potními žlázami odplavovat nečistoty. Pnutí tkáně v baňce současně masíruje a uvolňuje sval. To vše vede k postupnému odstranění bolesti,“ popisuje průběh masáže Jan Mazanec.

Horké neznamená bolestivé

Asi první, co člověka napadne, je, jestli tahle masáž bolí, když se horké baňky přikládají na holou kůži. „Takzvané horké baňkování neznamená, že by baňky byly horké, ale že podtlak je způsoben plamenem. Tento typ baňkování může provádět jen zkušený a šikovný terapeut, který při manipulaci s ohněm zamezí zahřátí hrdla baňky, aby nedošlo k popálení kůže. Baňky jsou při ‚horkém‘ baňkování sice teplejší, ale jejich teplota je tak nízká, že v terapii hraje minimální roli a žádné pálení byste neměli cítit.

Jedná se o bezbolestnou metodu, která nejen ulevuje od bolesti, ale má i výborné relaxační účinky,“ říká masér.

Kdy na ni raději nechodit

I přes pozitivní účinky je třeba podotknout, zejména pro ženy, že po ní zůstává jedna estetická vada. „Modřiny zůstávají vždy. Jsou důsledkem vzniklého podtlaku a intenzivního prokrvení. Jsou však nebolestivé, někdy mohou trochu svědit,“ potvrzuje tenhle fakt i Jan Mazanec.
„Klientům, kteří docházejí na baňkování dlouhodobě, se pak většinou tvoří méně znatelné modřiny, protože nejtmavší modřiny vznikají nejčastěji na místech ztuhlých, dlouhodobě neošetřovaných a málo prokrvených,“ dodává masér.

Pomoc při hubnutí

„Základem každého hubnutí je samozřejmě řádně dodržovaný dietní režim,“ správně poznamenává Jan Mazanec. Hubnutí ale pomoci samozřejmě můžeme. „Pokud je režim dodržován, baňkování jeho účinek určitě podpoří. Baňkování prokazatelně zlepšuje látkovou výměnu v organismu, povzbuzuje metabolismus, což příznivě ovlivňuje činnost trávicího traktu. Jako doplňkovou terapii pro lidi, kteří hubnou, mohu baňkování vřele doporučit i proto, že jim uvolní svaly, zlepší hybnost a celkově se budou cítit lépe, což je samozřejmě podpoří při dalším boji s váhou,“ říká na závěr masér Jan Mazanec.


Pro koho je tento druh masáží nejvhodnější?

* pro lidi trpící ztuhlostí svalů krční páteře, v oblasti lopatek, bederní páteře a křížové oblasti – zejména

* přináší úlevu při astmatu, zánětu průdušek a kašli křížokyčelních kloubů

* zmírňuje příznaky atopického ekzému

* příznivě ovlivňuje zažívání a lymfatický systém Pro koho naopak vhodný není?

* pro lidi trpící trombózami, křečovými žilami, gangrénami, krvácivými stavy (hemofilie)

* pro lidi s nádorovým onemocněním

* pro lidi, které mají problémy s tlakem

ptali jsme se Jana Mazance, maséra s akreditací pro práci v oblasti zdravotnictví www.hanek-massea.cz//**

13.5.2011 12:31 | Alexandra Paulovičová

NAHORU

Přečtením článku spálíte: Vaše váha: kg

nápověda
 

Pro přesnější výpočet si prosím nastavte výši své váhy. Výpočet je samozřejmě nutné brát s určitou rezervou, protože každý má jiný metabolismus.